Ongeluk komt precies jaar na fatale crash van vriend II II 13 Bevelander smacht na drie weken in Noord-lerland naar thuiskomst De 33-jarige weg racer uit's-Heerenhoek ligt na een enorme crash al drie weken in een ziekenhuis in Belfast Zijn instinct zorgde ervoor dat hij nog redelijk gecontroleerd viel. BELFAST In Noord-lerland werd Johan Fredriks weer eens hard met zijn neus op de feiten gedrukt: weg- racen brengt enorme risico's met zich mee. Zijn ongeluk heeft hem echter niet nogmaals aan het den ken gezet. „Dat denken over de sport heb ik vorig jaar al gedaan." Dat was nadat een Brabantse vriend van hem, Jochem van den Hoek, verongelukte tijdens de Isle of Man TT. Bij die wedstrijd, op een circuit van 6o kilometer lang, vallen jaarlijks doden. Bij de editie van 2018, die nu bezig is, staat de teller inmiddels al op twee. „Ik zal nooit op het eiland Man rijden. Te gevaarlijk." Fredriks ver geleek het al eens met het beklim men van de Mount Everest. Want als je de TT uitrijdt, verhoog je wel iswaar je status, maar er vallen altijd slachtoffers. „De North West 200, hier in Noord-lerland, is van een an dere orde. Ik reed ook in zekere zin voorzichtig, maar dan nog weet je dat er altijd iets kan gebeuren. Be paalde dingen kun je nu eenmaal niet uitsluiten. Pech met je motor, een ander die je de weg afrijdt.Dat moet je accepterenanders kun je niet meedoen. En verder vertrouw ik op 22 jaar aan rijervaring." Johan Fredriks ligt al drie weken in het Royal Victoria Hospital in Belfast en snakt naar een terugkeer naar Nederland. „Het kan elk moment gebeuren", zegt de motor coureur uit 's-Heerenhoek, die half mei bij een Noord-Ierse stratenrace zwaar crashte. „Gelukkig duurt het niet meer zo lang. Het wachten voelt inmiddels als tijdsverspilling. Ik wil naar huis om verder behandeld te kunnen worden." Het gesprek met Fredriks verloopt via een videoverbinding. Te zien is hoe de 33-jarige Bevelander in zijn ziekenhuisbed ligt, met een nekbrace om. „Die zit erg oncomforta bel", vertelt hij. „Maar na een paar weken begint het al wel te wennen.Op een foto op zijn Facebook-account is daarnaast nog te zien hoe zijn linkeronderbeen helemaal is vastgezet met pinnen. Verder is er nog enigszins onzichtbare schade, vooral aan de Het is allemaal heel wat, het is veruit het zwaarste ongeluk uit mijn carrière geweest linkerkant van zijn lichaam. „Om te beginnen waren mijn voet en enkel verbrijzeld", begint hij aan een opsomming. „Dat waren twee zware blessures dicht bij elkaar. Ze hebben lang moeten opereren om het allemaal weer vast te zetten. Verder heb ik schade aan mijn pink en pols. Ook heb ik mijn sleutelbeen gebroken. En mijn nek is stijf. Voor de zekerheid heb ik een brace om, omdat ze gezien hebben dat er te veel ruimte tussen mijn nekwervels zit. Het is allemaal bij elkaar heel wat, het is veruit het zwaarste ongeluk uit mijn carrière geweest. Ik ben wel dankbaar dat ik geen hoofd- of rugletsel heb opgelopen. Dan was het alle maal nog veel erger geweest." De crash gebeurde in de aanloop naar de North West 200, een immens spektakel bij de noordkust van Noord-lerland. De racerij - op gewone wegen - neemt er een week in beslag en er komen tienduizenden toe schouwers op af. Bij de eerste training ging het al mis voor Fredriks. „Het was een beetje nattig op de weg. Iedereen was eerst redelijk rustig de baan aan het verkennen. Langzaam