g-3 Sluit de Kring om Ihbt'ers Binnenkort zonnen op strandje Hansweert Mysterieguest EZ test gemeenten Lege stoelen 2 Een moestuin op een groenstrook, een paar meter oprit erbij pakken of een schuurtje op een stukje 'niemandsland'. Inwoners van Noord-Beveland maken gretig gebruik van gemeentegrond, blijkt uit onderzoek. NOORD-BEVELAND LANDJEPIK donderdag 7 juni 2018 Commentaar Zes Regenboogprovincies komen op voor lesbiennes, ho moseksuelen, biseksuelen en transgenders (Ihbt). Als het aan de Statenfractie van GroenLinks ligt, wordt Zeeland de zevende. Dat is nodig, want Ihbt'ers zijn ook in deze provin cie nog te vaak buitenbeentjes. Maar er zit een kink in de kabel. Die heet Christenunie. De Zeeuwse CU vindt de speciale aan dacht voor de positie van Ihbt'ers niet juist. In plaats daarvan pleit de CU voor een brede aanpak van discriminatie. Dit tegen voorstel heeft een bijsmaak. De CU durft het regenbooginitia tief duidelijk niet openlijk en ongeremd te omarmen. Fractievoorzitter van de Zeeuwse CU Jan Henk Verburg legt keurig uit dat hij rekening moet houden met verschillen in zijn achterban. Daar is opkomen voor Ihbt'ers niet voor iedereen vanzelfsprekend. Dat is een helder verhaal. Maar Verburgs ar gument dat het regenbooginitiatief te 'eenzijdig' is, raakt kant noch wal. Dan zouden we ook niet kunnen streven naar de ge lijke behandeling van vrouwen. Met een algemeen gestelde motie tegen discriminatie voegt de CU niets toe aan wat al in de Grondwet staat. Wat is dan wijs? Een paar jaar geleden moest de Statenfractie van de CU in Drenthe ook stemmen over een regenboogmotie. Fractievoorzitter Bernadette van den Berg had stevige kritiek. Maar het goede doel gaf voor haar de doorslag. Dus de CU stemde vóór. Zo stond de Drentse politiek toch als een geslo ten kring om Ihbt'ers. Hopelijk kan dat ook in Zeeland. Zeeuwse Christenunie durft regenboogmotie niet openlijk en ongeremd te omarmen Hansweert kan al over ander halve week genieten van een comfortabel badstrandje aan de Westerschelde. Maandag begint aannemer Van der Straaten met de aanleg van een zeventig meter breed en tien meter diep strand aan de Werfdijk. Joeri Wisse Hansweert Aan wethouder Kees Verburg de eer om de werkzaamheden in gang te zetten door de eerste vracht zand te lossen. Hij nam ruim drie jaar ge leden als raadslid het initiatief om het strandje, dat nu nog onderloopt bij hoog water, op te hogen. Door onderhandelingen met Van der Straaten, eigenaar van het strandje duurde het lang voordat er een deal was. Het werk kon aanvankelijk t april beginnen, maar toen bleek dat er toch nog een vergunning moest worden aangevraagd. Die is nu rond. De aanleg van het strandje duurt een week. Ook komt er een bankje en een prullenbak. Verder wordt een vlonder aangelegd om het strandje goed toegankelijk te ma ken en wordt voor de veiligheid een Het strandje krijgt een vlonder voor de toegankelijkheid, een bankje en een prullenbak ballenlijn in het water gelegd. Op een later moment wordt de officiële opening van het strand gevierd met de bewoners van Hansweert. ALMANAK Traditiegetrouw werd deze week tijdens de Amuse, het jaarlijkse voorproefje van Film by the Sea, de samenstelling van de vakjury van het festival ont huld. De bekendmaking van de namen was vanzelfsprekend voorbehouden aan Adriaan van Dis, die voor het vijfde - en te vens laatste - jaar als voorzitter fungeert. In de grote zaal van CCXL kwam hij naar voren, schraapte zijn keel en consta teerde dat de voorste rijen gro tendeels onbezet waren geble ven. Hij glimlachte en zei: „Die lege stoelen, daar hadden de mariniers kunnen zitten." Bastion Tholen herbestraat Wild Romance op Peerock Mannen onder elkaar aan ontbijt TERNEUZEN Busstation wordt mogelijk 'hub' Ellen Jobse Colijnsplaat Onderzoeksbureau Eiffel verrichte het onderzoek naar het particulier gebruik van gemeentegrond