3 Jaarlijkse herdenking van maandag in verdeeldheid Politieke gijzelingsactie TREINKAPING Eensgezind stapten negen Molukse kapers de trein in bij De Punt. 41 jaar na de bloedige beëindiging zijn enkele families gebrouilleerd. De rechtszaak tegen de Nederlandse staat is nu een splijtzwam in Bovensmilde. De vlaggenmast in de achtertuin van Junus Ririmasse staat een beetje scheef. Hij heeft de tegels er omheen gelicht, zand verwijderd en probeert de mast rechter te zet ten. „Alles moet klaar zijn om maandag de Molukse vlag te hij sen." Op 11 juni herdenken de Moluk- kers de dood van zes kapers uit Bovensmilde. Max Pa- pilaja (25), Hansina Uk- tolseja (21), Matheus Tuny (25), Doming- gus Rumahmory (17), Ronnie Luma- lessil (19) en George Matulessy (20) kwa men om in de kogelre gen van precisieschutters en mariniers. Junus (inzet) overleefde het ge weld. Samen met zijn vriendin Nona Lumalessil en Jan Beckers stond hij aan de basis van de lo pende rechtszaak tegen de Neder landse staat. Op basis van autopsie rapporten concludeerden ze dat in de trein sprake was van 'executie' door mariniers. Vijfjaar na hun onderzoeksrap port, dat de aanleiding was om de staat aansprakelijk te stellen, staan ze op een zijspoor. Alleen de dood van Papilaja en Uktolseja is voor de rechter gebracht. „Aan het begin stonden alle neuzen dezelfde kant op", zegt Beckers. „We zouden ge zamenlijk één zaak voeren, zoals de actievoerders destijds als eenheid met z'n negenen de trein in gin gen." Advocaat Liesbeth Zegveld be sloot uiteindelijk eerst te procede ren met de twee meest kansrijke zaken. „Dat was geen mak kelijke keus", zei ze toen in deze krant. De zaken van Lumalessil en Ru mahmory werden aanvankelijk in de 'parkeerstand' gezet. Later kregen ze te ho ren dat ze helemaal geen cliënt meer waren. Dat kwam keihard aan. Nona had toen al 10.000 euro aan advocaatkosten geïnvesteerd. De families wonen bij elkaar om de hoek in de Molukse wijk. In de straat van Junus wonen de twee an dere overlevende kapers, onder wie de broer van Nona. Zij zwijgen tot op de dag van vandaag over de ka ping. De nabestaanden van Uktol seja en Papilaja wonen een straat verder. Ze komen elkaar geregeld tegen, in het Molukse wijkcentrum en de Molukse kerk. Junus: „We zeggen alleen gedag. De andere fa milies praten niet met ons. Ik vind het erg voor Nona. Zij is haar broer verloren, maar krijgt geen informa tie over de rechtszaak." De scheuring was zichtbaar tij dens de zitting eind mei. De nabe staanden stonden op de gang van de rechtbank, maar keken elkaar niet aan. In de bomvolle zaal was geen plek voor Nona, Junus en na bestaanden van Matulessy. Zij moesten in de videozaal zitten. De andere families praten niet met ons. Ik vind het erg voor Nona Verzoeningspogingen via John Wattilete, president van de RMS- regering in ballingschap, misluk ten. De nabestaanden van Papilaja en Uktolseja hebben ter ondersteu ning van de rechtszaak de stichting Lawa Mena Hau Lala ('steeds voor waarts gaan zonder een stap terug te doen') opgericht. „We praten al leen met deze families inhoudelijk over de zaak", zegt Marco Papilaja, bestuurslid en neef van kaper Max. „Periodiek delen we ook informatie met andere families. Het is jammer dat er een breuk is ontstaan. Ieder een mag een eigen mening hebben. Als die niet met elkaar te rijmen zijn, houdt het op." Een deel van de familie Lumales sil heeft vrede met de strategie van Zegveld. Rons broer John Lumales sil: „Het gaat ons niet om geld, maar om gerechtigheid. We hopen dat er eind juli een vonnis komt." Noes Solisa van het herdenkings comité 11 juni betreurt het dat de groep nabestaanden uit elkaar is ge vallen. „Jan Beckers heeft belangrijk werk verzet. Die waardering en res pect verdient hij ook. Voor de rest moet je het overlaten aan juristen." Bij de herdenking zijn wel alle fa milies aanwezig. Solisa: „We moe ten de kampen bij elkaar houden en manoeuvreren tussen gevoelig heden. Sommige families gaan 's ochtends al naar het graf om zelf een krans te leggen. Ook in de kerk zitten ze niet meer bij elkaar. Bizar." Nona's moeder sliep jarenlang met het kussen van haar omgeko men zoon Ronnie. Daaronder lag zijn met bloed besmeurde sweater. Junus: „Ze zei altijd: als het nodig is, moet je zijn lichaam laten opgra ven om de waarheid boven tafel te krijgen." zaterdag 9 juni 2018 GO Molukse eenheid van De Punt verbroken Tonny van der Mee Willem Dekker Bovensmilde In de jaren 70 vroegen radi cale Molukse jongeren met verschillende gijzelingsacties aandacht voor het politieke ideaal van een vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS). Ze voelden zich in de steek gela ten door de Nederlandse overheid. Op 23 mei 1977 kaapten Molukkers een inter city met 54 passagiers. Tege lijk gijzelden andere actievoer ders een basisschool bij de Molukse wijk in Bovensmilde. Op 11 juni werden beide gijze lingen beëindigd door mari niers. Bij de school ging dat zonder geweld. In de trein kwamen zes kapers en twee passagiers om. - Junus Ririmasse, overlevende Het monument voor de eerste gene ratie Molukkers in Bo vensmilde. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Het graf van de om gekomen treinkapers. FOTO MARCEL JURIAN DE JONG Herinnering aan de kapers: 'Uit het oog, niet uit het hart'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3