Volwassen worden door veel te vallen Actie spektakel en horror inéén Kanaries in de digitale kolenmijn 7 Geen enkele acteur van zijn generatie scoort zo constant aan de bioscoopkassa als Chris Pratt (37). Hij zit in zeer lucratieve filmseries zoals The Avengers, Guardians of the Galaxyen nu weer het vervolg op Jurassic World. „Ik ben maar een radertje in een grote machine." Het enorme succes van de eerste Jurassic World-film uit 2015 maakte Chris Pratt dagenlang het mikpunt van spot van zijn collega Denzei Washington. „De film ging in première toen ik bezig was met de opnamen van de western The Magnificent Seven", vertelt Pratt in Londen. „De resultaten waren meteen al fenomenaal. Op de eerste draaidag verwelkomde Denzei mij: 'Daar is onze ïoo-miljoendollarman'. De volgende dag: 'Daar is onze 140-miljoen- dollarman'. Het ging maar door. Hij bleef maar jennen. Uiteindelijk zaten we op 500 miljoen dollar opbrengst." Van enige opschepperij is bij Pratt geen sprake. Als geen ander beseft hij dat het suc ces van popcornvermaak zoals Jurassic World afhangt van veel factoren, zoals de speciale effecten, de insteek van het verhaal, de con currentie van andere speelfilms en de tegen spelers. „Ik ben een radertje in een grote machine", zegt hij bescheiden. In Jurassic World: Pallen Kingdom speelt Pratt opnieuw dino-expert en -oppasser Owen Grady, een man die graag met zijn handen werkt. In het begin van de film bouwt hij zijn eigen huis. Dan wordt hij door zijn voormalige vriendin (Claire, ge speeld door Bryce Dallas Howard, die in middels dino-actievoerder is) opgetrom meld om de door een vulkaanuitbarsting bedreigde dinosauriërgemeenschap te red den. Over de chemie tussen beiden zegt Pratt: „Ze zijn eikaars tegenpolen, maar de wederzijdse aantrekkingskracht is er nog steeds." JURASSIC WORLD: FALLEN KINGDOM Jeune Femme Paula is de weg kwijt. De 31-jarige is door haar ex-vriend op straat gezet, heeft geen inkomen en is op z'n zachtst gezegd nogal eigen zinnig. Met de gestolen kat van haar ex onder de arm, een gebutst ego en een angstaanjagend leeg nieuw leven in Parijs in het voor uitzicht dwaalt ze door de wereld der volwassenen. Hoewel ze niet altijd even sympa thiek overkomt, stippelt Paula haar nieuwe bestaan op volstrekt unieke wijze uit. En zelfspot is haar gelukkig niet vreemd. Men zou dit Franse komisch drama na- velstaarderig kunnen noemen, maar het regiedebuut van Serraille pakt je desondanks hele maal in. Sommige scènes zijn zo origi neel dat ze zelfs voor losse, absur distische sketches door zouden kunnen gaan. Uiteraard is dat ook op het conto van Dosch te schrij ven, die met haar zowel breekbare als komische en dramatische spel deze film draagt. Hoewel er niet al te veel muziek op de achtergrond klinkt, is de jazzmuziek in de soundtrack een fantastische toe voeging. Ubiquity Internetgiganten rusten niet tot er wereldwijd een onzichtbaar net werk ligt waardoor iedereen altijd met elkaar in contact kan staan. Een ramp voor mensen die over gevoelig blijken voor elektromag netische straling: ze kunnen rou- ters, smartphones en elektrici- teitsmasten nauwelijks verdragen. Bregtje van der Haak filmt elektrogevoelige wereldburgers die ten einde raad zijn. Ericsson- ingenieur Per Segerback vluchtte naar een stralingsvrij huisje in de Zweedse natuur. Anouk wordt in haar woonplaats Weesp gek van een zendmast voor mobiele tele fonie en ook Asaka uit Tokio on dervindt stralingsellende. Hoewel de invalshoek van Ubi quity nieuwswaardig is, is de uit voering vooral kunstzinnig en origineel. Ook omdat omstandig heden de filmmakers ertoe dwon gen: Segerback werd bijvoorbeeld analoog gefilmd om digitale stra ling te vermijden. De soundtrack vol onprettige digitale geluiden ondersteunt het ongemakkelijke, ietwat griezelige verhaal. Wat als er nergens meer een stralingsvrije plek is en ook de rest van ons last gaat ondervinden? laire publieksfilms, veran dert