Toevluchtsoord vleermuis en specht 129 7 DORPSHUIS NIEUWE UITBATERS Dorpshuis De Griffioen heet vanaf nu Herberg De Griffioen. Maar de vaste gebruikers blijven welkom. Ze zit vol met ideeën. Marjan Geijs, de nieuwe beheerder van dorpshuis De Griffi oen in Wolphaartsdijk, moet zichzelf soms een beetje af remmen. „Ik denk dat het verstan dig is om het allemaal een beetje gefaseerd in te voeren", zegt ze la chend. Vorige week vrijdag kregen Mar jan en haar echtgenoot Diederik de sleutel van het gebouw. Het is een nieuwe start voor De Griffi oen, het dorpshuis dat de ge meente een jaar geleden nog wilde sluiten. Na veel protest kreeg het dorp de kans met een eigen toe komstplan te komen. Een stuur groep koos voor het plan 'Herberg De Griffioen' van Diederik en Marjan Geijs, die sinds een jaar ook al Gasterij d'Ouwe Pastorie in het dorp uitbaten. Een nieuwe stichting neemt het gebouw, minus de gymzaal, voor een symbolisch bedrag over van de gemeente en krijgt een zak geld voor een grondige renovatie. Geen overbodige luxe, gezien het ach terstallige onderhoud. De stich ting verpacht het pand aan de uit baters. Marjan Geijs - die samen met medewerkster Merel van der Ent het gezicht van Herberg De Griffi oen vormt - vertelt dat de moge lijkheid om het pand deels com mercieel uit te baten voor haar re den was om een plan in te die nen. „Het zou sowieso concurren tie zijn geworden voor onze gaste rij. Dan ben ik liever zelf die con current." Geijs zegt van De Griffioen weer een echt dorpshuis te willen ma ken. Ze denkt dat dit element de stuurgroep heeft aangesproken. „Het is nu weer een plek waar in woners altijd terecht kunnen. Ze ven dagen per week, van tien tot tien. Iedereen kan binnenstappen om een krantje te lezen, een potje te biljarten of een gezelschapsspel letje te spelen." Daarnaast blijven natuurlijk ook de verenigingen en andere vaste gebruikers welkom. De commerciële plannen van het Vanafvandaag serveren we griffioentjes bij de koffie echtpaar Geijs bestaan uit een res taurant en een bed breakfast met vier kamers. Daarvoor volgt nog een verbouwing. Buiten is er een klein terras. Hoewel de deur al sinds vrijdag voor iedereen openstaat, kunnen inwoners op 11 augustus massaal komen kennismaken met Herberg de Griffioen. Op die dag - die de naam Kick O/J'heeft gekregen - vinden in het gebouw onder meer een open podium en een kunst en crearoute plaats. „En we blazen die dag 'De 15 van Wolphaartsdijk' nieuw leven in", zegt Geijs. „Dat is een hardloopwedstrijd die onge veer twintig jaar geleden voor het laatst is gehouden." Daarmee zijn nog lang niet alle plannen genoemd. Zo willen de uitbaters samen met ondernemers uit het dorp een trouwarrange- ment gaan aanbieden en komt er in juli en augustus een weekmarkt op het pleintje voor De Griffioen. „Ik zit vol met ideeën", zegt Geijs. „Soms roep ik maar gewoon iets. Dat we eigen koekjes zouden moe ten hebben, bijvoorbeeld. Griffi- oentjes. En wat denk je? Ze komen er! Piet de Koster van de super markt heeft een machine aange schaft en mallen laten maken. Er komen vier verschillende koekjes, met de kerk, De Griffioen, de mo len en de pastorie erop. Vanaf van daag serveren we ze bij de koffie." Het zijn populaire bomen onder vleermuizen en groene spechten, de zeventig populieren aan de Mol straat in Kats. Toch moesten de bo men na 65 jaar plaatsmaken voor jongere soortgenoten. Een boom waarin een beschermde diersoort huist, mag echter niet zomaar ge kapt worden. Na onderzoek is be sloten bij de kap acht oude stam men te laten staan. Deze stobben dienen als oriëntatie en broedplaats voor de vleermuizen en als onder komen voor de spechten. Op eentje na. Die is bevorderd tot 'Monument voor de gevlogenen'. Het monu ment biedt tijdelijk onderdak aan vogels, vleermuizen en insecten die Eén van de oude boomstammen is nu 'Monument voor de gevlogenen' voorheen in en om de oude bomen leefden. Bovenop de stam prijkt een enorm vogelhuis en op de stam zelf zijn vogelhuisjes gespijkerd in aller lei kleuren en formaten. Het idee om een monument te maken van één van de stammen ontstond spontaan tijdens een overleg tussen de dorpsraad en de Ambachtsheerlijkheid Cats. „Het leek ons leuk om de herplanting met een feestelijk tintje af te slui ten", zegt Meinard Sprenger. Hij is voorzitter van de Ambachtsheer lijkheid Cats, die Katse binnendij ken als de Molstraat beheert. „Daarop voortbordurend opperde de dorpsraad het idee om een kunstwerk te maken. Vervolgens boden kunstenaars, inwoners en bedrijven spontaan aan te helpen bij de realisatie ervan." De officiële onthulling van het Monument voor de gevlogenen is op zaterdag 16 juni. Burgemees ter Marcel Delhez van de ge meente Noord-Beveland verricht om 16.00 uur de 'openingshande ling'. Goes - Den Hertog Lange Vorststraat 27 www.denhertogservies.nl vrijdag 8 juni 2018 Volop ideeën voor nieuwe Griffioen Rob Paardekam - Marjan Geijs, beheerder Kats heeft een nieuw monu ment. Niet voor menselijke slachtoffers van een oorlog of watersnood, maar voor vleer muizen en groene spechten. Ellen Jobse Kats A Merel van der Ent (I) en Marjan Geijs zijn de nieuwe gezichten van dorpshuis De Griffioen in Wolphaartsdijk. fotomarcelledavidse MADE IN BELGIUM DEMEYERE INTENSE GRILLPAN 28 X 28 CM VAN Kwaliteit en kookplezier gaan hand in hand bij Demeyere. Het 5-lagenmateriaal tot aan de rand zorgt voor een perfect gelijkmatige warmteverdeling. VOOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65