Sunweb 28 Veertig jaar geleden scoorde Arie Haan (69) op het WK met twee schitterende knallen van grote afstand. „Ik verwacht geen spectaculair toernooi", zegt hij nu. „Het is allemaal compact, compact en compact." WK VOETBAL RUSLAND 2018 Sports Events Dé partner voor elk bijzonder sportevenement! Team Sunweb Ga naar www.sunwebsportsevents.nl of bel 08810 30 750 dagen tot WK Rusland 2018 wedstrijd met plezier uit. Duits land zal er straks weer gewoon staan en ik zie bij Spanje duidelijk nieuw elan. Frankrijk? Weer te wisselvallig in mijn ogen." Tweede huis Haan, 35 interlands, zal het WK bekijken vanuit zijn tweede huis in Spanje, nabij Valencia. Een rol als analyticus, het is hem simpel weg nooit aangeboden. Het past in het beeld dat van hem is ontstaan. Er was vaak dat lacherige rond zijn persoon, er was gebrek aan waar dering. „Zo zou ik het niet willen noemen", zegt Haan. „Want de waardering was er wel. Maar laat ik het zo stellen: anderen kregen vaak meer waardering dan ik. „Oranje in 1974 het beste Oranje ooit? Dat denk ik wel en daarin sta ik niet alleen. Mensen beginnen weieens over het tempo van des tijds. Heb je laatst Bayern Mün- chen tegen Real Madrid gezien, de halve finale van de Champions League? Laag tempo, overal balver lies. De bekerfinale tussen AZ en Feyenoord? Zelfde verhaal, dat AZ viel mij zo vreselijk tegen. Lag dat tempo nou zoveel hoger dan de fi nale in 1974? Ik denk het niet, eer lijk gezegd." Kanonskogels Toch nog even terug naar de ka nonskogels tegen West-Duitsland en Italië in 1978. Haan diept een anekdote op. „Ik vierde met de fa milie graag vakantie op Sardinië", zegt hij. Zo ook in de zomer van 1978, een paar weken nadat hij Maier en later Zoffhad laten ken nismaken met zijn afstandsscho ten. „Daar kwam ik altijd voetbal- Arie Haan heeft deze ochtend nog maar net de hongerige rei gers rond zijn vijver in de achtertuin van zijn riante villa in Finsterwolde weggejaagd, wanneer zijn Chinese vriendin Susan met een flinke theekan en taart komt aanwande len. De 69-jarige Groninger schiet in de lach. „Als je geen trek hebt, laat ik het wel weer wegzetten, hoor", zegt hij. Het WK staat voor de deur en we schuiven aan bij de man die veertig jaar geleden de wereld ver baasde met twee verwoestend harde afstandsschoten. De legen darische keepers Sepp Maier en Dino Zoff van West-Duitsland en Italië hadden er tijdens het WK 1978 geen antwoord op. Toch blijkt Haan, die als speler maar liefst vijf Europacups won, bepaald niet uit te kijken naar het toernooi in Rusland. „Ik verwacht eerlijk gezegd heel weinig spekta kel", zegt hij. „Het is allemaal compact, compact, compact. Waar zijn de afstandsschoten? Ik kijk te genwoordig nog nauwelijks een Iers tegen. Riva, Fachetti. Ik kon ook goed opschieten met Marco Tardelli. In de zomer van 1978 gin gen we met allemaal voetballers eten op een enorme boot, daarna lekker waterskiën en als afsluiting wilden ze graag een lekker partij tje voetballen. Iemand opperde om Zoff, die volgens hen een paar kilometer verderop zat, te bellen. Of hij ook gezellig wilde meedoen. Zoffhad er geen trek in. Later hoorde ik dat hij in de kranten voor de wedstrijd had gezegd dat hij zich nooit zo zou laten passe ren als Sepp Maier was overko men. Dat is niet gelukt." t+ü-a.i.i ÉiUW.I.l zaterdag 9 juni 2018 'Oranje '74 beste ooit? WK 1978: Haan passeert de Italianen Bettega en Scirea (15). Tijdens het duel scoort hij met een prachtig af standsschot. FOTO HH Mikos Gouka Finsterwolde WK 1974: Arie Haan en Ruud Krol (12) komen te laat bij het schot van Gerd Muller in de finale tegen West-Duits land: 1-2. FOTO GETTY IMAGES Arie Haan heeft helemaal niets met trainers die totale controle nastreven. „Controle over wat er gebeurt op het veld, dat is sim pelweg onmogelijk." fotopimras Eendaagse busreis Tour de France 29 JULI 2018 Inclusief vervoer per touringcar •J Unieke Team Sunweb Goodiebag 1 daagse busreis Finish Parijs Busreizen Tour de France Vertrek: 16 of 27 JULI 2018 V Inclusief vervoer per touringcar en hotelovernachtingen V Unieke Team Sunweb Goodiebag A daagse busreis Finish Parijs 5 daagse busreis Alpen Grand Prix van Duitsland op de Hockenheimring 22 JULI 2018 ■J Inclusief ticket en vervoer per touringcar Zitplaats Innentribune B Grand Prix van België op Spa-Francorchamps 26 AUGUSTUS 2018 Inclusief ticket en vervoer per touringcar Max Verstappen Tribune VADERDAG kortjng p p Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Bij alle reizen zijn diverse opstapplaatsen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28