M 3 En dat klopt in zekere zin. Het be sluit van Wiebes blijft staan: de vier regeringspartijen gaan er mee akkoord dat nog even wordt gewacht op vier rapporten, die er mogelijk toe leiden dat duizen den huizen toch niet zwaar ver stevigd of zelfs gesloopt en her bouwd hoeven te worden. Niet omdat het opeens veiliger is ge worden in het gebied - de gas winning gaat pas in stappen naar nul, en ook dan is de kans op aardbevingen niet verdwenen - maar omdat huizen misschien wel te zwaar worden versterkt. Dat is de check die Wiebes nog even wil en mag doen. „Het is kiezen tussen twee kwaden: uit stel of zinloze sloop", zegt hij. Wie denkt dat financiële mo tieven een rol spelen, krijgt van Wiebes een standje. Ook over de terugkerende discussie over be moeienis van de NAM is hij dui delijk: die is alleen bij lopende gevallen nog betrokken en gaat ook daar tussenuit zodra dat juri disch kan. Rest de vraag wat er gebeurt als Wiebes op t juli zijn rapporten heeft. Komt er dan een ander be- Nog wat budget De coalitiepartijen doen hun best de Groningers niet helemaal met lege handen naar huis te laten gaan. Stuk voor stuk dringen ze er bij de minister op aan of hij niet wat kan doen voor die 1588 onfor tuinlijke gevallen. Ze worden door Wiebes op hun wenken be diend. Hij heeft nog wel wat bud get, stelt hij, dat gebruikt kan We zijn geen donder opgeschoten worden om wijken leefbaarder en duurzamer te maken, als die straks toch niet gesloopt hoeven te worden. Hoeveel geld er be schikbaar is, zal moeten blijken, maar Wiebes schermt met tien tallen miljoenen. Op de vraag hoe het nu verder moet, bijvoorbeeld hoe Wiebes weer om de tafel denkt te kunnen gaan met Groningse bestuurders, gaat het niet. Nog voor het debat ten einde is, houden de meeste Groningers het voor gezien. De bus vertrekt. Nog drieënhalve week, dan blijkt wat de woorden van Wiebes waard zijn. sluit? De regeringspartijen eisen snel duidelijkheid. Binnen een week moeten huiseigenaren dan weten waar ze aan toe zijn, zegt D66'er Rob Jetten, 'en anders staan de oude afspraken'. „Voor de zomer", hamert Dilan Yesil- göz van de VVD. Wiebes houdt het zelf op 'snel'. „Dat is geen jaar en ook geen vier maanden", zegt hij. Op de tri bune klinkt wederom gesteun. Jaja, hoor je de Groningers fluis teren. Nijboer stelt dat Wiebes helemaal niet waar kan maken snel met duidelijkheid te komen. „Al die huizen moeten opnieuw gedaan worden, dat lukt niet bin nen twee weken, zo werkt het niet." Minister Wiebes trotseert een tribune vol boze Groningers en krijgt alleen steun van de coalitie om de versterking van 1588 huizen uit te stellen. Het wantrouwen is na het debat over de gaswinning verder gegroeid. amper geloven. Soms ontsnapt hun een vloek, ook al heeft Ka mervoorzitter Khadija Arib hen nog zo gezegd zich van commen taar te onthouden. Wiebes ver breekt een belofte en laat gedu peerden nog langer in onzeker heid zitten, is hun klacht. Maar volgens de minister zien zij het helemaal verkeerd en behoedt hij hen er juist voor dat hun mooie provincie eraan gaat. Verbaal De oppositie krijgt al evenmin vat op de verbaal begaafde Wie bes. „We zaten er allemaal naast of we hebben het niet begrepen", verzucht Lammert van Raan van de Partij voor de Dieren. „We zijn geen donder opgeschoten", mokt PvdA'er Henk Nijboer minder di plomatiek. Er zijn maar weinig ministers die met zoveel bravoure iets denken te kunnen slijten terwijl nie mand het pruimt. In dat opzicht heeft Eric Wiebes wel wat weg van een levertraanverkoper. „Als je doorgaat, loop je het risico om heel veel huizen voor niks te slo pen", zo motiveert hij zijn om streden besluit om de versterking van 1588 Groningse huizen even in de ijskast te zetten, nadat ge dupeerden al jaren wachten. De genadeklap komt even later: „Dan ben je een hele provincie aan het afbreken." Het gesis en gesteun is niet van de lucht. De met bussen toege stroomde Groningers op de pu blieke tribune kunnen hun oren Brigitte Macron heeft de harten van de Fransen gestolen. Zo'n twee derde van de bevolking (67 procent) is tevreden tot zeer tevre den over haar. Daarmee is ze een stuk populairder dan haar echtge noot, de president. Emmanuel Ma cron kan op sympathie van slechts 43 procent rekenen. Dat blijkt uit een representa tieve opiniepeiling van onder zoeksbureau Ifop. De première dame wordt geroemd als 'be schaafd' en 'elegant'. Dat vindt vrijwel iedereen: politiek 'links' en 'rechts', jong en oud. De presi dentsvrouw lijkt daarmee - nog maar één jaar nadat ze haar intrek nam in het Élysée - al bijna te zijn uitgegroeid tot een levende le gende. Rockster Bono noemde haar 'het geheime wapen' van Emma nuel Macron. Een T-shirt dat vorig jaar op de markt kwam met alleen het woord 'Brigitte' op de voor kant, werd een bestseller. Roddel glossy Gala schrijft deze week: „Als Emmanuel Macron herkozen wil worden in 2022, heeft hij in elke geval al het juiste 'massaver- leidingswapen' in huis." Leren broeken Opvallend is dat de debatten over het leeftijdsverschil tussen Bri gitte (65) en Emmanuel (40) bijna zijn verstomd. Maar: „De lengte van haar jurken is nog wel eens een gespreksonderwerp bij de Fransen aan tafel", aldus politiek commentator Bruno Jeudy. De presidentsvrouw vertoont zich re gelmatig bij publieke gelegenhe den in korte rokjes of korte jurken. „Ze durft alles, met haar hakken van 12 centimeter, haar leren broe- Mijn rokken eindigen boven de knie, maar dat is nog geen mini! ken en haar minirokken", zei een communicatie specialiste in het seri euze weekblad L 'Ex press. „Ik draag helemaal geen minirokken", zei Brigitte er zelf over in een interview. „Mijn rokken eindigen boven de knie, maar dat is nog geen mini!" vrijdag 8 juni 2018 GO HenkNijboer, PvdA-Kamerlid De tribune in de Tweede Kamer is goed gevuld, maar het Groningse publiek mort, sist en steunt, fotoanp Laurens Kok Den Haag Olala, Brigitte... De Fransen dreigen hun natio nale seksbom Brigitte Bardot te vergeten. Want Frankrijk is in de ban van die andere Brigitte, de vrouw van de president. Frank Renout Parijs —Brigitte Macron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3