'Koerden sturen gevangen jihadbruiden terug naar IS' 'Lieg nooit over relatie op het werk' 7 RIKGRASHOFF OVER LIEFDESLEUGEN Grashoff (59) kondigde dinsdag avond zijn vertrek aan en nam giste ren direct afscheid van de Tweede Kamer. Ook partijvoorzitter Marjo lein Meijer (40) diende haar ontslag in. Hun relatie kwam afgelopen vrij dag al uit, maar dinsdag bleek dat de twee hadden gelogen over hoe lang de affaire al aan de gang was. De twee kregen niet in april 2017 - na de Tweede Kamerverkiezingen - een verhouding, zoals ze eerder be weerden, maar al vanaf september 2016 ontstond 'een geleidelijke lief desrelatie' zo stelde Grashoff giste ren in zijn afscheidsbrief. Dat bete kent dat Meijer toen nog moest meebeslissen over de kandidaten lijst. Grashoff kwam op een promi nente plek 5 terecht. Dat de relatie toen al aan de gang was, was voor het partijbestuur een onacceptabele 'vertrouwensbreuk'. Geheim Vanwege 'moeilijke privéomstan- digheden' hielden de twee Groen- Linksers hun relatie geheim. Dat noemde Grashoff 'zijn grootste fout'. „Dat is ook wat mij wordt ver weten. En dat is - denk ik - terecht. Ik had het anders moeten doen. Mensen maken fouten en daar heb ik een fout in gemaakt." In zijn afscheidsbrief, die werd voorgelezen door Kamervoorzitter Khadija Arib, zegt Grashoff dat hij met pijn in het hart vertrekt, maar dat hij zichzelf'recht in de spiegel kan aankijken'. Hij zegt houvast te vinden in 'de constante in dit alles, mijn partner met wie ik al 22 jaar sa men ben'. Getrouwd Met die vrouw en twee zoons woont Grashoff in Delft. In een toelichting zei Grashoff later dat hij daarmee duidelijk wil maken 'dat ik een relatie heb, al 22 jaar, en dat dat zo blijft'. Meijer is getrouwd met UvA- hoogleraar communicatiewe tenschap Rens Vliegenthart, de broer van de voormalige Amster damse SP-wethouder Arjan Vlie genthart. Grashoff was voor zijn Kamerlid maatschap de voorganger van Meijer als partijvoorzitter. Eerder was hij wethouder in Rotterdam en Delft. Hij wordt vandaag opgevolgd door Laura Bromet. Zij zou eigenlijk vol gende week worden geïnstalleerd na het vertrek van Kamerlid Liesbeth van Tongeren, die wethouder wordt in Den Haag. Ook Linda Voort man, die dezelfde functie in Utrecht gaat bekleden, is deze week vertrokken. Daarmee verliest GroenLinks drie er varen Kamerleden in één week tijd. Het is de tweede keer in korte tijd dat GroenLinks wordt geconfronteerd met een uiterst pijnlijke interne kwestie. In maart werd een pers voorlichtervan de fractie ontslagen nadat hij een stagiaire tegen haar wil had gezoend en betast. DESKUNDIGE De dienst schrijft in een brief aan onder meer de Belgische justitie dat 'we in het bezit zijn van betrouw bare inlichtingen dat vrouwen en kinderen van IS-strijders in Koerdi sche vluchtelingenkampen met bussen opnieuw naar IS-gebied ge bracht worden'. De briefis in han den van de Duitse krant Bild, die er over publiceert. Geruchten over het terugsturen van (Europese) jihadbruiden gaan al weken. Nederlandse veiligheids diensten willen er echter niet op in gaan. Twee bronnen stellen aan deze krant dat in ieder geval ook een Nederlandse vrouw zou zijn te ruggestuurd, de bronnen spreken elkaar tegen over wie dat zou zijn. De IS-vrouwen zouden door de Koerden worden geruild tegen door IS gevangen genomen Koerdische strijders. Na het instorten van het IS-kalifaat belandden honderden jihadistes met hun kinderen in vluchtelingenkampen in Noord- Syrië. Die kampen staan onder con trole van Koerdische strijdgroepen die de vrouwen tot nu toe vast hou den. De mannelijke jihadisten zijn gesneuveld, zitten in de gevangenis of zijn nog in het overgebleven IS- gebied. Ophalen De Koerden willen van de vrouwen en kinderen af. Ze willen ze niet zelf berechten en willen ze ook niet nog jarenlang onderhouden in de kampen. Dat onderhoud kost geld, dat de Koerden eigenlijk niet heb ben. Verschillende landen, waaron der Rusland, hebben daarop de ji hadbruiden uit hun eigen land weer opgehaald. De