3 Greatest Flaming Lips Dromen van Philip K. Dick The Lawyer NewGirl opNetflix Strandhuis van Francke is wel te vinden Cd i.ï Boek Dvd H Serie PROGRAMMA ZOUTELANDE viel op dat geluid." Op haar zestiende ging ze naar de vooropleiding van het conservato rium in Tilburg, later studeerde ze verder in Rotterdam. „Ik wilde naar het conservatorium, maar ik was niet zo goed voorbereid. Ik zat in de we reld van de hafabra (harmonie, fan fare en brassband, red.), ik had mijn muziekexamens gedaan en verder was ik denk ik heel naïef. Ik ben nooit een echte vooruitdenker ge weest. Nog steeds niet. Ik heb geen idee wat ik over vijf jaar doe. Ik zie het wel." „Ik wist dus niet waar ik terecht kwam. Ik vond het heel moeilijk en ingewikkeld. Ik snapte niks van de theorie. En ineens moest ik improvi seren in een bandje. Ik vond het doodeng. Ik was de jongste van de klas en het enige meisje. Ik moest al leen naar de grote stad. De eerste keer stapte ik een halte te vroeg uit. Wist ik veel dat er meer dan één sta tion is in Tilburg. Achteraf gezien was het ontzettend stoer dat ik dat deed. Stoppen was geen optie. Dat zit niet in mijn aard. En thuis vertelde ik er ook niet veel over. Praten over ge voelens, dat deed ik sowieso niet. Misschien is dat wel typisch Zeeuws." Francke bleek wel degelijk haar praansaxofoon gaan spelen. Zij schrijft ook haar stukken zelf. Dat ze een vrouw is, heeft er niks mee te maken. Dat is totaal geen issue. Er is echt geen verschil met de mannen met wie ik speel. Ik wil ook helemaal niet dat dat een ding is." Het volgende album van Francke wordt er een van het saxofoonkwar tet Spoken. Ze heeft haar eigen kwar tet er voor opgedoekt. „Ik hoef het niet meer alleen te doen. In Spoken doen we het allemaal samen." Ko mende week leidt ze toch weer een eigen groep, maar ook daarin wil ze verantwoordelijkheid het liefst delen met saxofonist Jasper van Damme, pianist Jeroen van Vliet (geen Zeeuw, maar componist van de Zeeland Suite Revisited), bassist Clemens van der Feen en drummer Friso van Wijck. „Zij zijn van een zo hoog ni veau, dat ik zeker weet dat het goed komt." Wat mijn belangstelling wekte, is dat jazzsaxofonis ten een eigen geluid hebben plek te hebben gevonden. Jazz bleek een spannend avontuur, dat het beste in haar naar boven brengt. Ze ont wikkelde een persoonlijk geluid en leerde componeren. „Een van mijn docenten zei: 'Je moet muziek gaan schrijven. Dat kan jij'. Dat bleek te kloppen. Ik heb inmiddels twee al bums uitgebracht met eigen muziek. Dat zijn nummers die echt iets voor me betekenen. Van veel van die stuk ken weet ik nog wanneer ik ze heb geschreven. Hoe ik op het idee kwam. Wie me heeft geholpen. In mijn muziek draait het om de melo die. In de jazz kun je ook voor het rit mische aspect vallen, voor de wilde kant. Bij mij is het de melodie. Heel veel jazz is hoekig of rauw, die van mij niet. Jazz is zo ontzettend breed. Het is meer een wereld dan een mu ziekstijl." Vrouw Als voorbeelden noemt ze pianist Harmen Fraanje, trompettist Eric Vloeimans en vooral saxofoniste Ti neke Postma. „Daar heb ik zo veel naar geluisterd. Door haar ben ik so- donderdag 7 juni 2018 GO Ze vormen een van de mafste rockbands en hun optredens zijn altijd een spektakel: The Flaming Lips. Nu is er een greatest hits: leuk voor fans, maar ook een goede kennismaking voor wie nog nooit wat van ze heeft gehoord. Alleen al van de titels van de nummers word je vrolijk: Yoshimi Battles The Pink RobotsRiding To Work In The Year 2025 en Hit Me Like You Did the First Time. Verschenen bij Warner Bros/WEA. Science fiction-schrijver Philip K. Dick, bekend van onder meer Do Androids Dream Of Electric Sheep? (verfilmd als Blade Runner) en Minority Reportschreef niet alleen romans, maar ook verhalen. Tien van zijn beste zijn nu gebundeld in Elektrische dromen. De lezer kan zich verheugen op vervreemdende, geestige, spannende en visionaire werkjes. Verschenen bij Lebowski. Hij begint heftig, de tiendelige Zweeds- Deense thrillerserie The Lawyer. Frank en zijn zusje Sara zien als kind hun ouders voor hun ogen verbranden als hun auto ontploft. Later ontdekt Frank Nordling, uitgegroeid tot succesvol advo caat, dat een van de kopstukken uit de onderwereld van Kopenhagen achter hun dood zit. Hij besluit zich te wreken. Verschijnt morgen bij Lumière. Bij onze zuiderburen is het een van de popu lairste Netflix-series: New Girl. Hoofdpersoon Jess is een opmerke lijke dame; maf, naïef en charmant tege lijk. Haar vrijgezelle mannelijke huisgeno ten krijgen maar moeilijk hoogte van haar, al helpen ze haar wel door het bestaan. Het nieuwe, zesde seizoen zal vermoede lijk wel weer net zoveel absurde situaties bevatten als alle vorige afleveringen. Nu te zien op Netflix. mij één groot avontuur' Komend weekeinde is Terneuzen het toneel van ZeelandJazz, volgende week Middelburg. Het programma van deze week: Vrijdag 8 juni: Grote Kerk: ZeelandJazz Kids, 19.00 uur Porgy en Bess: Opening (20.00 uur) ZeelandJazz Festival Orkest (20.30 uur en Tini Thomsen's MadSax (22.30 uur). Zaterdag 9 juni Overdag jazz in de stad en 's avonds in de kroegen. Porgy en Bess: workshop Feen Bro thers (14.00 uur), Feen Brothers met het Dave Brubeck-project (16.00 uur), het Ramon Valle Trio met Rick Mar- gitza (20.30) en De Raad van Toezicht (22.30 uur). Zondag 10juni Grote Kerk: jazzdienst Porgy en Bess: Martin Fondse (14.00 uur), Tutu Puoane Quintet (16.15 uur) Vanaf 14.00 uur Jazz in the City. Zie ook: zeelandjazz.nl Sinds het enorme succes van de single Zoutelande van Blof struinen wekelijks toe risten door het ge boortedorp van Ste- phanie Francke, op zoek naar het 'gam mele strandhuis', dat niet bestaat. Het strandhuisje van de fa milie Francke daaren tegen, zouden ze wel degelijk kunnen vin den. Ze schreef er het nummer The Beach Cabin over, te vinden op haar album Ripples. „Mijn oom vroeg me: 'Waarom schrijf je niet eens iets over het strand in Zeeland?' Ik heb daar zoveel mooie zomers doorgebracht. Ik begon erover na te denken. Het is een kalm stuk geworden, dat past bij het relaxte strandgevoel. Ik vind het zelf erg geslaagd. Het is een van de stukken die ik mee neem naar het Zee landJazz Festival Or kest. Dat gaan we zeker spelen." Stephanie Francke met Zeeland Jazz Festival Orkest, morgen, Porgy en Bess Terneuzen, aanvang 20.30 uur. 44 Stephanie Francke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52