u Wat is aan de hand bij het OM? 17 INTERVIEW HERMAN BOLHAAR Het liefst staat Herman Bolhaar in de aandacht als de nieuwe nationaal rapporteur mensenhandel en seksueel geweld tegen kinderen. Tóch gaat het de laatste tijd steeds weer om zijn oude baan als baas van het Openbaar Ministerie, waar topmedewerkers van Bolhaar in pikante relaties verwikkeld raakten. Honderd dagen. Franklin D. Roos- evelt gebruikte ze als president van de VS om er talloze wetten doorheen te jassen. Her man Bolhaar (1955) geeft zichzelf op 1 februari van dit jaar net zo veel tijd om, als kersverse rappor teur mensenhandel en seksueel geweld tegen kinderen, contacten op te bouwen en de stand van za ken op te maken. Maar op dag 105 komt hij onder vuur te liggen. Niet om zijn nieuwe werk, nee: zijn oude baan, als baas van het Openbaar Ministerie (OM). NRC onthult hoe procureur-gene raal Mare van Nimwegen er een ja renlange, geheime relatie op na hield met een van zijn onderge schikten: hoofdofficier Marianne Bloos. Vanaf dat moment gaat het over geheime liefdesafspraakjes in Van der Valk hotels en de schijn van belangenverstrengeling. En Bol haar, die in 2014 zei van niets te we ten. Plots is de keurige, gedreven man - die nu voor de foto zijn man chetten rechttrekt - de ex-baas van een organisatie die door GeenStijl is gebombardeerd tot 'geheime neukseksclub'. Daarover later meer. Het gaat goed. Ik ben heel blij met mijn start, in een functie met the ma's die niet onbekend zijn vanuit het OM. Dat geldt met name voor mensenhandel, maar ook voor seksueel geweld tegen kinderen. Alleen is de invalshoek anders, breder dan de strafrechtelijke waar vanuit ik in het verleden keek." Het is haast alsof Bolhaars car rière wel uit móést monden in deze functie. In 2008 voerden zijn officieren de rechtszaak tegen pooier Saban B., die vrouwen dwong tot totale onderwerping. Het maakte diepe indruk op Bol haar en vormde aanleiding om een taskforce mensenhandel op te zet ten, waarvan hij voorzitter werd. „Die ene foto van Saban B. op het strand werd haast iconisch. Hij was hét gezicht van uitbuiting, mensenhandel. Maar het beeld dat die foto vertegenwoordigt, zie je niet meer. De methodes om ande ren ondergeschikt te maken, zijn door sociale media en losse net werken meer fluïde geworden, minder pakbaar. De slachtoffers die we in beeld hebben, vormen het topje van de ijsberg." Eén naaktfoto kan nu genoeg zijn om een meisje zo te chante ren, dat ze in de prostitutie te rechtkomt. Je ziet misbruikzaken waar meisjes van 13 in de tang ko men door één foto. Eén verkeerde klik kan fatale consequenties heb ben. We moeten ook daarom maximaal en breed inzetten op preventie. Dat begint met bewust wording. Zoals Cruijff zegt: 'Je ziet het pas als je het doorhebt'." „Ik vind dat er meer onderwijs moet zijn over de online wereld. We zijn in Nederland als water land ooit begonnen met zwemon derwijs, want zwemmen is heer lijk maar kan gevaarlijk zijn. Ook met online-onderwijs begin je wat mij betreft heel vroeg. Ik heb vier jarigen gezien met een iPad." „Kijk niet weg. Het gaat natuurlijk om iets heel intiems. Als je het moeilijk vindt daarover te praten, zijn er hopelijk anderen in de om geving die helpen. Maar als je weg kijkt, is het alsof je besluit met de ogen dicht een kruising over te steken. Dan denk je later: had ik dat maar niet gedaan." Er is een tijd geweest waarin Bolhaar dacht deze boodschap nooit te