Crimineel langer in de cel laten zitten is 'risico' 4 dagen Duitse Eifel 4 Issawas blij dat hij weer Nederlands kon praten Naar schatting honderden kinderen worden jaarlijks tegen hun wil in het buitenland achtergelaten door hun ouders. Zonder geld, paspoort en telefoon. Het Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating roept in een campagne scholen op alert te zijn op slachtoffers. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg ssa* verheugde zich op een vakantie bij zijn vader in Afrika. Met dat vooruitzicht zette zijn moeder hem op het vliegtuig. Daar aangekomen werd de jongen opgehaald door onbekenden. Ze namen zijn paspoort en telefoon af, en ver boden hem te internetten. „Hij heeft zijn vader nooit ontmoet en kon geen kant op", vertelt Anne, gezinsmanager bij Jeugdbescher ming. „Pas na enkele maanden kon hij via een schoolvriendje contact op nemen met Nederland." Nadat het Landelijk Knooppunt Huwelijksdwang en Achterlating (LKHA) en Buitenlandse Zaken had den vastgesteld dat daadwerkelijk sprake was van achterlating van een minderjarige werd de Raad voor de Kinderbescherming ingeschakeld. Toen de rechter had bepaald dat Jeugdbescherming de voorlopige voogdij kreeg, vloog Anne met een collega naar Afrika om Issa op te ha len. De lokale jeugdpolitie haalde hem uit het dorp waar hij verbleef. „Hij was opgelucht toen hij ons zag en was blij dat hij Nederlands kon praten. Hij was vermagerd. We moes ten langs een aantal rechtbanken om zaken te regelen. We hielden er reke ning mee dat zijn familie hem pro beerde te vinden en kregen 24 uur per dag begeleiding van de jeugdpoli tie. Ik voelde me niet onveilig, maar was continu op mijn hoede." 'Vakantie' Deze zomer staan mogelijk tientallen kinderen als Issa op Schiphol. Onder het mom van 'vakantie' of'familiebe- alle leefgebieden worden geïnves teerd, zeker als er ook forensische zorg nodig is. Vaak moet dan eerst worden gewerkt aan de primaire basisbehoeften en dan pas aan de rest. Dan is twee jaar heel weinig." Toezicht Daar komt bij dat officieren van jus titie waarschuwen voor 'calcule rend gedrag' bij veroordeelden. Ze zouden kunnen bedanken voor voorwaardelij ke invrij heidstelling omdat ze dan de proeftijd en daar mee verder toezicht kunnen voor komen. „Dan heb je gewoon een groot risico dat mensen zeggen; laat t Twee jaar eerder vrij is volgens critici te kort om een nieuw leven op te bouwen mij maar twee jaar zitten", merkte een reclasseringsmedewerker op. Juist de mensen voor wie toezicht bedoeld is, zou je kunnen gaan 'missen', waarschuwde deze de on derzoekers. „Die weten wel beter, die zitten maar even hun straf uit." Dat het voorwaardelijk vrijko men 'een vanzelfsprekendheid is geworden', zoals Dekker stelt, noe men de onderzoekers 'ongegrond'. Het is 'zeker geen automatisme'. Wel is het nu zo dat 86 procent van de criminelen na twee derde van hun straf vrijkomt. Daaraan wor den al wel steeds vaker extra voorwaarden verbonden. Het gebeurt ook vaker dan gedacht dat crimine len worden teruggezet in de cel als ze weer in de fout gaan of voorwaarden over treden, zo stellen de onder zoekers. Dekker heeft de Tweede Kamer la ten weten het on derzoek te betrek ken in zijn wets voorstel waar ze ker nog een paar maanden aan wordt gewerkt. Dat is op te maken uit onderzoek van de Erasmus Universiteit dat een studie deed naar die 'voorwaarde lijke invrijheidstelling'. Het kabinet wil het mes zetten in de huidige re geling, waarbij criminelen die tot lange celstraffen zijn veroordeeld na twee derde daarvan vrijkomen. Het is zelfs een speerpunt van mi nister Sander Dekker (Rechtsbe scherming), die vindt dat de hui dige regeling 'ieders rechtvaardig heidsgevoel ondergraaft'. Hij wil daarom dat criminelen maximaal twee jaar eerder vrijkomen, en niet zoals nu soms, tien jaar (bij een straf van dertig jaar). Niet de voorkeur Volgens de onderzoekers heeft het schrappen van vervroegde vrijla ting 'niet de voorkeur', juist om ver oordeelden 'met een zo gering mo gelijk recidivegevaar' terug te laten keren in de maatschappij. Vooral medewerkers van de reclassering en het Openbaar Ministerie vertel den de onderzoekers dat langge straften meer tijd en toezicht nodig hebben om een nieuw leven te kunnen opbouwen en niet weer in de fout te gaan. Twee jaar is 'te kort' voor crimi nelen 'zonder vaste thuis basis' of 'sociaal vangnet', als ze bijvoorbeeld al twaalf jaar hebben vastgezeten. „Er moet bij dergelijke cliënten op Halfpension 3 dagen Drenthe HP 3 dgn Twente+fietshuur donderdag 7 juni 2018 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Tonny van der Mee Den Haag -Anne, gezinsmanager Jeugdbescherming Het kabinetsplan om criminelen hun celstraf langer te laten uit zitten (in plaats van twee derde ervan) kan negatief uitpakken. Het zou de kans kunnen vergro ten dat criminelen na hun straf weer in de fout gaan. Tobias den Hartog Terwijl in Guatamala de Volcan de Fuego opnieuw is uitgebar sten, heeft ook Hawaii te kam pen met lavastromen. Daarbij zijn vooralsnog geen doden ge vallen, maar vele huizen worden bedreigd of zijn al vernietigd. Het levert spectaculaire beelden op, bijvoorbeeld van huizen die zijn ingesloten door de lava (rechts). Vulkaan Kilauea werd vorige maand al actief. Bewo ners in de buurt hadden daarom al een veilig heenkomen gezocht toen de stroom in één nacht honderden huizen vernielde. Dat aantal komt bovenop de meer dan honderd huizen die afgelo pen weken al verloren gingen. FOTO'S REUTERS Issa geloofde Den Haag Sander Dekker. FOTO ANP Nu maar: Verblijf te midden van Nationaal Park Eifel. Tip: De vakwerkhuisjes in Monschau 3 nachten in 3* Hotel Katharinenhof, Schleiden-Gemünd 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet 3 keer een 3-gangen diner in buffetvorm Gratis parkeren en aankomsten t/m november Hotel cle Drift, Dwingeloo (8,6) 4* City Hotel Hengelo (8,3) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x diner (hoofdgerecht) jtq 1 dag fietshuur O 50 Gratis parkeren en wifi O/»" Gratis wifi en fietsroutes 3jr»va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4