Aftrap Anywave belooft veel 6 Scepsis Rijkswaterstaat, gemeente positief Van een nieuw windmolenpark mag je van de gemeente niet spre ken. Vroeger, tussen 1992 en 2010, stonden er immers ook al twaalf turbines op het voormalige werkei- land Roggenplaat, waar twee nieuwe windmolens komen. Al leen waren die een stuk kleiner. De twaalf die er destijds aan zo wel oostelijke als westelijke zijde stonden, zijn vervangen door vier grote turbines aan de oostkant van de Roggenplaat. Die staan er nog. Maar nu komen er nog twee joekels bij, aan de westkant. Althans, dat wil windparkbou- wer E-Connection. Het Bunnikse bedrijf is al een jaar bezig om ook turbines neer te zetten op de Stormvloedkering. De aanvraag wilde echter niet zo vlotten en de Schouwse gemeenteraadsleden hadden zo hun twijfels of ze nog wel meer windmolens moeten toe staan. De WD gaf destijds aan te gen de komst van extra turbines te zijn, maar die partij is inmiddels weggevaagd uit de Schouwse ge meentepolitiek. 'Groene partijen' De provincie heeft de kering opgenomen als locatie voor windenergie die de verkiezingen wonnen, zijn juist voor. E-Connection heeft de aanvraag inmiddels op orde en de nieuwe ge meenteraad mag besluiten of de plaatsing doorgaat of niet. Het col lege wil heel graag. Het plan past namelijk precies in haar ambitie om Schouwen-Duiveland in 2040 hele maal energieneutraal te hebben. In het zogenaamde Tij van de Toe komst zinspeelde het gemeentebe stuur al op de bouw van twee nieuwe windmolens op de Rog genplaat. Die doen geen schade aan het landschap, vindt de gemeente. „De Roggenplaat is in 1970 aangelegd als werkeiland ten behoeve van de bouw van de Oosterscheldekering. Tegenwoordig maakt de Roggen plaat deel uit van de Stormvloedke ring. De Oosterscheldekering is naast waterkering ook een vorm van grootschalige infrastructuur. En dat is waar windturbines goed passen. De Oosterscheldekering is door de provincie bovendien opge nomen als concentratielocatie voor het opwekken van windenergie." Daarnaast heeft de provincie nog een belofte waar te maken aan het Rijk. Zeeland zou in 2020 vijfhon derd megawatt windenergie op wekken. Aangezien de provincie daar nog lang niet aan zit, kunnen deze twee nieuwe windmolens eraan bijdragen om de belofte waar te maken. Dus ook de provincie is voor. Alleen Rijkswaterstaat heeft be zwaar ingediend. Die instantie had graag meer gelezen over onder meer tijdelijke effecten en eventu ele 'aanvaringsslachtoffers onder kleine vogels'. Na wat aanpassingen is het voorstel nu, zoals dat heet, rijp voor de raad. Geef de band Ho(o)i een paar minuten en de zaal staat op z'n kop. Als dit iets zegt over de rest van het festival belooft het een mooie editie van Anywave te worden in Brogum. Als zanger Eric Holm van Ho(o)i een varkensneus opgezet krijgt en zangeres Petra de Vlieger héle grote oren op haar hoofd plant dan is het voor de kinderen een kleine moeite ook wat gekke bekken te trekken. En watis leuker dan met z'n allen het liedje 'Raar is leuk' mee te brul len. Je krijgt ter plekke zin om mee te doen. Buiten de grote zaal om wordt ondertussen hard gewerkt om alles in gereedheid te brengen voor het meerdaagse festival op Schouwen- Duiveland. „We lopen ver achter op schema met opbouwen", zegt Marije Vaar- zon Morel. „Zoals altijd", komt er lachend achteraan. „Maar dit is zo'n ploeg: als deze mensen zich echt kwaad maken dan staat alles er zo." Hoogstandje Anywave beleeft dit jaar de 37ste editie. Ooit ontstaan dankzij een stelletje Schouwen-Duivelandse muzikanten die wel iets zagen in een eilandelijk festival. Los van de muzikale hoogstandjes die er door de jaren heen vielen te beleven, groeide Anywave ook uit als een jaarlijkse ontmoetingsplek. Tijdens dat ene weekend weet je zeker - maakt niet uit van welke leeftijd je bent - dat je in Brogum oude be kenden