Noot uit eigen tuin kraken 2 E ROMKE VAN DE KAA Kamer delen Met je broertje of zusje op één kamer slapen, is dat een goed idee? Of hebben kinderen 'recht' op een eigen plekje in huis? En wat nu als daar niet genoeg ruimte voor is, hoe doe je het voor de kinderen dan toch het beste? Zonnen met muziek Column Wie niet wil dat zijn huis door de blik sem wordt getroffen, plant een noten boom. Bijgeloof natuurlijk. Er bestaat nog een volkswijsheid over de notenboom: dat de geur van notenblad muggen uit de buurt houdt. Daar zit een grond van waarheid in - genoeg om een walnoot te planten. Een nadeel van een notenboom is dat de boom groot wordt. Met een kruin van tien me ter doorsnede is ie niet geschikt voor een kleine tuin. Sinds kort is er een dwerg in de handel: een patio- en balkonnoot, zo te zeggen. Mocht je ruimte voor een walnotenboom hebben, dan is het belangrijk om niet de eerste de beste te kie zen. Zaailingen geven vaak kleine noten en soms duurt het tien jaar voor ze vrucht dragen. Maar wie een geënte boom plant, kan al na een jaar of drie de eerste noten oogsten. Daar naast is het van belang om een variëteit te kie zen die aan ons klimaat is aangepast. Nederland ligt op de noordgrens van het verspreidingsge bied van de warmteminnende walnoot en niet alle cultivars doen het bij ons even goed. Het duurt soms tien jaar voor zaailingen noten geven Geschikte rassen voor Nederland zijn 'Bucca- neer' (genoemd naar het Limburgse plaatsje Neer) en 'Broadview', een ras dat een flinke om zwerving achter de rug heeft: de stamouder van 'Broadview' groeide in de buurt van Odessa en is na de Russische Revolutie door vluchtende emi granten als vrucht meegenomen naar Canada, als aandenken aan hun geboortegrond. In Canada is de noot gezaaid, ontkiemd en tot een boom uit gegroeid. Van daaruit is 'Broadview' zijn zege tocht begonnen en nu wordt het ras over de hele wereld aangeplant. 'Broadview' en 'Buccaneer' zijn vooral populair omdat ze ook vrucht dragen als er geen andere walnotenbomen ter bestuiving in de buurt staan; bij zaailingen is dat vaak niet het geval. De Latijnse naam van de walnoot is Juglans regia. Een imposante, aan de walnoot verwante boom is de zwarte walnoot, Juglans nigra. De no ten van deze Amerikaanse soort zijn eetbaar, maar minder smakelijk dan die van de gewone walnoot. Bovendien zijn ze alleen met behulp van een moker te kraken. Maar het blad van de zwarte walnoot is bijzonder decoratief, zeker als je de variëteit 'Laciniata' kiest. Een onbekend familielid van de walnoten is de pecannoot, afkomstig van de Carya die in het land van herkomst - Noord-Amerika - 'Hickory' wordt genoemd. Niet alle Carya's zijn in Neder land winterhard, maar de meest noordelijke soort, Carya illinoinensis, doet het bij ons goed, en draagt regelmatig noten, mits de boom in de zon staat. In Amerika groeit de 'Hickory' in de ui terwaarden van rivieren. Het is geen boom voor dorre grond, hoewel Nederlands enige Caryaspe- cialist, De Smallekamp, merkwaardig genoeg in het zanderige Nunspeet is te vinden. De pecan noot is veel makkelijker te kraken dan de zwarte walnoot. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ave (bijna 9) en Luke (7) deden nog 1 net geen ronde dansje, toen hun ouders hen vroegen of ze samen op één kamer wilden sla pen. Mirjam van Vliet (39) en haar man betrokken het huis van zijn ou ders in Wateringen; een mooie wo ning, maar wel met maar twee slaap kamers. Die zijn bovendien niet makkelijk doormidden te delen, van wege de plek van het raam. „Om de jongens een eigen kamer te kunnen geven, hadden we er een dakkapel moeten opzetten", vertelt Van Vliet. „Is dat het geld waard, vroegen we ons af. Op vakantie slapen ze naast elkaar in de camper en dat gaat goed." Was het vroeger, met kleinere be huizing en grote gezinnen, heel ge- Veel kinderen vinden samen slapen fijn, het kan de gezinsband versterken woon om kinderen samen op een ka mer te laten slapen, toen de welvaart toe- en het gemiddelde aantal kinde ren per gezin afnam, werd het 'nor maal' dat kinderen hun eigen kamer hadden. Door het toenemend aantal éénoudergezinnen en samengestelde huishoudens lijkt die trend weer te keren. En soms is er simpelweg niet voldoende geld of ruimte om alle kinderen een eigen plek te geven. Gezinsband „Bij de individualistischere maat schappij hoort een eigen kamer", zegt gezinstherapeut Anke Donicie (44). „Maar veel kinderen vinden sa men slapen best fijn. Een kamer de len geeft saamhorigheid en daarmee kan het de gezinsband versterken. Ik zie vaak dat deze kinderen makkelij ker delen en beter omgaan met el- kaars spullen dan kinderen die apart slapen." Dave en Luke hebben een bed en bureau, ieder aan een kant van de ka mer. Soms hebben ze ruzie over wie met vriendjes op hun kamer mag spelen. Hoe ze dat oplossen? „Dan wisselen we af', zegt Luke. En ja, soms kletsen ze nog lang of is één van hen eerder wakker. „Dan ga ik met een knuffeltje spelen, of met de Lego." Bij prikkelgevoelige of autistische kinderen, of in samengestelde gezin nen, kan een eigen kamer verstandig zijn, maar anders hoeft het delen van een kamer volgens Donicie geen pro bleem te zijn. Als moeder van vijf kinderen kent ze beide situaties: haar oudste kinderen - een tweeling van 17 - hebben ieder hun eigen slaapka- TIPS& NIEUWS purTN G_1 lLaI 4- c <V (p vrijdag 8 juni 2018 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Petra Knoth kam peert, kookt én schrijft graag. Smakelijk kam peren (Forte culi nair, €15). TUINPLANTEN WIJZER In de Tuinplan- tenwijzer vind je over 1000 plan ten de kenmer ken en verzorging (Deltas, €19,95). Volume Over hoe je interieur jouw levensverhaal vertelt (Lannoo, €37,99). 3 o vaka e s iepen ze ook al samen' Vivian de Gier 44 Anke Donicie T Dave en Luke vin den het vooral gezel lig, samen een kamer delen, fotomarcookhuizen In deze zonnige tijd van het jaar ben je het liefst buiten en van het warme weer genieten is nog leu ker met een lekker muziekje erbij. De draagbare Elan BT3 van Pure (99,99 euro) neem je makke lijk mee naar een park, de tuin of naar het strand. Hij werkt namelijk zowel op netstroom als op bat terijen en heeft ook een bluetooth-func- tie, zodat je muziek kunt streamen. Natuurlijk misstaat het apparaat ook bin nenshuis niet. Door de wekfunctie en de sluimerknop kun je hem ook prima ge bruiken als wekker. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50