Reizen Hans Avontuur reist door het Icind dat aan de wieg heeft gestaan van onze beschaving, waar het geloof in één god is geboren en iedereen gelijke rechten heeft gekend. „De Iraniërs koesteren hun vrije geest." Het is niet zomaar een gesprekje onder de bogen van het Golestanpaleis in Teheran. Het is een gesprekje dat ik tijdens deze rondreis tien keer per dag zal voeren. In de stad én op het platteland. Altijd be kroond met een glimlach, soms met kus hand: 'Welcome to Iran, we love you!' Op uitnodiging van het Drents Mu seum, dat een grote tentoonstelling over Iran inricht, reis ik langs de archeologi sche hoogtepunten van het land dat het hart vormde van het grootste rijk dat ooit heeft bestaan: Perzië. Hier werden de sterren bestudeerd, terwijl wij in West- Europa nog rondrenden in berenvellen. Na een kort bezoek aan Teheran en de reliëfs van Taq-e Bostan, ben ik bij de Zij deroute aangekomen, het netwerk van handelswegen dat het Verre Oosten met het Westen verbond en zorgde voor grote welvaart. Ik kijk om me heen en stel me voor hoe de karavanen langstrokken en hun kamp opsloegen voor de nacht. Darius Er is water en schaduw. Geen betere plek om te overnachten én geen betere plek voor de koning om een reclamebord voor zichzelf op te hangen. En dat is precies wat Darius, de grondlegger van het grootste Perzische rijk, tussen 522 en 485 voor Christus heeft gedaan: een meester werk van steen laten oprichten. Vijftien meter breed, zes meter hoog en op bijna honderd meter boven de grond. Rondom een reliëf met Darius in de hoofdrol, wordt in drie soorten spijker schrift zijn verhaal verteld. Hoe hij een bedrieger aan het hof ontmaskert en ko ning wordt. Historici betwisten elkaar over de betrouwbaarheid van dit verhaal, maar feit is dat Darius na zijn staatsgreep van Perzië een wereldmacht maakte. Het is avond als ik Isfahan bereik, de stad met zijn betoverende klank en Naqsh-e Jahan plein dat ooit door 50.000 olielampen werd verlicht. Het is een plein met een langgerekt park in het mid den, dat eens een poloveld was. Net als de Iraanse gezinnen zoek ik een plek in het gras en zie hoe de laatste zonnestralen de Moskee van de Sjah kleuren. In het schijnsel van de straatlantaarns maak ik een praatje met Reza, die me graag de stad wil laten zien, de moskee of de brug. Hij kent iemand met een Mer cedes die me door het land kan rijden. Ik ontmoet Mohammed die heel veel over Nederland weet - tot en met Franeker! - maar er nog nooit is geweest. En de stu dentes Fatemeh en Nour komen me ver tellen dat ze trots zijn op Iran, maar dat ze na hun examen graag in Amerika willen studeren. Turbulent Het zou misplaatst zijn om na een paar dagen in Iran iets zinnigs te zeggen over het karakter van de 85 miljoen mensen tellende bevolking. Maar één ding is dui delijk: de Iraniërs koesteren hun vrije geest. Wellicht is dat een erfenis van de turbulente historie waarin de bewoners zich voortdurend moesten plooien naar nieuwe machthebbers. Van Dzjengis Khan tot Alexander de Grote. Van Ro meinse legioenen tot Arabische stam men. Als je niet vrij bent, bedenk je een manier waarop je je wel vrij kunt voelen. De volgende ochtend word ik gewekt WELCOME TO IRAN, WE LOVE YOU!' Tekst en loto s HANS AVONTUUR Teheran Miljoenen stad Teheran ligt aan de voet van de Elboers,een hoogge bergte. 'Hello, where are you from?' 'I'm from Holland.' 'Oh, very nice. Welcome to Iran. Do you have Instagram?' 421 zaterdag 9 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 110