8 Oranje mist het WK voetbal, maar FC Knudde niet: het team van Dirk en Jaap scóórt in Moskou. Na een pauze van 25 jaar is tekenaar Toon van Driel oh zo blij met een nieuw album. INTERVIEW TOON VAN DRIEL fpm, ten achter de Gouden Koets aan holde. Koninklijke waardering inte resseert me echt geen reet." Zo. Hij leunt tevreden achterover in de Haarlemmer galerie waar het album Knudde naar 't WK! vanmid dag wordt gepresenteerd, in aanwe zigheid van onder meer Louis van Gaal en Willem van Hanegem. Had hij het niet gezegd, bij het begin van het gesprek: „Ik lui zoals ik teken. Recht op het doel af, snel. Voor die strips in jullie krant sta ik elke dag om zes uur op, dan ga ik uitgebreid pissen, zitten, tekenen en om n uur zijn ze af. Maar zeg dit nou niet tegen je baas, want dan wil hij me straks minder betalen." Over snel gesproken: aan de muur van de galerie hangen de schetsen van het album dat Van Driel in an derhalve maand in elkaar zette. „Die worden geveild voor Spieren voor Spieren, omdat Louis daar ambassa deur van is." Waarom moest het in vredesnaam een kwart eeuw duren voordat het leukste slechte voetbalteam van Ne derland een nieuw album kreeg, het 35ste in totaal? Van Driel zwijgt zo waar een tel of wat. Diepe zucht. Dan volgt een minutenlang verhaal, door spekt met allerlei namen van uitge verijen, directeuren en advocaten. De strekking: 25 jaar geleden verkocht hij de rechten en van die beslissing heeft hij jarenlang spijt gehad. „In mijn persoonlijke top-5 van beslissingen met desastreuze financiële gevolgen staat het verkopen van de Knudde rechten zeker op de derde plaats, net onder mijn scheiding. Een jaar of acht geleden kon ik ze terugkopen en ik wilde niets liever. Niet om er di rect iets mee te doen, maar omdat ik mijn kindje terug wilde hebben. Het plan voor dit album kwam later pas, veel later. En toen moesten we het in anderhalve maand in elkaar zetten." Tussen twee haakjes, Toon, nog heel even over die top-5. Als die rech tenkwestie op drie staat en je schei ding op de tweede plaats, welke be slissing zet je dan in vredesnaam op 1? „M'n tweede scheiding. Want daar ben ik helemaal op leeggelopen." Weer in het bezit van de rechten wilde hij met een nieuw album wachten tot hij echt een goed idee had. Dat diende zich in aanloop naar het komend WK voetbal, dat vol gende week begint in Rusland, aan. Van Driel, triomfantelijk: „Een WK zonder Oranje, maar mét FC Knudde. Want ook de president van Rusland, die in mijn album toevallig nogal wat gelijkenissen vertoont met de echte president en ook nog eens Sputin heet, wordt geattendeerd op de lach wekkende filmpjes over de wedstrij den van Knudde en nodigt het team uit voor een wedstrijd tegen het Rus sische elftal, op het Groene, eh, Rode Plein in Moskou. Lekker dicht bij Sputins werk, snap je." Zonder al te veel weg te geven: een nieuwe speler van Knudde, Wat zou ik mij in die paar jaar die me resten druk maken over wat anderen van mijnwerk denken ene Jopie Druijff uit Cementdorp, geeft Knudde een heel ander karak ter. Opeens begint de ploeg te win nen. Dat de heerlijke stoethaspels van Knudde iets presteren is voor henzelf en de lezer volkomen nieuw, maar voor de rest is het album op en top Van Driel, met bijbehorende absurde humor. Bij een publiekswissel wor den alle toeschouwers in het stadion gewisseld in plaats van één speler, de selectie vliegt met een blauw-wit toestel terug uit Moskou (maatschap pij: KLEM), de gezagvoerder laat het vliegen over aan zijn copiloot. Op het volgende plaatje zit Co Adriaanse stoïcijns aan de stuurknuppel. Van Driel lacht hardop om zijn eigen vondst, alsof hij die nu voor de eerste keer ziet. „Oh man, ik ben hier zo trots op en blij mee. Tijdens het maken van dit album heb ik al een tweede en zelfs een derde deel bedacht. Dit wordt mijn eigen Lord of the Rings-trilogie, met mijn eigen spiegel van de bela chelijke voetbalwereld. Mijn spelers, mijn jongens, blijven hun duppie trouw - ook nu ze aan de hand van Jopie Druijff uit Cementdorp opeens beginnen te winnen. De zaakwaar nemers, belchinezen en oliesjeiks staan voor ze in de rij, maar zij blij- oit werd stripte kenaar Toon van Driel door een groep Leidse stu denten gevraagd één van de vogels uit zijn strip Stamgasten te tekenen. Poepend. Van Driel (73): „En het werd nog maffer, want dat beest moest oranje schijten. Ik heb het wel gemaakt, al vond ik het een wat dubieus verzoek. Zeker toen ik hoorde voor wie die te kening zou zijn: de toenmalige kroonprins, hun studievrind." Jaren later trof de man die dagelijks de lotgevallen van de Stamgasten en FC Knudde met lezers van de krant deelt op de strippagina, Wïllem- Alexander bij een bijeenkomst in de dierentuin in Emmen. De huidige koning toonde zich een groot fan van Van Driels werk en vertelde dat hij die vreemde vogel uit zijn studen tentijd een fraaie plek had gegeven in De Eikenhorst. „En een tekening die ik had gemaakt in opdracht van de dierentuin, van Humboldtpinguïns, nam hij ook mee in de helikopter te rug naar Wassenaar." Dus nu Van Driel eindelijk, na 25 jaar, een nieuw stripalbum op de markt brengt over FC Knudde stuurt hij vast een gesigneerd exemplaar naar de koninklijke villa. Toch? Van Driel: „Nee joh, als de koning zo'n boekje wil hebben, koopt hij het maar. Ik wil echt geen Rien Poort vliet worden, die maar met zijn pren- donderdag 7 juni 2018 GO tfpSss mmI»1W Mnrmf t i j Van Driel is 'altijd onzeker' over zijn werk, maar de tweede druk is al in aantocht. FOTO PIM RAS Kijk op de site bij /video De tekenaar vertelt over zijn nieuwe stripalbum. Eindelijk winnen de klunzen van Jeroen Schmale Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8