8 EEN EEUW LATER SCHOOLPLAAT f Volgens experts is deze groene Kent u deze nog? Die beroemde plaat 'In Sloot en Plas' die jarenlang op elke school in Nederland hing? De start van de jaarlijkse IVN 'Slootjesdagen' is een mooi moment om te bekijken of het er nog net zo uitziet als een eeuw geleden, toen Marinus Koekkoek (1873-1944) deze tekening maakte. vrijdag 8 juni 2018 GO Is dit kikker iets te grof getekend om te bepalen wélke soort het precies is. (Want, zeker, Nederland telt er meer dere). Betreft 't de poelkikker? Dan komt-ie helaas veel minder voor. Is het de bastaardkikker? Dan kunt u 'm nog best vaak langs zien hoppen. Na schemering is-ie aliveand kicking. En wilt u zelf iets betekenen voor kikker en dril? Leg een vijvertje aan. Weall stand together, pom-pom-pom. is in Nederland - ondanks alle verhalen over waterma nagement en zo - helemaal niet zo goed geregeld. We bungelen, als het om water kwaliteit gaat, onderaan de Europese ranglijst. Komt vooral door onze grootscha lige, intensieve landbouw: bestrijdingsmiddelen en meststoffen sijpelen gemak kelijk in slootjes door. Ook niet al te best voor ons water: de restjes medicijnen en andere chemische troep. Nee mensen, geen kikker, een pad. (Ruw huidje, beetje puistachtig). Wordt nog best vaak gezien maar geldt inmiddels wel, net als alle amfi bieën, als beschermd dier. (Kenners- vraag: waar oh waar zijn de paddenei- tjes? Antwoord: in de goed gecamou fleerde slinger in het Aarvederkruid, de plant hieronder). 9 Larve van steekmug: zouden we y we qua nachtelijke overlast wel wat minder van kunnen hebben, maar de steekmug is - helaas - één van die in secten die het in troebele, zuurstof- arme watertjes prima uithoudt. Oranje buik, richel op rug: kamsalamander. Komt nu veel minder voor. Houdt namelijk alleen van heerlijk helder water en dat Eefje Oomen Gele lis: mooi hè? Nog vaak te spotten. sloot j e nog wel gezond?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8