g-3 Sluit de Kring om Ihbt'ers Raad van State veegt dwangsom van tafel Mysterieguest EZ test gemeenten Lege stoelen 2 Een moestuin op een groenstrook, een paar meter oprit erbij pakken of een schuurtje op een stukje 'niemandsland'. Inwoners van Noord-Beveland maken gretig gebruik van gemeentegrond, blijkt uit onderzoek. NOORD-BEVELAND LANDJEPIK Commentaar Zes Regenboogprovincies komen op voor lesbiennes, ho moseksuelen, biseksuelen en transgenders (Ihbt). Als het aan de Statenfractie van GroenLinks ligt, wordt Zeeland de zevende. Dat is nodig, want Ihbt'ers zijn ook in deze provin cie nog te vaak buitenbeentjes. Maar er zit een kink in de kabel. Die heet Christenunie. De Zeeuwse CU vindt de speciale aan dacht voor de positie van Ihbt'ers niet juist. In plaats daarvan pleit de CU voor een brede aanpak van discriminatie. Dit tegen voorstel heeft een bijsmaak. De CU durft het regenbooginitia tief duidelijk niet openlijk en ongeremd te omarmen. Fractievoorzitter van de Zeeuwse CU Jan Henk Verburg legt keurig uit dat hij rekening moet houden met verschillen in zijn achterban. Daar is opkomen voor Ihbt'ers niet voor iedereen vanzelfsprekend. Dat is een helder verhaal. Maar Verburgs ar gument dat het regenbooginitiatief te 'eenzijdig' is, raakt kant noch wal. Dan zouden we ook niet kunnen streven naar de ge lijke behandeling van vrouwen. Met een algemeen gestelde motie tegen discriminatie voegt de CU niets toe aan wat al in de Grondwet staat. Wat is dan wijs? Een paar jaar geleden moest de Statenfractie van de CU in Drenthe ook stemmen over een regenboogmotie. Fractievoorzitter Bernadette van den Berg had stevige kritiek. Maar het goede doel gaf voor haar de doorslag. Dus de CU stemde vóór. Zo stond de Drentse politiek toch als een geslo ten kring om Ihbt'ers. Hopelijk kan dat ook in Zeeland. Zeeuwse Christenunie durft regenboogmotie niet openlijk en ongeremd te omarmen De Raad veegde die dwangsom woensdag in een definitieve uit spraak dan ook resoluut van tafel. Het waterschap wilde Geelhoed dwingen zo'n tooo kuub ophoog- grond van de oever van het Wester- schenge te verwijderen. En als Geelhoed dat niet uit eigener bewe ging deed, wilde het waterschap op kosten van Geelhoed een kraan en 50 kiepwagens laten aanrukken om de grond zelf weg te halen. Geelhoed vond de eis van het wa terschap onzinnig. Volgens de ak kerbouwer heeft hij alleen zijn ak ker tot aan de insteek van de Wes- terschengeoever met eigen tarra- grond geëgaliseerd. Daarbij is slechts een klein deel, zo'n 20 kuub, in de rietkraag terechtgekomen. Die wil Geelhoed weghalen, maar niet 1000 kuub. Die ligt volgens Geelhoed tot de rand van de oever. Het waterschap en de akkerbouwer zijn het niet eens over waar nu pre cies het oevertalud van het Wester- schenge (een waterloop langs de akker) begint of ophoudt. De Raad van State vindt het waterschap op dat punt ook niet duidelijk. Ener zijds heeft het waterschap het over de rietkraag en anderzijds over de rand van het oevertalud. Maar die ligt enkele meters van de rietkraag. Kortom, het waterschap moet nog maar eens haarfijn aangeven waar de akker van de Geelhoed op houdt en de oever van het Wester- schenge begint. ALMANAK Traditiegetrouw werd deze week tijdens de Amuse, het jaarlijkse voorproefje van Film by the Sea, de samenstelling van de vakjury van het festival ont huld. De bekendmaking van de namen was vanzelfsprekend voorbehouden aan Adriaan van Dis, die voor het vijfde - en te vens laatste - jaar als voorzitter fungeert. In de grote zaal van CCXL kwam hij naar voren, schraapte zijn keel en consta teerde dat de voorste rijen gro tendeels onbezet waren geble ven. Hij glimlachte en zei: „Die lege stoelen, daar hadden de mariniers kunnen zitten." Toilet op de Balie mogelijk dicht Veere hoort de klok weer luiden Mannen onder elkaar aan ontbijt COLIJNSPLAAT Wild Romance op Peerock Onderzoeksbureau Eiffel verrichte het onderzoek naar het particulier gebruik van gemeentegrond en kwam op zo'n drie hectare uit. Verbaasd