optiek de |onge 1 4 OCULUS MARIS OOG VAN DE ZEE Een schilderij a la Johnny Beerens: een paalhoofdpaal op zelfgeschept papier. Maar nu voor het eerst gecombineerd met filmbeelden van de zee. We horen de branding. Echt. DITA Iohnny Beerens (1966) uit Bres- kens, hij vangt de wereld in het groot. We kennen zijn druppels op de watertoren van Oostburg. En zijn door sloop bedreigde broden en vissen op de havensilo in zijn woon plaats. Gisteren in Hansweert zette hij een nieuwe, grote stap in zijn kunstenaar schap. In de ontvangsthal van het hoofdkantoor van aannemingsmaat schappij Van der Straaten werd een ruim vier meter hoge 'paalhoofdpaal' onthuld. In die paal zit op ooghoogte een gat, waarachter een beeldscherm is bevestigd. Op dat computerscherm worden door Beerens gefilmde opna men van de zee getoond. Wie goed luistert hoort de branding. Het kunst werk heet Oculus Maris, latijn voor 'Oog van de Zee'. De in het kunstwerk verwerkte film is nieuw voor de Bressiaanse kunstenaar. Daar blijft het overigens niet bij. Beerens heeft al zijn werk zaamheden aan het project gedu rende 2,5 jaar zelf gefilmd. Van die op namen heeft hij een ruim drie kwar tier durende documentaire samenge steld. Die werd gisteren bij de onthul ling voor het eerst aan genodigden vertoond. In september tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen vindt de publieke première plaats. De kunstenaar hoopt zijn werk nog op diverse locaties in Zeeland en daar buiten te kunnen presenteren. „Het is een kunstfilm", zegt Beerens, „ik hoop dat internationale festivals inte resse hebben." Johnny Beerens en film? Dat is logi scher dan het lijkt. Hij zegt: „Al tij dens mijn opleiding op de academie in Tilburg, in de jaren 1988 tot 1993, had ik al ambities in die richting. Er zijn de afgelopen jaren twee films over mij en mijn werk gemaakt. Jean- nice Adriaansens filmde het werk aan de waterdruppels van de Oostburgse watertoren, Rebecca van Wittene bracht mijn leven in beeld. Nu, in de documentaire die ik zelf heb gemaakt, kun je door mijn ogen meekijken hoe een kunstwerk ontstaat." Hij schat dat het werken aan Oculus Maris door het filmen een jaar langer heeft geduurd. Telkens als hij aan een nieuwe fase in zijn atelier begon, bracht hij de camera in stelling. Het bepalen van de hoek, het licht: hij deed alles zelf. Dat hield in: instellen, camera laten draaien, aan het werk gaan, teruggaan om te kijken of de op name goed was. Zo niet, dan moest het hele circus opnieuw. Zeker als de camera in de nok van het atelier was geplaatst had je uithoudingsvermo gen nodig. De documentaire brengt het hele wordingsproces van het kunstwerk in beeld. Een voice-over zegt: „Een paal aan zee, opengewerkt in weer en wind en water. Eenzaam aan de vloedlijn. Wat gezien en vast gelegd is, krijgt zijn vorm op groot formaat. Zo mag het een beeld wor den." Het etsen, het scheppen van het papier, het schilderen, we zien de kunstenaar drie kwartier lang indruk wekkend in de weer. De harde feiten van Oculus Maris zijn ook veelzeggend: samengesteld uit tweehonderd afzonderlijke etsaf- drukken (ets en aquatint op koper plaat); opgebouwd met vele stukken en lagen zelfgeschept papier ver mengd met schelpen, schelpengruis en fossiele haaientanden; preegdruk (zonder inkt) in de natte pulp; acryl verf op papier; eitempera en olieverf op koperplaat; film op beeldscherm met minicomputer; lagen multiplex en houten rondingen op aluminium frame; 430 x 100 x 20 centimeter. De ontvangsthal van Van der Straa ten in Hansweert, waar het kunst werk hangt, is niet voor publiek toe gankelijk. Op de site www.oculusma- ris.com wordt veel informatie over het kunstwerk verschaft. De film is zondagmiddag 9 september te zien in CineCity Vlissingen. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl zaterdag 9 juni 2018 #.*3, V—1 «ii ui Beelden uit de docu over de totstandkoming van Oculus Maris met kunstenaar Johnny Beerens aan het werk. fotosjohnnybeerens Beerens schildert met filmbeelden Jan van Damme Het kunst werk Oculus Maris, rechts stills uit de film, die in het 'oog' draait. E Y E W E A R Lange Vorststraat 40, 4461JP Coes www.optiekdejonge.nl Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 ifij O f^J Hoogstaande, innovatieve en duurzame oplossingen voor plafond- en wandbekledingen. Productspecificaties: Montage in één dag Onderhoudsvrij Inoouw verlichting mogelijk Thermisch isolerend Akoestisch absorberend Antistatisch Vochtwerend Leverbaar in verschillende kleuren Afwasbaar en overschilderbaar SPANPLAFONDS BENELUX Plaatsing vanaf 11 mm onder bestaand plafond Naadloos tot 5 meter breed Toepasbaar voor interieurdecoratie (bedrukte wanden en plafonds) Een nieuw plafond in één dag!! Zonder breekwerk. Kijkwoning aanwezig: Maandag t/m vrijdag op afspraak. T: +31 (0)6 82 01 41 911 E: info@spanplafondsbenelux.com I: www.spanplafondsbenelux.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40