II Gammele parkeerautomaten sneller geleegd 7 TRADITIE ZIERIKZEE Ooit had iedereen vrij tijdens de Paardenmarkt. Dat is niet meer zo. Toch blijft een rondje over de markt een aardige traditie. Bru's Running Team haalt dik 14.000euro op Lekker weer? Check. Vol doende parkeerplek? Check. Leuk loopje naar het centrum? Check. Niets stond gisteren in de weg om een ommetje over de Paardenmarkt in Zierikzee te ma ken. Zoals mensen van overal en nergens dat al vanaf het jaar 1389 jaarlijks doen. Met uitzondering dan van de jaren dat Zierikzee ge plaagd werd door oproeren, oor log, wateroverlast, cholera of de pest. Daarvan was gisteren geen sprake. Nog voor de Paardenmarkt om 10.00 uur officieel begon, liep er al aardig wat volk rond. Om paarden te kijken? Tuurlijk. Bij het witte bruggetje trekken de paarden van Bart van der Wekken uit Kerkwerve doorlopend bekijks. Tien Zeeuwse trekpaarden, het een maand oude veulen Xana en het 27-jarige Shetlandertje Gode lief knagen relaxed aan een baal hooi. Dat blijkt genoeg om voor opstoppingen te zorgen. „Dieren trekken altijd mensen aan en zeker kinderen", is de ervaring van (schoondochter van Bart) Kim de Meij. Maar extraatjes zijn er ook, zoals demonstraties door een hoefsmid en de promotie van het straorieën waaraan ook paarden van Van der Wekken meedoen. Die vinden ei genlijk alles best, vertelt De Meij. „Als je met ze gaat werken, willen ze héél graag. Maar ze zijn ook heel rustig. Gebeurt er niets, dan is het ook goed." Geldt dat ook voor het publiek? Nee, dat verwacht wel wat actie. Voor wie van de sensatie is, sla dan de Paardenmarkt maar over. Maar mag het allemaal wat kalmpjes en nostalgisch, dan is die traditionele jaarmarkt precies goed. Waar een rij oude tractoren staat te pruttelen, palingroker Edje op andere wijze walmt en er voor de kleintjes een paar kermisattracties staan opge steld. Hippe dingen te koop? Niet echt of het moet de Australische naai machine zonder garen zijn. Die is De markt is een beleving, die mensen bij elkaar brengt zo nieuw dat er op internet, zo blijkt als je eenmaal thuis komt met je aankoop, niet eens een filmpje is te vinden over hoe dat ding werkt. Maar er is van alles wat: kleding, tassen, inlegzooltjes, gereedschap en kruidenmengels. Een mooie - eendaagse - aanvulling op de bij zondere mix aan winkeltjes die de stad rijk is. Veel van hetzelfde? Dat valt mee. Alleen met schoonmaakdoekjes word je een keer of vier om de oren geslagen. Anouk Bakker uit Schoonhoven demonstreert sa men met haar schoonmoeder bij één van die kramen onvermoei baar nanodoekjes (nanodoek.be) aan het langs schuifelende pu bliek. Ondertussen op hartstoch telijke wijze de markt aanprijzend. „Het is belangrijk om die in trek te houden. Het is heel jammer dat te genwoordig zoveel via internet wordt gekocht. De markt is een beleving, die mensen bij elkaar brengt en voor sociale contacten zorgt." Gezellig dus? Nou in ieder geval voor het huis van Leny van der Made aan de Oude Haven. Zij zit met Colette en Rinus der We duwen een wijntje met een toastje brie te doen op de stoep. „Dat doe ik maar één keer per jaar, met de Paardenmarkt. En dan heb ik de hele dag aanloop." Colette en Rinus: „Ze is ook een gastvrouw eerste klas. Je mag zelfs gebruikmaken van haar toilet." Dus kletsen Leny en haar gasten bij, kijken mensen en drinken een wijntje. Leny lachend: „Maar we begin nen 's ochtends wel met koffie hoor. Zet dat er maar bij." Gammel. Dat is de beste typering die je aan de parkeerautomaten in Zierikzee kunt geven. Als het goed is, komt daar volgende week verandering in. In goed overleg is overgestapt op een andere trans porteur, zegt wethouder Ankie Smit. Elke dag is het weer een verras sing of- en hoe - je een parkeer bonnetje moet betalen. Bij de Al- bert Heijn was er gisteren één waar je alleen met je pinpas te recht kon, tot ook die functie blokkeerde. Op de Balie was het munten dokken tot ergens halverwege de ochtend. „De gleuf zit verstopt", klonk het vertwijfeld uit het rijtje wachtenden voor het appa raat. De parkeerautomaten slaan op tilt als ze vol zitten, licht Smit toe. De transporteur die ze leeg moet halen, krijgt het logistiek niet voor elkaar ze steeds op tijd te ledigen. Dus gaat de gemeente Schouwen- Duiveland nu met een andere par tij in zee. Stroomnet Eerder al zijn de parkeerautoma ten losgekoppeld van de zonnepa nelen en aangesloten op het stroomnet. De gebrekkige con nectie tussen zonnepanelen en hardware van de automaten bleek ook voor veel storingen aan de au tomaten te zorgen. BRUINISSE Bru's Running Team heeft 14.085 euro opgehaald voor de Roparun. De totaalopbrengst van alle deelnemende teams aan de es tafetteloop van Hamburg of Parijs naar Rotterdam wordt morgen be kend gemaakt. Dat gebeurt tijdens de slotavond in Puttershoek. Dik driehonderd teams deden dit jaar mee, waaron der twee teams van Schouwen- Duiveland. Naast Bru's Running Team zijn dat de Schouwen-Duiveland Run ners. Het geld wordt voor allerlei doelen gebruikt die het leven van mensen met kanker iets aangena mer kunnen maken. donderdag 7 juni 2018 Paardenmarkt niet hip, wel gezellig Esme Soesman Zierikzee Het is geen 'core business' meer. Maar paarden geven nog altijd kleur aan de jaarlijkse markt, foto dirk--jan gjeltema - Anouk Bakker Esme Soesman Zierikzee Dinand en Ria Pieffers bij een automaat, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64