niet alles wat Pratt aan raakt in goud. De western The Magnificent Seven werd een flop, evenals zijn sciencefictionavontuur met Jennifer Lawrence, Passen- gers, waarvoor zijn tegen speelster een hoger salaris incasseerde dan Pratt. De opnamen vonden gedeeltelijk plaats op Hawaï, het eiland waar Pratt prettige herin neringen aan bewaart. „Ik ben er ontdekt als acteur. Ik werkte toen in een restaurant waar actrice Rae Dawn Chong mij adviseerde om het eens als acteur te proberen. Ik had toen al allerlei baantjes geprobeerd. Het ergste was toen ik als vertegenwoordiger langs de deuren ging met waar. Ik werd vaak uitge scholden, een ervaring die een stevig beroep deed op mijn incasseringsvermogen. En ik heb ook als stripper gewerkt. Dat was wel leuk, maar daar zat geen toekomst in voor mij." Zijn fysieke kwaliteiten zijn ook als acteur belangrijk: Pratt past enorm op zijn figuur. „Ik ben voorzichtig met eten. Ik drink vrij wel geen bier meer. Ik mag van mezelf niet aankomen. Het zou een slechte carrière move zijn." Hoewel hij als stoere held met vaak ironi sche trekjes vooral schittert in diverse popu- Scheiding Hij maalt daar niet om. „Ik verdien meer met acteren dan ik ooit had kunnen dro men. Ik heb veel geluk gehad met de keuzes die ik maakte." Minder voorspoe dig gaat het in zijn privéleven. Onlangs maakte de acteur bekend in scheiding te lig gen met zijn vrouw, actrice Anna Farris, met wie hij in 2009 een relatie begon. Het paar heeft een zoontje, Jack (5), dat door Pratt naar de set van Jurassic World werd meege nomen. „Hij kent al veel geheimen van het filmvak. Zeker wat betreft de dinosauriërs die in deze film voorkomen. Hij zal er niet snel van overstuur raken. Wat aan de ene kant wel jammer is, want hij kijkt dwars door de magie van het filmmaken heen." Voor zijn volgende filmavontuur staat Pratt voor een niet geringe opdracht. Hij speelt de titelrol in de stripverfilming Cow boy Ninja Viking. „Ik speel een man met een gespleten persoonlijkheid. Dat blijkt al enigszins uit de titel. Het is een film vol hu mor, avontuur en actie. Ik beschouw het als een combinatie van ABeautiful Mind en Deadpool. Ik hoop dat ik je nieuwsgierigheid voldoende heb geprikkeld." donderdag 7 juni 2018 Ab Zagt ACTIEDRAMA Regie: J.A. Bayona Hoofdrollen: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt en Jeff Goldblum Wanneer sterven die dinosau riërs nu eindelijk eens uit? Na drie Jurassic Park-films en nu een tweede Jurassic World- avontuur lijken de prehistori sche dieren onuitroeibaar te zijn. Hoewel in de nieuwe epi sode Fallen Kingdom het einde nabij lijkt. Het ziet er naar uit dat een vulkaan uitbarsting op het eiland waar de dino's in hun eigen habitat verblijven de diersoort einde lijk noodlottig wordt. De autoriteiten neigen ertoe de natuur haar gang te laten gaan, maar twee partijen den ken daar anders over. Een daarvan is een actiegroep die de dieren wil redden. Voorma lig pretpark-employee Claire (Bryce Dallas Howard) zet de operatie in gang, geholpen door haar oude maatje Owen (Chris Pratt), voor wie zij nog altijd warme gevoelens koes tert. Jurassic World: Fallen King dom is een film die uit twee stijlen bestaat. De eerste helft is puur actiespektakel, vooral veroorzaakt door de lavaspu- wende vulkaan. Het tweede deel heeft meer een horror karakter en speelt zich in een kleinere ruimte af. Dat maakt de film van J.A. Bayona in elk geval tot een verrassend tus sendoortje. Want een derde Jurassic World-avontuur komt er, gezien het (letterlijke) open einde, zeker. Zijn die dinosau riërs echt onuitroeibaar? Het lijkt er wel op. -A.Z. DRAMA Regie: Léonor Serraille Hoofdrollen: Laetitia Dosch, Souleymane Seye Ndiaye Laetitia Dosch als de eigenzinnige Paula. - Marieke Nieuwdorp DOCUMENTAIRE Regie: Bregtje van der Haak -M.N. 'Ik heb veel geluk gehad met mijn keuzes' Chris Pratt en Bryce Dallas Howard. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56