treft Kinderen Soms zelfs al op de woensdagmid dag, die sinds jaar en dag gevuld wordt met een gratis programma voor kinderen. Met een pakje drin ken en altijd iets leuks te beleven. „Zij zijn de bezoekers van de toe komst. Zo kunnen we aan de kinde ren laten zien hoe leuk Brogum is', zegt Vaarzon More.' Wie meer wil weten over het programma van het festival Any wave de komende dagen kan infor matie vinden in de bijlage Uit&Thuis. IN DE REGIO Zeeuwse Tuin Tweedaagse Excursie MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 7 juni 2018 SD Twee windturbines erbij op Pijlerdam De Stormvloedkering krijgt er nieuwe windmolens bij. Aan de Pijlerdam, waar er al vier staan, komen er twee bij. Rijkswater staat heeft zo zijn bedenkingen, de gemeente Schouwen-Duive- land niet. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede - gemeente Schouwen Esme Soesman Zierikzee A Meebrullen met Eric en Petra van Ho(o)i. foto dirk jan gjeltema POORTVLIET Achttien tuinlief- hebbers openen hun tuinen in het kader van de Zeeuwse Tuin Tweedaagse. De tuinen kunnen dan worden bezocht zonder vooraf de gebruikelijke af spraak te maken. De deelnemende tuinen zijn zeer ge varieerd, van groot tot klein, van cot tage- tot land schapstuin. De Zeeuwse Tuin Tweedaagse vindt vrijdag en zaterdag in heel Zeeland plaats, van 10.00 uur tot 17.00 uur. In de meeste tuinen wordt entree ge vraagd. Bij sommige is er koffie en thee ver krijgbaar. De deel nemende tuinen zijn te vinden op: www.zeeuwse- tuin2daagse.nl. BURGHSLUIS Het Zeeuwse Land schap houdt dins dag een excursie in Burghsluis. In het landbouwgebied bij Burghsluis werkt een aantal akker bouwers samen met Het Zeeuwse Landschap en Stichting Land schapsbeheer Zee land, in het kader van het internatio nale project Par- tridge. Zij onderzoeken hier samen allerlei maatregelen om ruimte aan akkervo gels te bieden in moderne landbouw. Benieuwd hoe dit eruit ziet en of het werkt? Ga mee met een van deze ex cursies. Onder lei ding van een gids ziet u hoe de natuur reageert op deze nieuwe manier van boeren. Aanmelden is noodzakelijk en kan via info@hetzeeuw- selandschap.nl of 0113-569110. SCHOOLTOERNOOI Drie Walcherse scholen zijn gisteren met de belangrijkste prijzen aan de haal gegaan tijdens het jaarlijkse provinciale schoolkorf baltoernooi. Dat werd dit jaar voor de eerste keer gehouden op de velden van Tjoba in 's-Heer Hendrikskinde ren. Bij de groepen 3 en 4 ging de winst naar Oleanderhof uit Arnemuiden, in de categorie 5/6 ging De Petrus Immens- school uit Middelburg met de eer strijken en bij de groepen 7 en 8 behaalde basisschool Louise de Coligny uit Vlissingen de winst, fotomarcelledavidse BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Een leven in Kleur; Tonnenmagazijn, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles, 19.30- 23.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zangvereniging Zilt; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 14.00 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum ge opend; Trefpunt De Dors vloer, 13.00-17.00 uur: Bridge, 18.45 uur: Repetitie Creskidz Muziek vereniging Cres cendo, 19.45 uur: Repetitie Fanfare Muziekvereniging Crescendo; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30-16.30 uur: Schilderen; Natuurtuin, 14.00-18.00 uur: Knutselen met kin deren; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; OUDDORP De Overkant, 20.00 uur: Roffa Tango Trio; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koers- balmiddag van d'Antilopen; 18.45 - 19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekver eniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjasclub en Biljartvereniging i.o.; 19.30 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00- 15.30 uur: Gratis di gitaal inloopspree kuur; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63