Koerdische au toriteiten hebben daarna Europese landen opgeroepen hun eigen on derdanen weer terug te nemen. Die landen weigeren dat voorals nog. Nederland stelt pas iets voor terugkerende jihadisten te kunnen doen als ze zich melden bij een Ne derlands consulaat in Turkije of Irak. Premier Rutte is niet van plan de vrouwen en kinderen in Noord- Syrië te laten ophalen, omdat de vrouwen zelf de keus maakten naar Syrië te gaan. Onder meer de Kin derombudsman pleit ervoor de kinderen wel terug te halen. De Koerden lijken nu besloten te hebben daarom maar vrouwen en kinderen weer terug te sturen naar IS-gebied. Volgens een bron zou het daarbij vooral gaan om vrouwen waarvan de man nog in leven is en nog in IS-gebied. Het is onduidelijk hoeveel Nederlandse vrouwen (en kinderen) er in de Koerdische kam pen zitten. Het zijn er minimaal vijf, waarvan er een dus al zou zijn teruggestuurd naar IS-gebied. De Nederlandse overheid wil hen lie ver niet terug omdat ze vreest dat de vrouwen en kinderen een gevaar kunnen vormen voor de staatsvei ligheid. Ook de kinderen hebben jarenlang in het kalifaat geleefd en zijn mogelijk geïndoctrineerd met jihadistisch gedachtegoed. Opgepakt Er zijn al wel meerdere vrouwen met hun kinderen naar Nederland teruggekeerd. Zij zijn er wel in ge slaagd een consulaat te bereiken, werden daarna naar Nederland ge bracht en zijn vervolgens opgepakt. In Indonesië zijn recent zelfmoord aanslagen gepleegd door jihadge- zinnen die waren teruggekeerd. Daarbij vielen tientallen doden. donderdag 7 juni 2018 'Een fout, ik had het anders moeten doen' Het gisteren afgetreden Groen- Links-Kamerlid Rik Grashoff maakt gebruik van de wachtgeld regeling voor politici. Grashoffs positie werd onhoudbaar nadat uitkwam dat hij een geheime af faire had met zijn partijvoorzitter. „Ik zal ergens van moeten leven. Maar ik ga natuurlijk proberen die periode zo kort mogelijk te hou den." Hanneke Keultjes Den Haag Rik Grashoff (GroenLinks) tijdens zijn afscheid in de Tweede Kamer. Marjolein Meijer, fotohh Verliefd op een collega? Geen probleem, maar meld het al tijd. „En ga er al helemaal niet over liegen." Dat de prominente GroenLink- sers Grashoff en Meijer een re latie kregen, was niet per se het probleem. Wel dat het Kamerlid en de partijvoorzitter het in eer ste instantie niet vertelden aan de partij en er later ook nog over bleken te hebben gelogen. Het maakte de positie van de twee onhoudbaar. Dat de toppers van het Openbaar Ministerie Van Nimwegen en Bloos een relatie kregen, was niet per se het pro bleem. Wel dat ze er officieel ja renlang over zwegen en de een ondertussen een promotie kreeg van de ander. Sinds de relatie, door NRC, naar buiten werd ge bracht, zijn beiden met 'verlof'. Er wordt niet verwacht dat ze nog op hun topposities terugke ren. „Verliefd worden op een col lega mag uiteraard, de vraag is hoe je ermee omgaat. Zeker als het gaat om mensen in niet ge lijkwaardige posities", zegt ar beidsrechtadvocate Liesbeth van Duyneveldt. „Het gaat mis als mensen een relatie niet mel den en zeker als ze er over lie gen, bijvoorbeeld over wanneer de relatie precies is begonnen." Als het tot een rechtszaak komt, staat de werkgever daardoor vaak in zijn recht. „Dan wordt er betoogd dat het vertrouwen weg is, dat houdt vaak wel stand bij de rechter." Niet melden, zeker als het gaat om een relatie tussen werkne mer en de chef, leidt tot een 'in- tegriteitsprobleem', zegt Anne- lies van der Velden, vertrou wenspersoon bij Zorg voor de Zaak. Het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde in 2012 dat 296.000 mensen in het openbaar een relatie met een collega hebben. Europese jihadbruiden en hun kinderen die in vluchtelingen kampen in Noord-Syrië zitten, worden door Koerdische strijd krachten teruggestuurd naar grondgebied van terreurgroep IS. Dat blijkt uit een opgedoken brief van de Belgische inlichtin gendienst. Cyril Rosman Rotterdam/Damascus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7