KIEK STEUNTJE Nacht van de vluchteling 10 ZE Monnikenwerk De dag van de vluchteling is in aantocht. Op 20 juni staat de vluchteling internationaal in het spotlicht. Er zijn zoveel dagen van', maar waar is de dag van de vluchteling goed voor? Geven we wie die dag Nederland binnenkomt om asiel te vragen, een bloemetje of verblijfsvergunning? Wie werkelijk uit gevaar voor eigen leven vlucht, moet hier zonder twijfel een veilig heenkomen vinden. Maar voor wie geluk zoekt en el lende veroorzaakt moet hier geen plek zijn." Aan het woord is Krij- nie Hoek, tot voor kort gemeente raadslid voor het CDA in Middel burg. De actualiteit onderstreept dat enkele bewoners van het AZC in Middelburg het beeld kunnen bepalen dat mensen van vluchte lingen hebben. Krijnie Hoek: „Ik heb wel respect voor echte vluch telingen die hier hun leven probe ren op te bouwen. Van 16 op 17 juni aanstaande loop ik voor de derde keer mee tijdens de Nacht van de Vluchteling, met als doel geld op te halen voor noodhulp. Vorig jaar liep ik een deel van de 40 kilome ter op met een vrouw die hier zelf als vluchteling was gekomen." De wandelaars gaan om middernacht van start in Amsterdam, Rotter dam, Nijmegen en Utrecht onder het motto: „Hoe ver ga jij uit angst voor oorlog en geweld?" De vergelijking gaat mank, lijkt me. Vluchten doe je niet met een routebeschrijving in de hand. Je weg gaat niet over gebaande paden en er zijn geen rustpunten onder weg of versnaperingen. De werke- lijkheid is wreed. Denk aan de ico nische foto van de verdronken peuter op een Grieks strand. Of de documentaire Fuocoammare over mensen die een tocht in gammele bootjes naar Lampedusa al dan niet overleven. Opgehokt Krijnie is christelijk, maar dat is niet zozeer haar drijfveer om mee te doen met de nachtelijke wan deltocht van Stichting Vluchte ling. Toch valt in haar verhaal op dat zij samen loopt met mensen van bijvoorbeeld het Stadskloos- ter. Eind vorige eeuw begeleidde ik voor het eerst vluchtelingen in Twente. Zij woonden ergens tus sen niks en nergens in de 'cellen' van een oud jongensinternaat. Hun verhalen lieten me niet mak kelijk los. Ik herinner me dat ik op een avond in een zwembad bij een sauna naar de sterrenhemel lag te kijken, maar het beeld niet van mijn netvlies kreeg van een gezin opgehokt in een kleine ruimte waar zij dagen, maanden, jaren wachtten op het vervolg van hun asielprocedure. Het contrast vond ik lastig. Vrijwilliger Noem me een weekdier, maar sindsdien ben ik nauwelijks meer in een sauna geweest. Ik ben nog wel bij tijd en wijle actief als vrij williger in een AZC. Ik kom er steevast betrokken mensen tegen die soms ook kerkelijk zijn. Dat zij in actie komen lijkt me toch beter dan dat ze de andere kant op kij ken of de ogen sluiten met gevou wen handen. Alhoewel je ook bij zondere gebeden hebt, zoals: „Wij kunnen U niet domweg bidden, O God, om aan de oorlog een eind te maken: want wij we ten dat U de wereld zo gemaakt hebt dat mensen hun eigen weg naar vrede moeten vinden, bij zichzelf en bij hun naasten - Wij kunnen niet domweg bidden, O God, om vooroordelen uit te roeien; want U hebt ons al ogen gegeven om in ieder mens het goede te zien, als we er maar juist gebruik van maken - Daarom bid den we U in plaats daarvan, O God, om kracht, vastberadenheid en een sterke wil, om te doen in plaats van alleen maar te bidden, om te worden in plaats van uit sluitend te wensen." vrijdag 8 juni 2018 foto Camile Schelstraete Muziek ontspant, muziek brengt je in een andere wereld, kortom: muziek doetje goed. Tijdens het Scaldis Kamermuziekfestival in Hulst hadden sommigen een steuntje nodig om alle klanken goed tot zich door te laten dringen. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38