O 14 ZEELANI zv Hij heeft haar nooit gezien. Toch heeft Birgit Deiman, klinisch moleculair bioloog van het Ca tharina Ziekenhuis, hem behoed voor een langdurige ziekenhuis opname. De 38-jarige Jos de Bel uit Tilburg heeft darmkanker en is daarvoor onder behandeling in het Catharina Ziekenhuis. „Het is in maart ontdekt. Ik ben bezig aan mijn eerste chemothe rapie, die duurt negen weken." Het zogeheten DNA-paspoort dat het ziekenhuis van hem maakte, verlicht de behandeling voor hem. De Bel is open over zijn ziekte. „Op mijn werk heb ik het direct verteld. Dat voelde als een be vrijding. Verder hou ik een blog bij over mijn ziekteverloop." Hij laat zijn stoma zien. „Die heb ik preventief gekregen en gaat straks weer weg. Mijn prognose is goed, artsen gaan uit van ge nezing." Dat hij zich naar omstandighe den ook goed voelt, dankt hij mede aan Deiman. In haar labo ratorium ontdekte ze dat De Bel een minder goed functionerend DPD-enzym heeft, waardoor hij een bepaalde stof niet zo snel af breekt als anderen. Daarom krijgt hij nu een aangepaste do sering chemo. „Was dit niet ont dekt, dan was ik zo ziek gewor den, dat ik in het ziekenhuis had moeten worden opgenomen", zegt De Bel. „Daarom wilde ik deze vrouw graag ontmoeten. Haar werk is belangrijk: de im pact is groot voor de patiënt." Genetisch onderzoek Het Catharina Ziekenhuis zet steeds vaker genetisch onder zoek in bij kankerbehandelin gen. Met een DNA-test wordt bepaald of chemotherapie effec tief en zonder gevaar ingezet kan worden en in welke dosering. Het gaat vooral om patiënten die chemotherapie krijgen voor darm- of borstkanker. „Of een therapie bij een patiënt werkt, hangt mede af van de stofwisse- Was dit niet ontdekt, dan was ik zo ziek geworden, dat ik in het ziekenhuis had moeten worden opgenomen armacogenetica ling", zegt Deiman. „Elke pa tiënt reageert anders op een me dicijn. Sommigen ervaren veel bijwerkingen. Bij anderen is het medicijn niet effectief." Enzym Aan de hand van een buisje bloed of speeksel wordt in het laboratorium een DNA-paspoort opgesteld. Een kaartje met het zogeheten farmacogenetisch profiel. Dit geeft aan hoe het li chaam reageert op verschillende medicijnen. Op grond daarvan kan een specialist een persoon lijk gerichte medicijntherapie voorschrijven. „We gebruiken het ook bij psychiatrische pa tiënten die meerdere medicijnen slikken. Dan is het goed om te weten of de combinatie bij de patiënt past", legt Deiman uit. Ongeveer tien procent van de bevolking mist een belangrijk enzym, legt ze uit, waardoor ze niet goed reageren op bepaalde behandelingen. „Voor deze be handelingen wordt een DNA- profiel gemaakt. Of een DNA- test moet worden uitgevoerd, weet de betrokken specialist. Pa tiënten worden daar in ons zie kenhuis altijd op gewezen." Deiman vertelt dat in het Ca tharina Ziekenhuis inmiddels zo'n tienduizend DNA-profielen zijn opgesteld. „Ook voor omlig gende ziekenhuizen, want wij zijn in de regio het enige cen trum waar dit kan." Zo'n test kan nu nog alleen door een medisch specialist of huisarts worden aangevraagd. „We moeten weten waar we naar moeten kijken, welke behandeling een patiënt krijgt. We kunnen wel bepalen of iemand een enzym mist, maar weten nog lang niet voor alle medicijnen welke dosis daar dan bij hoort. Dat moet allemaal ge test worden." Ook moet de software volgens haar op orde gebracht worden, zodat iedere behandelaar altijd bij de juiste gegevens kan. „Nu is dat niet veilig, daarom werken we met kaartjes. Als dat straks allemaal op orde is, kunnen we nog beter inzetten op geperso- naliseerde medicijntherapie: maatwerk in de geneeskunde." donderdag 7 juni 2018 A Dankzij zijn DNA-paspoort hoeft Jos de Bel niet te worden opgenomen, FOTO'S KEESMARTENS/FOTOMEULENHOF A Moleculair bioloog Birgit Deiman van het Catharina Ziekenhuis. Met een DN A-prof iel kun je een ziekenhuisopname voorkomen leder lichaam is anders en re ageert anders op medicatie. Daarom maken ze in het Catha rina Ziekenhuis in Eindhoven een DNA-profiel van sommige patiënten, zodat de medicatie daarop kan worden afgestemd. Dit voorkomt ziekenhuisopna mes. Hanneke van den Nieuwenhof Eindhoven -Jos de Bel nderheden an anten (k-u Algemeen Klinisch I-abdrStorium afgiBeJ 6-3-2018 I Aa van. AA (M). 01/01/1901 C 3 P1A2: 3 erhooode induceerbaarheid C 3 P2C19: 3 erhoood metabolisme C 3 P2D6: Traag metabolisme 3 P3A5: Expressor Otvondin (allel! allel - i *11 «IK A Een DNA-paspoort is een kaartje met het farmacogene tisch profiel. Dit geeft aan hoe het lichaam reageert op ver schillende medicijnen. FOTO GUY VAN DAEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42