en kwam op zo'n drie hectare uit. Verbaasd kijkt Daniëlle Stoutjes- dijk naar haar voortuin aan de Co- lijnsplaatseweg. Die is van dezelfde lengte als de andere dertig voortui nen in de straat. „Dus volgens het onderzoeksbureau is een deel van deze voortuinen van de gemeente? Daar weet ik niets van." Stoutjes- dijk en haar partner kochten zes jaar geleden hun huis aan de Co- lijnsplaatseweg, maar over onei genlijk grondgebruik is hen des tijds niets verteld. „Toen wij dit huis kochten, had de tuin al dit for maat. Het enige wat ik weet, is dat het einde van de voortuin vroeger een sloot was en dat op die plek nu het hoofdriool ligt." Het perceel van Stoutjesdijk is één van de 688 adressen in Noord- Beveland waar mensen illegaal ge bruikmaken van gemeentegrond. Alles bij elkaar opgeteld gaat het om 27.081 vierkante meter, oftewel een kleine drie hectare. „Daar schrok ik best wel van", zegt wethouder Adrie van der Maas. „Ik weet dat het gebeurt, maar dat het om zo veel grond ging... Nee, dat had ik niet verwacht." In de meeste gevallen is er sprake Ernst Jan Rozendaal Den Haag De dienstverlening van de ge meenten Goes, Sluis, Terneuzen, Tholen en Vlissingen is verbeterd ten opzichte van vijfjaar geleden. Alleen Schouwen-Duiveland scoort slechter. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Economische Za ken. 160 gemeenten kregen vijftien telefonische vragen en vijf per e- mail voorgelegd. Gekeken werd hoe snel en goed ze reageerden op vra gen van ondernemers, voorname lijk over vergunningen. De uitkomsten zijn vergeleken met eenzelfde onderzoek uit 2013, dat onder alle 405 toenmalige ge meenten werd uitgevoerd. In het nieuwe onderzoek zijn zes Zeeuwse gemeenten beoordeeld. Betere prestaties De trend is dat gemeenten beter presteren dan vijfjaar geleden. Dat is ook in Zeeland het geval. Alleen Schouwen-Duiveland scoort slech ter, zowel aan de telefoon als via de mail (toen 7,52 gemiddeld, nu 7,1). Toch scoort Schouwen-Duiveland met dat cijfer boven het landelijk gemiddelde van 6,74, evenals Goes (7,47), Sluis (7,08), Terneuzen (7,05) en Vlissingen (6,8). Alleen Tholen, dat zich wel verbeterde, blijft daar met 6,6 net onder. Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Het Bastion in Tholen wordt 'zo snel mogelijk' herbestraat. Dat ant woordt het college van burgemeester en wet houders op een vraag van raadslid Arjan Deur- loo. Die merkte op dat de kwaliteit van de bestra ting op het Bastion, voor langzaam verkeer 'niet voldoende' is. Het stukje weg heet in de volks mond ook wel De Schok en ligt tussen de rotonde aan de Ten Ankerweg en de Wal. COLIJNSPLAAT De rockband Wild Ro mance, de band die be kend werd met Herman Brood, speelt dit jaar op Peerock. Wild Ro mance is onder meer be kend van hits als Saturday Night en Never Be Clever. Verder staan Djangus (poprock), bluesband The Remedy en het Duitse The O'Reillys and the Pad- dyhats (Ierse folk punk) op het affiche. Peerock vindt plaats op 28 juli op de Oude Haven in Colijns- plaat. WESTKAPELLE Zaterdag eten mannen onder elkaar tijdens het Mannenontbijt in het Pol derhuis in Westkapelle. Wie niet zelf ontbijt wil maken kan er tussen 8.00 en 11.00 uur aan schuiven voor 8 euro per persoon. Na het ontbijt wordt er gezamenlijk een bezoek gebracht aan vuurtoren 't Hoge Licht. Aanmelden via mail naar info@polderhuiswestka- pelle.nl of bellen naar 0118-570700. B en W Terneuzen bekij ken of het busstation bij de sluizen in Terneuzen kan worden gepromo veerd tot 'hub': een ov- knooppunt met extra voorzieningen zoals een watertappunt, wifi en een kiosk. Dat melden ze op vragen van raadslid Jack d'Hooghe. Met name in de noordelijke provincies zijn tientallen hub's. Terneu zen gaat in overleg met de provincie om de mogelijk heden te bekijken. Inwoners 'pikken' bijna drie hectare van gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65