wnjm J 31 TENNIS ROLAND GARROS Martin wint, Thomas leider Schippers nu wel naar NK ISU voegt drie WK's samen Engeland krijgt ook winterstop Dominic Thiem is morgen de zevende speler die Rafael Nadal gaat proberen te verslaan in de finale van Ronald Garros. Wat kan hij leren van zijn zes voorgangers, ook al gingen die in tien finales allemaal ten onder? Tip 1: meteen scherp! Rafael Nadal lijkt misschien niet te verslaan, maar je hebt altijd een kans. Cru ciaal: de eerste set. Vanaf de vierde ronde heeft Nadal dit toernooi elke partij moeite om op gang te komen. Hij werd regelmatig gebroken in de eerste set en verloor die zelfs tegen Diego Schwartzman. Dominic Thiem moet er net als Mariano Puerta in 2005 meteen staan, vol gas, en die eerste set pakken. An ders wordt het een moeilijke mis sie. Tip 2: leer van de mees ter! Roger Federer zit thuis voor de buis, maar hij speelt morgenmid dag wel degelijk mee. Rafael Nadal kan zeggen dat het hem niet gaat om de nummer t-positie of wie over een paar jaar de meeste grand slams heeft gewonnen. Maar er is maar één speler die iets te verliezen heeft en dat is hij. Bij een nederlaag wordt de Zwitser weer nummer 1. Thiem moet vanavond voor het slapen gaan de beelden van de eer ste set uit de finale van 2006 eens terugkijken. Federer laat Nadal alle hoeken van de baan zien, met su- peraanvallend tennis en vlijm scherpe hoeken. Dat kan Thiem ook, zo liet hij gisteren in de halve finale tegen Marco Cecchinato weer zien. Ook het terugkijken waard: de Australian Open-finale van vorig jaar. De ultieme revan che voor Federer, waarvoor de kiem misschien wel in 2008 in Parijs werd gelegd. Nooit werd Federer zo ge blameerd. Uiteindelijk vond hij in Melbourne het recept om zijn beul te ver slaan. Die partij is lesmateri aal voor Thiem, die met zijn enkelhandige backhand en /8**Aüsi 'fijne handjes' de meester moet zien te kopiëren. Tip 3: vertrouw op jezelf Het was misschien wel de grootste schok ooit in het tennis. Robin Sö derling die Rafael Nadal in 2009 versloeg op Roland Gar ros. Waar de Zweed een jaar later in de fi nale totaal was ver geten hoe hij dat kunstje had geflikt, hoeft Thiem minder diep te graven in zijn geheugen. Een paar weken geleden won hij van Nadal, in diens eigen land nog wel, en keurig in twee sets. Dus: ga morgenochtend voor de spiegel staan en herhaal 10 keer het man tra: 'Ik, Dominic Thiem, kan van Nadal winnen'. Tip 4: ontregel en irriteer! Novak Djokovic is echt geen on aardige man. Dat lijkt soms zo, UITSLAGEN omdat de Serviër op de baan onuit staanbaar kan zijn. Het heeft Djokovic vaker dan eens geholpen. Zeker als je tegen een neurotische tegen stander als Nadal speelt, moet je hem uit zijn ritme halen. Het is een finale, veel is geoorloofd. Wijs richting de umpire op je horloge als Nadal weer 40 seconden doet over zijn serviceroutine. Speel je eigen servicepunten in een moor dend tempo. Als dat allemaal niet werkt: draai zijn flesjes met het logo naar zijn bankje. Succes gega randeerd. Tip 5: de Michael Chang- service geneer je niet Craig O'Shannessy is 'tennisstra- tegieanalist' van beroep. Niemand is op tactisch gebied sterker dan hij. Dustin Brown dankte zijn overwinning op Nadal, een paar jaar geleden op Wimbledon, aan zijn tips. Vorige maand kwam O'Shannessy met dé oplossing om Nadal te verslaan: de onderhandse service. „Rafa staat bij het retour neren halverwege Mos kou, zo ver achter de baseline. Dus waarom zou je niet kiezen voor een korte, lage service? Ontregel, doe iets radicaals!" De Michael Chang-methode dus, die zo Ivan Lendl klein kreeg in Parijs. Thiem is geen Chang, hij lijkt veel meer op de brave David Ferrer. Maar die bewees in 2013 dat je het op de conventionele manier niet wint. Als je meegaat in de rally's en het tempo van Nadal, kun je be ter afbellen. Tip 6: speel vrijuit Zie het interviewtje met Stan Wa wrinka, kort voor de finale van vo rig jaar. De spanning spat van zijn gezicht. Als iemand vorig jaar de wapens had om de superieure Na dal op gravel te klop pen, was hij het. En dat voelde de Zwitser. Zo erva ren, drie grand slams gewonnen, en toch sloeg stress toe, bekende Wawrinka na afloop. Dominic Thiem heeft niet de ervaring van een grand slam-finale. Hij moet dat om zien te draaien in een voordeel. Ge woon vrijuit spelen. En weet: wonderen bestaan. zaterdag 9 juni 2018 WIELRENNEN Daniël Mar tin heeft de vijfde rit in het Critérium du Dauphiné ge wonnen. De Ierse wielren ner van UAE Team Emira- tes bleef gisteren in de 130 kilometer lange etappe van Grenoble naar Valmorel Geraint Thomas met een aankomst bergop 4 secon den voor. De Brit is wel de nieuwe leider in het klasse ment. Thomas neemt de gele trui over van Gianni Moscon, zijn Italiaanse ploeggenoot bij Team Sky. ATLETIEK Dafne Schippers (foto) doet in aanloop naar de EK atletiek mee aan de NK in Utrecht. De Atletiek- unie meldt dat de topatlete zich heeft ingeschreven voor de 100 meter, die vrij dagavond 22 juni op het programma staat. Schip pers neemt het op tegen onder anderen Jamile Sa- muel en Naomi Sedney. Schippers sloeg vorig jaar de NK in haar geboorte stad nog over, omdat ze in aanloop naar de WK in Londen de voorkeur gaf aan een extra trainingsperi ode. SCHAATSEN De internatio nale schaatsunie voegt vanaf het seizoen 2020/2021 de drie WK's schaatsen samen tot één toernooi. Dat betekent het einde van de drie afzonder lijke WK afstanden, sprint en allround. De Neder landse schaatsbond be treurt dat besluit. De ISU vindt dat te veel WK's op de kalender voor verwar ring zorgen. VOETBAL De Premier League kent vanaf het sei zoen 2019-2020 een win terstop. In de hoogste klasse van het Engelse voetbal wordt nu nog ge woon doorgevoetbald in de winter en met name de pe riode rond kerst en oud nieuw is populair bij de voetbalfans. Dat zal niet veranderen maar in fe bruari krijgt elk team twee weken rust. Zes handige speltips voor Thiem tegen Nadal Rik Spekenbrink Parijs 2005: Mariano Puerta. 2006, 2007, 2008 en 2011: Roger Federer. Dominic Thiem staat morgen voor de loodzware opgave om Rafael Nadal (foto onder) te verslaan in de finale van Roland Garros. fotoepa 2010: Robin Söderling. 2012 en 2014: Novak Djokovic. TENNIS Roland Garros Halve finale, mannen: Nadal (Spa/1) - Del Potro (Arg/5) 6-4 6-1 6-2, Thiem (Oos/7) - Cecchinato (Ita) 7-5 7-6 (10) 6-1. 2013: David Ferrer. 2017: Stan Wawrinka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31