Holleeder zwijgt over 'cruciale' brief die hij schreef over Dino Soerel Mobieltje is bron van bacteriën in gezondheidszorg EUWS 11 v Ik denk dat mensen alleen tegen mij gaan zeggen: je vrouw was liever deld. Ook bleek dat niet de juiste re gels gevolgd werden bij het vervoer van gevaarlijke stoffen. Elanor: „De baas (luchtmachtgene- raal Dennis Luyt, red) vindt dit de beste nieuwe commandant. Ik heb er geen enkele bemoeienis mee gehad. En het gaat er uiteindelijk niet om wat mijn buurvrouw vindt, maar om de 700 mensen op deze basis." Harold: „Nee, eigenlijk niet. In Ne derland zijn mensen altijd trots op familiebedrijven. Dat zijn de hoekste nen van de samenleving. We vinden het prachtig als die van vader op zoon overgaan. Maar als dat bij toeval bij defensie zo uitkomt is dat ineens een probleem." Harold: „Er wordt vanuit wantrou wen geredeneerd en dat vind ik jam mer." Harold: „Er is geen enkele steen op de vliegbasis die mijn vrouw niet heeft omgedraaid. Ik ga hier niks meer vin den. En als dat wel zo zou zijn, dan word ik daar tussenuit gehaald." Elanor: „Er was veel aan de hand op de vliegbasis toen ik hier kwam. Ik heb ook altijd gezegd dat ik niet zou weggaan voordat er opgeruimd was wat er op te ruimen was. Ik heb elke steen hier omgedraaid. Er zijn nog een paar zaken die afgehandeld moe ten worden, maar ik ben niet bang dat er nu nog iets wordt gevonden. Het is echt beter geworden. Mensen durven bijvoorbeeld weer zaken te melden die fout gaan. Een cultuurverandering heb je niet in twee jaar voor elkaar. Er zullen dus nog best dingen niet goed gaan, ook na mij. Ik hoop alleen dat het negati visme een keer klaar is. Dat mensen het deze basis gunnen dat ze vooruit willen gaan. Ik heb hier twee jaar ge schreven aan een toekomstvisie. De grootste nachtmerrie van de mensen hier is dat er iemand zou komen die een andere koers zou inslaan. Het liefst hebben ze iemand die op de zelfde manier voorwaarts wil gaan. Die krijgen ze nu." Harold: „Ik denk dat mensen alleen tegen mij gaan zeggen: je vrouw was liever." Volgens het OM is de brief'een cruciaal, belastend stuk', waarin Holleeder eigen verklaringen te genspreekt. De Vries heeft de brief van Hol- leeders vroegere advocaat Stijn Franken gekregen. In het epistel maakt Holleeder er met veel om haal gewag van dat hij wordt be dreigd door advocate Bénédicte Ficq, de raadsvrouw van Dino Soerel. Ficq zou hem onder druk hebben gezet valse verklaringen ten gunste van Soerel af te leggen. Het kantoor van Ficq verwees dit al naar het rijk der fabelen. Soerel en Holleeder zouden cri minele handlangers zijn geweest. i Volgens Holleeder heeft De Vries de gesprekken in zijn notities samengevat Soerel is in het liquidatieproces Passage veroordeeld tot levens lang. Het OM beraadt zich nog op de vraag wat het verder met de brief wil doen, nu Holleeder er over zwijgt. De rechtbank stelde Holleeder gisteren een groot aantal vragen over de notities van De Vries. Die beantwoordde hij wel. Holleeder en De Vries spraken in het verle den geregeld met elkaar af en na men in die gesprekken zaken door die in de onderwereld speel den. Daaronder ook liquidaties waarvan het OM denkt dat Hol leeder er de hand in heeft gehad. Volgens Holleeder heeft De Vries die gesprekken in zijn noti ties samengevat en geïnterpre teerd. Bij de rechters en de officie ren rees tijdens het verhoor her haaldelijk de vraag waarom De Vries iets zou hebben opgeschre ven wat niet klopt. Uit een peiling waaraan ruim 1500 leden hebben meegedaan, komt naar voren dat een derde van de on dervraagden de telefoon nooit of hooguit enkele keren per jaar schoonmaakt. Terwijl gebruik van de smartphone en/of tablet in het werk steeds algemener is: 69 pro cent van de ondervraagden ge bruikt de mobiele telefoon profes sioneel. Vaak wordt dat zelfs ver plicht door de werkgever. In veel organisaties bestaan ech ter geen richtlijnen voor het