is een zinderende vlakte met molshopen op plekken waar ondergronds de kanaten liggen. De koffiestop is op een parkeer plaats aan de weg. Ik zie een moskee, een drooggevallen vijver en een mini-reu- zenrad. Iraans vermaak. In het winkeltje word ik ontvangen als de verloren zoon. Hossein, een man op leeftijd, schudt me tot drie keer toe de hand. Ik moet weten dat ik van harte welkom ben, dat de mensen anders zijn dan hun fanatieke leiders, dat de Iraniërs vrienden willen zijn met iedereen. Be halve met Saddam en Trump: 'Die gekke Saddam dacht dat hij grond van ons kon stelen. Niet één meter meneer!' De dorpen die ik passeer zijn niet mooi. Ze zijn ruw als het land. Daar is Pasargadae, de hoofdstad van het eerste Perzische rijk. Hier legde Cyrus de Grote vanaf 559 voor Christus het fundament voor het Perzië dat iedereen zich graag herinnert: machtig, humaan, vooruitstre vend. Persepolis Hoewel zijn tombe een magische plek is en verderop de koningsgraven van Naqsh-e Rustam indruk maken, ben ik vooral benieuwd naar Persepolis, de cere moniële hoofdstad van het grootste Perzische rijk. Tussen de fraaie overblijf selen van de raadzaal, schatkamer en pa leizen, kost het niet veel moeite om te geloven dat dit tijdens de gloriejaren van koning Darius het centrum van de gecivi liseerde wereld was. Alles ademt bescha ving. Met het reliëf van de audiëntiehal als hoogtepunt. Hierop staan geen mach tige Perzische soldaten die hun tegen standers in de pan hakken, maar de gezanten van 23 volkeren die uit alle uit hoeken van het immense rijk naar Perse polis komen. Hun gezichten vriendelijk, de handen rustend op eikaars schouders. Verzoening in plaats van onderdrukking. In de schaduw van het verleden zit ik op een bankje en zie ik hoe de late mid dagzon de lucht roze kleurt. De magie krijgt gezelschap van Alireza en Darya, die weifelend naast me komen zitten. Theehuis Bezoekers van de palmentuin van het Hasht Behesht-paleis, Isfahan. Persepolis De entree van Persepolis, de door Darius de Grote gebouwde nederzetting in het zuiden van Iran. 'Hello, where are you from?' 'From Holland.' 'Oh, welcome to Persepolis, you like?' 'It's stunning.' 'Yes, welcome to Iran, we love everybody.' «1 De reis Er zijn tal van goede verbindingen tussen Amsterdam en Teheran. Prijzen variëren. Voor juli vonden we prijzen onder de 400 euro retour, inclusief belastingen. Overnachten In populaire plaatsen is voldoende keuze. Direct boeken kan lastig zijn. Topadres op onze reis: Dad Hotel in Yazd (dadhotel.com). Vervoer ter plaatse Er zijn goede busverbindingen tussen de steden. Een nachtbus kost zo'n 10 euro. Voor de luxe versie betaal je het dubbele. Korte ritten met de taxi kosten een paar euro. Geld Het prijspeil ligt aanzienlijk beneden dat in Nederland. De rial is de officiële munt (100.000 rial is zo'n 2 euro), prijzen zijn soms ook in 'toman'. Visum Afhankelijk van de duur van je reis moet je een visum aanvragen bij de Iraanse ambassade. Dit kan ook bij aankomst op sommige vliegvelden. Gebruiken Verdiep je in de gebruiken van het land, zoals de kledingvoorschriften. En in de taarof, extreme hoffelijkheid die geldt als een groot goed. Informatie Lonely Planet, Rough Guide en Bradt hebben prima gidsen. Meer achter grond: tegastin.nl en documentairese rie Onze Man in Teheran van Thomas Erdbrink. Voor de geschiedenis: boe ken van Michael Axworthy. Veilig reizen Reizigers zullen zich in Iran welkom voelen. Maar het blijft een land met een streng islamitisch regime, dat niet gecharmeerd is van tegenstanders en andersdenkenden. Lees je in, pasje aan en kijk voor het laatste reisadvies op nederlandwereldwijd.nl. Onze reisreportages kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze spon sors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. 441 zaterdag 9 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 112