5 Toen we in het vliegtuig naar Amsterdam zaten, kwam het trauma bij Razi naar boven. Hij werd emotioneel en wij ook zoek' vliegen ze naar het land van herkomst, zonder te weten dat ze daar aan hun lot worden overgelaten. Ouders willen voorkomen dat een kind te veel verwestert en zich af keert van de eigen cultuur. Soms ge beurt dat onder druk van de familie in het land van herkomst. Het LKHA maakt zich zorgen om het toenemend aantal meldingen van achterlating. Slachtoffers zijn vaak minderjarigen en jongvolwassenen. Soms wordt een vrouw met kinderen door een echtgenoot achtergelaten, of is sprake van huwelijksdwang. „Het is ingewikkeld om vast te stel len of echt sprake is van achterla ting", zegt manager Diny Flierman van het LKHA. „We moeten uitslui ten dat het gaat om kindontvoering of een gezins verhuizing waar een kind geen zin in heeft." Als de rechter bij een minderjarige uitspraak heeft gedaan over voorlo pige voogdij wordt Jeugdbescher ming (voorheen Bureau Jeugdzorg) ingeschakeld. Een gezinsmanager kijkt samen met Buitenlandse Zaken en het LKHA of een kind veilig kan terugkeren naar Nederland. Flierman: „Voor een slachtoffer is het moeilijk of gevaarlijk om hulp te zoeken. Soms is toch geen sprake van achterlating of raken we het contact kwijt. Er zijn ook kinderen die beslo ten in het buitenland te blijven, om dat het voor hen veiliger was." Ouders Het aantal behandelde zaken van achterlating bij het LKHA stijgt jaar lijks. In 2015 waren dat er 23, vorig jaar 30 en dit jaar al 16. Het is het topje van de ijsberg, want eerder on derzoek schat het aantal slachtoffers jaarlijks tussen de 180 en 800. In gemiddeld de helft van de geval len lukt het om een slachtoffer terug te halen. Bij minderjarigen is dat in gewikkelder. „Als hun paspoort is af gepakt, heb je toestemming nodig van de ouders. Als zij weigeren, moet je - soms in het buitenland - proce deren over het gezag", zegt Flierman. „Het kan ook gevaarlijk zijn voor een kind om ouders in te lichten. Als het voor de veiligheid beter is, betrekken we ouders er pas later bij." Dat gebeurde bij de minderjarige Razi*. Een van zijn ouders had hem verteld dat hij zijn andere ouder in Afrika zou bezoeken. Uiteindelijk werd hij in een ander land achterge laten op een kostschool. Razi vluchtte en verbleef op ver schillende plekken. Pas na enkele ja ren kon en durfde hij contact op te nemen met de ambassade. „Hij leidde een zwervend bestaan. Dat maakte contact lastiger. Bovendien dreigde een van de ouders terugkeer naar Nederland te blokkeren", vertelt gezinsmanager Tobias. „Het moet veilig zijn voor het kind maar ook voor mij en mijn collega's. Pas toen bleek dat het veilig genoeg was om terug te keren, hebben we op de laatste dag gemeld dat we hem zouden meenemen. Hij nam afscheid van enkele mensen en we gingen di rect naar het vliegveld." Hoewel alle papieren geregeld wa ren, was het bij de douane even span nend. De medewerkster weigerde om Razi door te laten en dreigde ie dereen erbij te halen. Dat deed ze uit eindelijk niet. „Zo'n operatie is emo tioneel loodzwaar", vertelt Tobias. „Toen we in het vliegtuig naar Am sterdam zaten, kwam het trauma bij de jongen naar boven. Hij werd emo tioneel, en mijn collega en ik hebben ook een traantje weggepinkt." Met de zomer voor de deur start het LKHA vandaag een campagne. Docenten en mentoren worden op geroepen om signalen van mogelijke slachtoffers te herkennen. Flierman: „Als kinderen bang zijn om op vakantie te gaan, niet alleen naar school mogen of er is sprake van plotseling vertrek naar het buiten land, kan dat een aanwijzing zijn voor achterlating. Het is belangrijk om in gesprek te gaan met het kind." Voor slachtoffers is achterlating traumatisch. Ze moeten bij terugkeer een nieuw leven opbouwen, maar zijn ook emotioneel beschadigd. Flierman: „Achterlating is een vorm van kindermishandeling." Herstel van de relatie met de ouders is vaak moeizaam of niet mogelijk. Met Issa en Razi gaat het redelijk goed. Issa heeft zijn school opgepakt en woont bij zijn vriendje dat hem hielp terug te keren. Tobias: „Razi doet het fantastisch, maar is er nog niet. Hij is iedereen dankbaar. Alleen stapt hij nooit meer in een vliegtuig." (*De namen van slachtoffers zijn gefin geerd) donderdag 7 juni 2018 dat hij op vakantie ging -Tobias, gezinsmanager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5