De mooie beelden van het WK voetbal komen van Boaz Waar kun je goed winkelen en waar niet? Muziek en slavernij 8 FRANK KOULEN LEVENSVERHAAL Gisteren werd in Terneuzen de biografie van Frank Koulen (1922- 1985) gepresenteerd: 'Porgy in de polder'. Over het leven van een ondernemende, gekleurde man, die het Terneuzense jazzpodium Porgy en Bess groot maakte. 'De neger' werd hij genoemd. Niet tot zijn genoegen. Je moet even zoeken, maar ze zijn er wel: Zeeuwen op het wereld kampioenschap voetbal in Rus land. Walchenaar Boaz Timmer mans bijvoorbeeld. Hij moet er als technicus voor zorgen dat tv-kij- kers de fraaiste beelden krijgen voorgeschoteld. Timmermans (26), die ook foto graaf is voor deze krant, reist afin opdracht van een Belgisch media- en faciliteitenbedrijf. Hij is als 'shader' lid van één van de techni sche ploegen die ervoor zorgen dat alle wedstrijden goed uitge zonden kunnen worden. „Ik heb de controle over vier of vijf camera's in een stadion. De ca meraman maakt beelden en zorgt dat alles scherp is. Ik sta in direct contact met hem, zie alles op een monitor en regel alles technisch af. Zo zorg ik ervoor dat de huids kleur van een voetballer of de kleur van het gras vanuit alle hoe ken hetzelfde is." Onzichtbaar Best een belangrijke taak dus. „Het is een onzichtbare functie, behalve als er iets fout gaat. Als er bijvoorbeeld iets onverwachts ge beurt, moet ik ook dan zorgen dat het beeld perfect belicht is. Het zou vervelend zijn als ik te laat re ageer en daardoor een beeld over belicht is. Gelukkig doe ik dit al twee jaar bijna ieder weekend bij de Pro League, de hoogste voetbal klasse in België." Het verschil is dat hij nu in een andere omgeving zit, een maand in een hotel leeft en veel binnen landse vluchten zal maken naar drie verschillende stadions. „Ook de manier van werken en de appa ratuur zal iets anders zijn dan ik gewend ben. En tijdens een nor male wedstrijd werken we met gemiddeld zes camera's, maxi maal dertien als het om een be langrijke wedstrijd gaat. Tijdens het wereldkampioen schap voetbal (de titelstrijd begint volgende week) zijn er ongeveer veertig camera's per stadion. Dat de hele wereld nu meekijkt, maakt het extra spannend." Veel wachten Verder zal Timmermans, die in Antwerpen woont, de komende weken ook regelmatig zitten wachten. „Wij werken indirect voor de wereldvoetbalorganisatie FIFA en die stelt hoge eisen. Als een wedstrijd om 20.00 uur be gint, moet alle techniek al uren van tevoren paraat staan. Wan neer een voetballer al warm wil lopen, kun je hem als crew na tuurlijk niet in de weg gaan zit ten." Gelukkig zit hij in een team met collega's waar hij op kan rekenen, want langer dan een maand van huis zijn, zal niet gemakkelijk zijn. De huidskleur van een voetballer of de kleur van het gras moet vanuit alle hoeken hetzelfde zijn „Het wordt pittig. Naar wat ik ge hoord heb, zullen we weinig vrije dagen hebben. Misschien eens een ochtend of avond, maar van Rus land zal ik niet veel zien. Ik ken nog niet iedereen in ons team, maar met de mensen die ik ken, kan ik gelukkig goed overweg. Dat moet ook wel als je een maand met elkaar opgescheept zit." Timmermans ziet het in elk ge val als een groot avontuur. „Het wordt hoe dan ook een mooie er varing." Het is geen geheim dat sommige winkelstraten het moeilijk heb ben. Panden staan lange tijd leeg of ze wisselen heel vaak van eige naar. Een lege winkelstraat nodigt niet uit om te gaan shoppen. Indi rect heeft dat invloed op het héle winkelcentrum. Niet alleen gemeenten maken zich zorgen, ook de provincie ziet de langdurige leegstand met lede ogen aan. Vooral de langdurige leegstand - drie jaar of langer - is een probleem in Zeeland. Dat per centage schommelt al jaren rond de vijf procent. De Zeeuwse over heden verwachten niet dat het de komende jaren wél zal lukken om die lege panden vol te krijgen met winkel(tje)s. Analyse Met behulp van pintransacties, gegevens van mobiele providers en winkelgedrag (hoe lopen men sen door de stad) hoopt de provin cie een analyse te kunnen maken van sterke en zwakke winkelge bieden in Zeeland. Gedeputeerde Staten hopen zo gemeenten te kunnen helpen met hun detail- handelsbeleid. rank Koulen is voor al tijd het boegbeeld van jazzpodium Porgy en Bess in Terneuzen. Het lijkt wel of de eerste 'zwarte' man in de Scheldestad en de oprichter van het nog altijd po pulaire jazzcafé steeds beroemder wordt. Als de berichten kloppen wordt