Paul de Leeuw Stadswacht wil wapen aan de riem en pepperspray wijnvoordeeL.nL Vakantiegeld al ontvangen? 3> fl m&m 19 Soms wekten Jehopa en Jehoma bij ons de hoop dat het zou overgaan Medaillepakket van €60,98 voor slechts €29,98 Bestel via: wijnvoordeel.nl/medailles of bel: 031 - 7702796 Jehova's getuigen, voor mij is het een beetje godsdienstige folklore. Net zoiets als konings dag: één keer per jaar hoor je ervan. Onlangs ook weer. Een schoolmusical in Hengelo werd aangepast omdat een scène met een homotintje aanstootge vend zou zijn voor een klasge nootje wiens ouders Jehova's ge tuigen zijn. Homo mag je wel zijn, volgens dit kekke clubje, maar je mag er niks mee doen. Jehova's getuigen. Niet heel hef tig, meer een soort folkloristische 'leven-en-laten-leven-gods- dienst-tantes'. Maar als je dan leest dat een school een musical aanpast vanwege de leer van Je hova, dan gaat je bloed weer ko ken. Mijn tante schreef me, toen ik ging trouwen, dat ze erg veel van me houdt maar dat haar ge loof het niet toeliet deze bruiloft bij te wonen. Stoerdoenerij! Mijn opa en oma waren, van onze familie, de eerste Jehova's getuigen. Ze woonden ver bij ons vandaan maar twee keer per jaar kwamen ze onze kant op. Niet tijdens de feestdagen want die worden door Jehova's niet ge vierd. Gekkies! Dus geen oma en opa op verjaardagen, met Sinter klaas of Kerstmis. Bij hen geen kerstboom in de kamer of paasei eren in de tuin. Mijn opa ging wekelijks de deuren langs om het clubblad De Wachttoren te ver spreiden en om te zien hoe die zelfde deuren vervolgens voor zijn neus werden dichtgeslagen. en kwam mijn opa zeiknat van de regen binnen. Zwijgend zat hij aan de keukentafel en mijn oma maakte een kopje thee. „Alleen de barones deed de achterdeur open!" sprak hij. In mijn fantasie werd mijn opa een soort van Swiebertje die door Saar werd binnengelaten in de keuken, waar zij de thee van flinke hoogte inschonk. Met de waarschu wing dat, als de burgemeester er lucht van kreeg, Swiebertje weer snel de keuken uit moest. Soms wekten onze Jehopa en Jehoma de hoop dat het overging. Bijvoorbeeld die keer toen vrien den van mijn ouders een verjaar dagsfeestje te vieren hadden. We waren uitgenodigd, maar mijn opa en oma logeerden bij ons. „Ik vertel het ze wel", sprak mijn moeder. Dat deed ze in de auto voor het huis van de jarige. Opa kende geen twijfel: „We gaan niet mee!" Terwijl wij zingend naar binnen gingen, bleven opa en oma bokkig in de auto zitten. Gelukkig was het niet snikheet want dan had onze familie de kranten gehaald: 'Jehova-stel door uitdroging gestikt in auto'. Ze hielden het de hele middag vol totdat mijn moeder naar bui ten kwam en vroeg of ze echt geen borreltje bliefden. Mijn oma ging om en sommeerde opa mee te gaan. Ik zei nog: „Gezellig oma. En Jehova kan niet alles zien, toch?" met oma. Want ook al was Jehova haar herder, qua familiegezellig heid was het flink afzien. Als ik het aan mijn ouders vroeg, ant woordden zij: „Oma is het fana tiekst!" Maar zo zag ik het niet. Als oma en opa kwamen logeren, maanden na mijn verjaardag, stopte oma me altijd op een on bespied moment 25 gulden in de hand, kneep hem dicht en fluis terde: „Niks tegen opa zeggen!" Met een knipoog. Het gebeurde vorig jaar in Amster dam. Twee stadswachten spraken een man aan. Vanuit het niets viel er een klap, waarna de twee ambte naren plotseling belaagd werden door twintig voetbalhooligans die hen sloegen en trapten. Buitengewoon Opsporings- amtenaren, oftewel boa's, mogen bekeuringen zoals parkeerboetes uitdelen. Dat leidt niet zelden tot agressieve reacties. Hoewel exacte cijfers niet worden bijgehouden, stijgt volgens de NBB het aantal ge weldsincidenten tegen boa's. „Elke week krijgen we meldingen bin nen. In Amsterdam staat de teller nu al op driehonderd incidenten", zegt Eric Lakenman van de Neder landse BOA Bond. „Dat varieert van schelden en bedreigen tot mishan deling met een kapotgeslagen fles." In Amsterdam waren boa's ooit be- Als agressieve burgers een wapen zien, haken ze eerder af wapend met een wapenstok. Die moesten ze later weer inleveren. Volgens de NBB is het tijd dat alle boa's in Nederland worden uitge rust met een wapenstok en pep perspray. De vakbond verzamelt handtekeningen die uiteindelijk aan de minister van Justitie en Vei ligheid wordt aangeboden. Volgens de NBB staan boa's er vaak alleen voor. De afspraak dat de politie in noodsituaties binnen vijf minuten ter plaatse is, wordt vaak niet nagekomen. „En in gevaarlijke situaties is vijf minuten al heel lang", zegt Lakenman. Volgens hem gaat er een preventieve werking uit van de wa pens aan de broekriem. „Boa's erva ren nu al dat ze gescand worden door agressieve burgers. Zodra die een wapen zien, haken ze eerder af." dé ontine wijnwinkel von Nederland! ITftn 'Ar j jru# 31,- Korting Gratis thuisbezorgd SH AY MG DS zaterdag 9 juni 2018 <30 Jehova Mijn tantes zijn lief, leuk en ook Ooit logeerde ik bij opa en oma Altijd had ik medelijden, vooral •-V Stadswachten moeten bewa pend worden met een wapen stok en pepperspray. Daarvoor pleit de Nederlandse BOA Bond (NBB). Volgens de bond zijn de wapens nodig omdat het aantal geweldsincidenten tegen de stadswachten toeneemt. Koen Voskuil Utrecht - Eric Lakenman, Nederlandse BOA Bond - sinds 1999 - OR iLVER <hateun rziL.i I rlERRl BAI'I ISTE Ni .1:1 goldish PINK 2016 Calle Principal Sauvignon Blanc, Spanje "Sensationele frisse witte wijn." 2017 Guti Verdejo, Rueda DO, Spanje "Droge, fruitige witte wijn." 2016 Pierre Baptiste 2014 Marqués de Verdellano 2015Chateau Fouzilhon Goldish Pink Sprankling Merlot Cabernet- Crianca, Utiel-Requena, Cuvée Réserve, Rosé, Sauvignon, Frankrijk DO, Spanje Frankrijk Duitsland "Uitmuntende en "Elegante en uitbundig "Volsappig fluweel- "Verrukkelijke verleidelijke rode topwijn." volle rode wijn." zachte rode wijn." mousserende rosé." Dit is een goed moment om uw wijnvoorraad weer aan te vullen met deze medailleknallers! Bestel snel want de voorraad is beperkt. thuiswinkel waarborg Geldig t/m 23-06-2018 of zolang de voorraad strekt. De getoonde acties zijn niet van toepassing op reeds geplaatste bestellingen. Druk- en/of typefouten voorbehouden. 'Geen 18, geen alcohol'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19