kunnen verkondigen. Het is oktober 2015 als hij hersenvlies ontsteking krijgt. „Ondraaglijke hoofdpijn. Ik kon eigenlijk niks meer, ging als een soort hele oude man schuifelend en bibberend door het leven. Na een maand in het ziekenhuis ging het over. Toen ik thuiskwam, was ik niks waard. Ik lag alleen in bed, met mijn ogen dicht, de dagen gleden aan me voorbij. Als ik tv keek, zag ik één kolkende soep." „Ik moest opkrabbelen, met sporten en schema's. Een heel kwetsbare periode. Het mooie was wel de onvoorstelbare steun die ik kreeg van mijn vrouw en naaste kring, maar ook van een aantal goede vrienden die me mee uit wandelen namen - kan je nagaan. Uit de organisatie kreeg ik ontel baar veel kaarten. Dozen vol." In april 2016 gaat Bolhaar weer aan het werk bij het OM. Nu zegt hij pas in dat jaar gehoord te hebben over de relatie van Van Nimwegen. Die verklaart echter tegen NRC al in 2014 binnen het OM verteld te hebben over zijn 'liefde voor Mari anne'. „Laat ik daar nou helemaal niks over zeggen." Ik kijk naar voren, de blik vooruit „Ik heb echt een andere verant woordelijkheid nu. Ik heb met ziel en zaligheid voor het OM gewerkt, die periode is afgesloten - op een mooie manier. Ik weet dat een on derzoekscommissie zich buigt over een aantal van die vragen. Die moet zijn werk doen en that's it." „Ik ga er verder niet op in. Ik kijk naar voren, blik vooruit." „Ik ga het anders beantwoorden. Ik ben wie ik ben, ik heb gedaan wat ik gedaan heb. Ik heb in al de fases van mijn carrière met veel overtuiging mijn uiterste best gedaan me in te zetten voor de verantwoordelijkheden die ik heb. Ik merkte ook dat ik veel steun vanuit de organisatie kreeg in de periode dat het voor mij heel moeilijk werd. Dat is waar ik afscheid mee genomen heb. That's it." „Ik vind het ook prima dat je de vraag stelt. Dit is het laatste wat ik erover zeg. Los van deze affaire: ik heb in al die jaren behoorlijk wat feed back gekregen. Ook kritische. Ook om bij te dragen aan een open organisatie. Dat is wat ik gedaan heb." ONDERZOEK zaterdag 9 juni 2018 GO 'Ik ben wie ik ben, heb gedaan wat ik gedaan heb' Carla van der Wal Hoe gaat het met u? Een speciale commissie onder zoekt de affaire binnen het OM, waar voormalig procureur Mare van Nimwegen een relatie on derhield met een hoofdofficier die hij benoemde: Marianne Bloos. Over hun relatie werd ja renlang gezwegen, door henzelf, maar ook betrokkenen. De twee lieten zich onder meer in het ge niep met hun dienstauto's afzet ten bij hotels, waar hun chauf- Hoe zorg je daarvoor? feurs op ze wachtten. Bolhaar is een van de mensen die bij het onderzoek onder de loep wordt genomen. Het is de vraag wan neer hij precies wist van de rela tie en welke actie hij ondernam. Ondertussen was er deze week de zoveelste, nieuwste onthul ling: het OM deed zaken met het bedrijf van familie van zijn inmid dels meest omstreden mede werker: Van Nimwegen. Er is ook een rol weggelegd voor ouders. Maar voor velen is sek sueel geweld zo'n confronterend onderwerp, dat ze hun ogen slui ten. Wat zegt u tegen hen? Is het allemaal niet vreselijk uit de hand gelopen terwijl u ziek was? Waarom niet? Besmeurt dit uw mooie af scheid? U hoort toch open te zijn, met uw dienende positie in de maat schappij, die draait om recht vaardigheid? U heeft afscheid genomen, maar het boek is toch open. Overal zal ernaar gevraagd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17