ont smetten van de apparatuur (33 pro cent) of die zijn niet bekend (42 procent). V&VN pleit daarom voor een algemene richtlijn voor het rei nigen van de professioneel ge bruikte telefoon en tablet. Directeur van V&VN, Sonja Ker sten: „Ik heb in de praktijk meege maakt dat de invoering van tabiets, waar iedereen heel blij mee was, een rol speelde bij de verspreiding van een bacterie, omdat er in de or- ganisatie nog geen goede afspraken waren over het desinfecteren." Op dit moment bestaan er ver schillende adviezen en suggesties, waaruit vooral blijkt dat het bijzon der lastig is om telefoons en tabiets afdoende te ontsmetten. Vaak wor den speciale hoesjes of een bescher mende folie geadviseerd. Of: desin fecteer na elk contact met de tele foon de handen. Hoewel de mobieltjes dus amper worden schoongemaakt, wast het meeste zorgpersoneel minstens zes keer per dag de handen of reinigt ze met alcohol. Een derde doet dat zelfs meer dan twintig keer per dag. Het gros houdt zich ook keurig aan de hygiënerichtlijnen en draagt geen nagellak (94 procent) of trouwring (88 procent) op het werk. Wanneer een collega hierin verzaakt, vinden veel verpleegkun digen en verzorgenden het moeilijk om de ander hierop aan te spre ken. Ook de lichaamsgeur van col lega's, zorg voor geslachtsdelen van vooral mannen, cliënten die mas turberen of het verzorgen van open wonden zijn onderwerpen die zorgmedewerkers liever niet open lijk bespreken. Wellicht heeft de hygiëne-en- quête iets losgemaakt. Gisteren re ageerden zorgpersoneel op social media volop en openlijk op de vieze bijkomstigheden van het vak. Zo vertelt een verzorgende over de keer dat ze met een collega een ver standelijk gehandicapte bewoner van een instelling op bed moest verschonen: „Terwijl ze op haar zij gedraaid ligt met haar billen naar mijn collega, krijgt de bewoner een hoestbui. De diarree vliegt op mijn collega af. Ik kwam niet meer bij!" Historisch Krakau Torquay aan de Engelse rivièra Zonnig Istrië Somerset and the Cotswolds f€ 469 f€ 549 www.dejongintra.nl/busreizen de Jong Intra vakanties zaterdag 9 juni 2018 GO aedoe van Hebben jullie met dit in het achter hoofd niet gedacht: misschien moeten we dit maar niet doen? Begrijpen jullie de kritiek? -Harold Boekholt Is de vrees voor belangenverstren geling onterecht? Toen Elanor commandant werd kwamen er meldingen van allerlei misstanden die waren voorgevallen onder haar voorganger. Dat zou nu ook kunnen gebeuren? Dat zal de sfeer aan de keukentafel niet gezelliger maken. Is dat deze benoeming waard? AMSTERDAM Willem Hollee der weigert vragen te beant woorden over een vertrouwe lijke brief die hij schreef in 2011. De brief is aan het Open baar Ministerie gegeven door Peter R. de Vries. De mobiele telefoon is het nieuwe 'vaatdoekje' in de zorg, toont onderzoek van beroeps vereniging V&VN onder ver pleegkundigen en verzorgenden aan. Terwijl richtlijnen voor het ontsmetten vaak ontbreken. Edwin van der Aa Utrecht 33 procent van de zorgorganisaties heeft geen richt lijnen voor het ontsmetten van de mobiele telefoon. 8-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken 7-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken Normandische invasiestranden, Bretagne en Parijs 8-daagse busrondreis - Gegarandeerde vertrekken Hongarije Rondreis- Balatonmeer Budapest 10-daagse busrondreis - Gegarandeerde vertrekken 10-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken 9-daagse busrondreis - Gegarandeerde vertrekken Reiscode: efkau02 Reiscode: ebtrq03 Reiscode: eefr302 vanaf 599* Reiscode: eehu304 vanaf€ 629 Reiscode: ebumg02 Reiscode: eegb312 vanaf 639 m M B B B B B B B B ^B* M WB ^B B B 10-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken vanaf€ 654 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds «SSVAKAN TICS De mooiste excursie- en rondreizen door heel Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11