er nog dit jaar een stand beeld van hem onthuld in de Noordstraat, niet ver van het mu ziekcentrum. Gisteren werd zijn levensverhaal in boekvorm gepre senteerd: Tjeu Strous schreef het op onder de titel 'Porgy in de pol der'. De publicatie van de biografie is aanleiding om Paul, de op één na oudste zoon van Frank Koulen, op te zoeken. Daarvoor moeten we naar Leusden, vlakbij Amersfoort. Paul Koulen woont daar met zijn vrouw Joan aan de rand van de stad, met uitzicht op het platte land. Hij is 68 jaar en heeft er na een studie politicologie een le venslange carrière als 'ontwikke- lingseconoom' bij de Verenigde Naties op zitten. Djoeba - of Juba - in Zuid-Soedan was zijn laatste standplaats. Daar beheerde hij een VN-opbouwfonds van 15 miljoen dollar. Als hij de namen noemt van de landen, waar hij werkte of die hij voor zijn werk bezocht, kan bijna heel Afrika, Latijns Amerika en het Caribisch gebied worden aangekruist. Marcheren De foto op de cover van het boek vertelt veel over vader Frank Kou len. Het is een beeld van de Ter neuzense bevrijdingsdag op 5 mei 1945. We zien een korps mariniers marcheren, allemaal blanke man nen, met helemaal in zijn eentje voorop die ene gekleurde man die trompet speelt. Die eenling is Frank Koulen. Hij komt uit Suri name en is met de geallieerden tij dens de bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen terecht gekomen. Daar ontmoet hij zijn grote liefde Vera van den Bruele, dochter van een Belgische textiel Helaas heeft mijn vader tijdens zijn leven te laat erkenning gekregen winkelier. Ze gaan samen de wol winkel in de Noordstraat runnen. Frank ontpopt zich als zakenman en wordt bij de Terneuzense huis vrouwen geroemd om zijn gevoel voor kleur. In 1957 demonstreert hij de eerste breimachine in Zeeuws-Vlaanderen en... opent te genover de textielzaak de lunch room 'Porgy en Bess'. In het boek van Tjeu Strous staat alles te lezen over de herkomst van Frank Koulen - zijn wortels in het slavernijverleden in Guyana - en wat hij in Terneuzen en wijde om streken allemaal klaarspeelt. Zo komt ook het kortdurende avon tuur begin jaren zestig met de uit gaansgelegenheid in Wachtebeke voorbij en lezen we hoe de Roof Jazzband uit Gent in 1960 het be gin vormt van een lange, lange rij jazzoptredens in Porgy en Bess, met grootheden als Oscar Harris en de Twinkle Stars, Boy Edgar en Chet Baker. Ook wordt eraan herinnerd dat hij in 1973 aan de wieg staat van het Ter neuzense jazzfestival. Koulen laat de Scheldestad swingen. Zoon Paul kan zich die tijd le vendig voor de geest halen. Hij zegt: „Mijn vader had best heel erg kunnen genieten van het eerbe toon dat hem nu ten deel valt voor wat hij voor de stad heeft gedaan. Helaas heeft hij tijdens zijn leven te laat erkenning gekregen, eigen lijk pas in de jaren tachtig. Voor die tijd was er wei nig tot geen respect voor hem en onder- TjeuSTroik vond hij veel tegen werking. Er werd ge- vrijdag 8 juni 2018 PC Gertie De Boey Antwerpen - Boaz Timmermans Wat is een winkelgebied met mogelijkheden en waar hebben winkels het juist moeilijk? Op die twee vragen wil de provin cie Zeeland een antwoord heb ben. Ab van der Sluis Middelburg 'De neger', het kw Jan van Damme F - Paul Koulen In het boek 'Porgy in de polder' vertelt Tjeu Strous het levensver haal van Frank Koulen, de oprichter van jazzpo dium Porgy en Bess in Terneuzen. Elk hoofd stuk heeft een titel ge kregen, die ontleend is aan de opera 'Porgy and Bess'. In het eerste deel worden titels van liedjes uit de opera gebruikt, zoals 'O Lawd, l'm on my way' en 'I got plenty o' nuttin'. In het tweede deel staat het lied 'Sum- mertime' centraal: de begintonen zijn door Koulen honderden keren op zijn trompet gebla zen. Behalve voor het leven van Koulen is er ook aandacht voor de geschiedenis van de slavernij, de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen in 1944 en de na-oor- Universum' over direc teur Dirk Hannema van Museum Boijmans van Beuningen tijdens de oorlog. Tjeu Strous: Porgy in de polder - Uitgeverij Den Boer De Ruiter, 276 pagina's, 19,50 euro. De auteur sig neert morgen in boek handel Van de Sande in Terneuzen (14-15 uur). logse ont wikkeling van Terneu zen. Schrijver Tjeu Strous (1950) was jour nalist, FNV-bestuurder en wethouder cultuur in Middelburg. Hij werkte twaalf jaar bij de Rotter damse Kunststichting. Na zijn pensionering schreef hij 'Hannema's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36