kijkt Daniëlle Stoutjes- dijk naar haar voortuin aan de Co- lijnsplaatseweg. Die is van dezelfde lengte als de andere dertig voortui nen in de straat. „Dus volgens het onderzoeksbureau is een deel van deze voortuinen van de gemeente? Daar weet ik niets van." Stoutjes- dijk en haar partner kochten zes jaar geleden hun huis aan de Co- lijnsplaatseweg, maar over onei genlijk grondgebruik is hen des tijds niets verteld. „Toen wij dit huis kochten, had de tuin al dit for maat. Het enige wat ik weet, is dat het einde van de voortuin vroeger een sloot was en dat op die plek nu het hoofdriool ligt." Het perceel van Stoutjesdijk is één van de 688 adressen in Noord- Beveland waar mensen illegaal ge bruikmaken van gemeentegrond. Alles bij elkaar opgeteld gaat het om 27.081 vierkante meter, oftewel een kleine drie hectare. „Daar schrok ik best wel van", zegt wethouder Adrie van der Maas. „Ik weet dat het gebeurt, maar dat het om zo veel grond ging... Nee, dat had ik niet verwacht." In de meeste gevallen is er sprake De dienstverlening van de ge meenten Goes, Sluis, Terneuzen, Tholen en Vlissingen is verbeterd ten opzichte van vijfjaar geleden. Alleen Schouwen-Duiveland scoort slechter. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Economische Za ken. 160 gemeenten kregen vijftien telefonische vragen en vijf per e- mail voorgelegd. Gekeken werd hoe snel en goed ze reageerden op vra gen van ondernemers, voorname lijk over vergunningen. De uitkomsten zijn vergeleken met eenzelfde onderzoek uit 2013, dat onder alle 405 toenmalige ge meenten werd uitgevoerd. In het nieuwe onderzoek zijn zes Zeeuwse gemeenten beoordeeld. Betere prestaties De trend is dat gemeenten beter presteren dan vijfjaar geleden. Dat is ook in Zeeland het geval. Alleen Schouwen-Duiveland scoort slech ter, zowel aan de telefoon als via de mail (toen 7,52 gemiddeld, nu 7,1). Toch scoort Schouwen-Duiveland met dat cijfer boven het landelijk gemiddelde van 6,74, evenals Goes (7,47), Sluis (7,08), Terneuzen (7,05) en Vlissingen (6,8). Alleen Tholen, dat zich wel verbeterde, blijft daar met 6,6 net onder. donderdag 7 juni 2018 De Raad van State vindt dat Wa terschap Scheldestromen akker bouwer Marco Geelhoed uit 's- Heer Arendskerke een onduide lijke dwangsom heeft opgelegd. Jan van Ommen Den Haag Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De gemeente Schouwen- Duiveland onderzoekt of het openbaar toilet dat op de Balie in Zierikzee staat, moet worden ge sloten. Het toilet is al een tijdje buiten gebruik omdat het kapot is. De gemeente zet nu op een rijtje wat het kost om het openbaar toilet te repa reren en of dat het waard is. Op het nabij gelegen parkeerterrein aan de Scheldestraat staan ook openbare toiletten. VEERE In Veere klinkt zaterdag de hele dag carillonmu- ziek tijdens het derde Carillonfestival. Beiaar diers David van der Vlies en Lydia Zwart zorgen samen de hele dag voor muziek. Commissaris van de koning Han Polman heeft grote affiniteit met het carillon en neemt een deel van het programma voor zijn rekening. Op de Markt staat die dag een mobiel carillon met vijftig klokken. WESTKAPELLE Zaterdag eten mannen onder elkaar tijdens het Mannenontbijt in het Pol derhuis in Westkapelle. Wie niet zelf ontbijt wil maken kan er tussen 8.00 en 11.00 uur aan schuiven voor 8 euro per persoon. Na het ontbijt wordt er gezamenlijk een bezoek gebracht aan vuurtoren 't Hoge Licht. Aanmelden via mail naar info@polderhuiswestka- pelle.nl of bellen naar 0118-570700. De rockband Wild Ro mance, de band die be kend werd met Herman Brood, speelt dit jaar op Peerock. Wild Romance is onder meer bekend van hits als Saturday Night en A/ever Be Clever. Verder staan Djangus (poprock), bluesband The Remedy en het Duitse The O'Reillys and the Paddyhats (Ierse folk punk) op het affiche. Peerock vindt plaats op 28 juli op de Oude Haven in Colijnsplaat. Inwoners 'pikken' bijna drie hectare van gemeente Ellen Jobse Colijnsplaat Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62