voerden we het tempo op - je moet wel beseffen dat we dan snelheden van rond de 310 km/u halen. Op een gege ven moment zat ik in een bocht naar links en kwam er iemand van achteren. Die reed harder dan ik en remde voor mijn gevoel veel te laat. Hij drong mij naar buiten, ik kon niet anders dan de glooiing naast de weg in rijden." Fredriks kwam met zo'n 200 km/u in het onverharde terecht. Hij reed nog enkele honderden meters door, maar wist: ik ga er een keer vanaf vliegen. „Sommige stukken ben ik kwijt, door geheugenverlies. Maar ik weet wel dat het me gelukt is om nog even op de motor te blijven zitten en mijn in stinct zei me dat ik niet over m'n stuur heen gelanceerd moest worden, want dan zou de motor boven op me komen. Ik ben er dus uiteindelijk aan de zijkant afgeslingerd. Ik hoop van de organisatie nog de videobeel den te krijgen. Die kunnen me duidelijk heid over de oorzaak geven en me helpen bij de verwerking." Sinds het ongeluk ligt Fredriks in Belfast in het ziekenhuis. Na diverse operaties en be handelingen is hij het daar wel beu. Eigen lijk zou hij afgelopen zaterdag al naar huis Ik wil alleen maar weer gaan racen als ik op mijn oude niveau terug kan komen komen, maar een van de specialisten achtte hem toch nog niet geschikt om vervoerd te worden. „Inmiddels is er wel groen licht. Ik heb geen tintelingen of uitvalsverschijnse- len, ze laten me gaan", laat hij weten. „Nu is het wachten tot alles met het transportbe drijf gecoördineerd is. Het moet een speciale medische vlucht zijn, er moet een verpleeg ster mee en ik moet opgehaald worden met speciaal vervoer." De coureur hoeft in Nederland niet direct door naar een ander ziekenhuis. Hij kan ge woon naar huis, in 's-Heerenhoek. Vanuit daar kan hij verder werken aan zijn herstel. Die brace om zijn nek moet nog weken blij ven zitten. Pas als de pinnen uit zijn been zijn verwijderd, kan er een mri-scan van zijn nek worden gemaakt. „Het magneti sche veld in die mri kan anders schadelijk zijn voor mijn voet en enkel. Ik moet dus nog even wachten. Die brace is natuurlijk niet prettig en de onzekerheid over wat er nou precies met die wervels aan de hand is ook niet." Motivatie Ziet hij zichzelf ooit weer wegracen? „Dat hangt er helemaal vanaf hoe ik lichamelijk herstel", antwoordt hij. „Voor deze sport moet je fit en lenig zijn. Je moet al je lede maten goed kunnen gebruiken, en mijn lin kervoet is natuurlijk belangrijk bij het scha kelen. Bovendien ben ik er straks een heel jaar uit en mis ik dus ritme. Als ik realistisch ben, denk ik dat het een lastig verhaal wordt. Ik wil ook alleen maar weer gaan racen als ik op mijn oude niveau terug kan komen. Voor minder dan dat zal ik de moti vatie niet op kunnen brengen. Ik hoop dat het lukt, maar..." donderdag 7 juni 2018 2V Johan Fredriks vloog met 200 km/u de glooiing in Roeland van Vliet Belfast/Vlissingen A Jochem van den Hoek, in 2016 tijdens de Isle of Man TT. Een jaar later verongelukte hij bij die wedstrijd, fotodavidmaginnis - Johan Fredriks A Johan Fredriks op archiefbeeld. Bij wegraces haalt de coureur uit 's-Heerenhoek snelheden van boven de 300 km/u. Toen hij crashte, zat hij in een bocht en reed hij minder hard. fotosebastiensohet - Johan Fredriks A Johan Fredriks zette een foto op zijn Facebook-pagina, met daarop duidelijk te zien de pinnen in zijn onderbeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41