3 Wortel in het licht Laat maar bubbelen Al slapend muggen vangen TIPS Bedtijd is dus geen keettijd Mika of hij kruipt in het stapelbed van Ferrys zoons Sil (5) en Lenn (3), als zij er niet zijn. „Ach", relativeert Ferry, „als kind heb ik ook lange tijd geen eigen kamer gehad." Belangrijk is dat ze iets eigens hebben: een hoekje met posters, spullen en kleren Dat het soms langer duurt voordat iedereen ophoudt met kletsen en gaat slapen, daar houden de ouders rekening mee. „We beginnen ge woon eerder met naar bed brengen", zegt Van Vliet. Ook in huize Van der Does bleek het naar bed brengen het lastigste aspect van het samen slapen. „Per, Sil en Lenn tegelijk naar bed brengen werkte niet, dan klommen ze meteen weer uit bed om naar el kaar toe te gaan. Dus dat doen we nu apart." Toch komt het weieens voor dat Lenn Sil uit zijn slaap houdt en dat Sil daar boos om wordt, vertelt hij. „Dat vind ik niet leuk, dan roep ik papa." Terwijl Per nooit behoefte heeft gehad aan een eigen slaapkamer, heeft Mika die juist wel. Een tijd sliep hij samen met Per, maar met een leeftijdsverschil van zeven jaar bleek dat niet goed te werken. Nu heeft hij zijn eigen honk. „Als ik het te druk vind met die kleintjes, ga ik lekker op mijn kamer zitten. En als ze op mijn kamer komen terwijl ik daar geen zin in heb, stuur ik ze weg." Vanaf een jaar of 10 neemt vaak de behoefte aan een eigen plek toe, ziet Donicie. „Pubers willen meer pri vacy en een ruimte waar ze alleen kunnen zijn, met vriendjes of vrien dinnetjes. Ze hebben het nodig om op hun eigen kamer te kunnen chil- len of rustig huiswerk te kunnen ma ken. En ze gaan dan natuurlijk ook hun lichaam ontdekken." Is er écht geen ruimte voor een ei gen kamer, dan is het goed om in elk geval iets van privacy te creëren, ad viseert ze, bijvoorbeeld door een af scheiding te maken met een grote kast. „Flet belangrijkst is dat ze iets eigens hebben: een hoekje met spul letjes, posters en kleren. Een kind leert op die manier goed wat de be grenzing is van zijn persoonlijke ruimte en die van een ander. Bij grote gezinnen zie ik weieens dat ze in de stapelbedden slaaptentjes hangen, zodat de kinderen zich wat meer kunnen afschermen. Dat werkt goed." Van Vliet en Van der Does toetsen geregeld bij hun kroost of ze toch een eigen kamer willen, voorlopig lijkt het niet zover. mer. Maar daarmee waren de kamers op, daarom slapen de andere drie van 11,10 en 5 samen. Het belangrijkst is dat ze binnen die kamer een eigen plek hebben waar hun spullen veilig zijn. „Ik kom wel bij samengestelde gezinnen thuis waar de kinderen van de ene partner en die van de andere niet tegelijk aanwezig zijn en in el- kaars bed moeten slapen. Dat kan goed gaan, maar ik zie ook gevallen waarbij die kinderen in hun integri teit en privacy geraakt worden." Myrke van der Does (40) en haar vriend Ferry (38) hebben wel moeten puzzelen met hun samengestelde ge zin. Van der Does' zoon Mika (12) woont voornamelijk bij haar en heeft zijn eigen kamer. Haar dochter Isis (15) woont voornamelijk bij hun va der en slaapt als ze langskomt op zol der, in het tweepersoonsbed waar ook Per (5) slaapt. Per is het half broertje van Mika en Isis; hij zwerft het liefst door het huis: als Isis er is, slaapt hij bij haar, of hij logeert bij vrijdag 8 juni 2018 -4 Bij Myrke van der Does is het aardig puzzelen met alle kin deren en een beperkt aantal kamers. FOTO MARCO OKHUIZEN Blijf altijd van el- kaars spullen af, en andere tips voor het delen van een kamer. Zorg voor een plek waar ieder kind zijn spullen veilig kan bewaren. Maak de strikte af spraak dat ze die plek respecteren. Maak goede af spraken over het maken van huis werk. Zet, als dat mogelijk is, ook een bureau neer op een andere rus tige plek in huis. Spreek af op welke dagen het ene kind met vriendjes op de kamer kan spelen, en op welke dagen het andere kind vriendjes mee kan nemen. Laat de kinderen niet op of in el- kaars bed spelen. Zorg voor een consequent en rustig bedritueel, waarbij duidelijk is dat bedtijd geen keettijd meer is. Haal bij ruzie de kinderen uit elkaar en van de kamer af, tot de rust is weergekeerd. Laat bij voorkeur oudere jongens en meisjes niet bij el kaar op een kamer slapen, vooral niet wanneer hun sek sualiteit zich begint te ontwikkelen. Anke Donicie Water is goed voor je, maar het iedere keer kopen van plastic flesjes is niet goed voor het milieu. Met Soda- Stream (vanaf 99,99 euro) maak je in een paar seconden bruiswater in een herbruik bare fles. Ge zond en goed voor het milieu. Je kunt kiezen tussen lichte of intense bub bels, maar ook het toevoegen van een extra smaakje als cola of lemon is mogelijk. Lig je net op bed, klaar voor een goede nachtrust, hoor je ineens gezoem. Dank zij dit apparaat hoef jij dan je bed niet uit te springen om achter een mug aan te gaan. De Duuk Aura is een elektrische muggen- vanger die ook werkt op een USB- aansluiting. Hij trekt muggen aan met uv-licht en zuigt ze vervol gens met een krachtige ventilator het apparaat in. De Aura, die vanaf half juni voor 39,99 euro te koop is, is stil. Jij kunt ondertus sen dus gewoon doorslapen. Met Spruitje vestigt ontwerper Jonael van der Sloot de aandacht op de wor tel van een plant. De Green Dexter (125 euro) is een vaas, waarin één plant van onderen wordt aan gelicht. Je ziet zo de grillige vormen van de wortels. De Growing Roots (950 euro) is een wandmeubel met plek voor twaalf vaasjes die van onderen worden belicht, spruitje.nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51