MIJN FOTO 11 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt Roeland van der Kley over societyqueen en muze Mathilde Willink. In het atelier van Roeland van der Kley hangt een foto van Mathilde Willink. De in Ter- neuzen geboren Mathilde de Doelder trok begin jaren 6o naar Amsterdam waar ze als vrouw en muze van schilder Carel Willink zich ontwikkelde tot de societyqueen van de jaren 6o en 70. Mathilde Willink was de directe aanleiding voor de kleine Roeland van der Kley om te gaan schilde ren. Als tienjarige werd hij direct gegrepen door Mathilde en het pa relhesje, een schilderij van Karei Willink. Van der Kley sloeg aan het schilderen en is sindsdien nooit meer gestopt. Door Mathilde is hij kunstschilder geworden en mogelijk dat niet alleen. „Ik denk dat ze me op de een of andere ma nier naar Zeeland gebracht heeft." „Ik woonde toen in Breda. Ik kwam wel eens bij mijn oom en tante in Axel maar ik had er hele maal geen benul van dat Mathilde uit Zeeland kwam. Dat leerde ik pas een paar jaar later op de veer boot naar Zeeuws-Vlaanderen." Op de boot waren ze nog lang niet vergeten hoe Mathilde in 1977 tij dens een overtocht van jurk wis selde en even poedelnaakt op de boot stond. Pas decennia later, in 2015, ves tigde Van der Kley zich in Zeeuws-Vlaanderen, in Maurits- fort, bij Hoek. Dat Mathilde hem op de foto van Max Koot vanaf de muur in het atelier aankijkt, is niet meer dan logisch. „Max Koot was toen echt wel een fotograaf van naam. Hij was de hoffotograaf in die tijd en maakte de officiële portretten. Mathilde Willink was toen ook echt een be kendheid. Ze stond op de cover van de Avenue enzo. Vandaar dat hij haar wilde fotograferen." Van der Kley kent het verhaal achter de foto die volgens hem nog een hele kluif was voor Koot. „Ma thilde moest stilzitten maar dat wilde ze niet. Ze wilde de jurk to nen, ze danste en zwierde. Het ge doe van de fotograaf met zijn tech nische camera duurde haar alle maal veel te lang. Uiteindelijk is ze toch gaan zitten en gaf deze blik. Een koninklijk gevoel straalt ze uit. Ik denk dat dat Koot ook wel aangesproken moet hebben." Mathilde overleed in raadselach tige omstandigheden op 25 okto ber 1977. De officiële lezing luidde zelfmoord. Een kogel door de rechterslaap, het pistool in de lin kerhand, een tweede gevonden kogel en gebroken ribben maken de conclusie zeer omstreden. Op 7 juli 2018 zou Mathilde tach tig zijn geworden. Roeland van der Kley grijpt samen met een aantal kunstenaars de dag aan om in Ter- neuzen een Mathildefestival te houden. Dan wordt ook het drie luik van Mathilde waar hij al lang aan bezig is onthuld. mathildefestival.nl donderdag 7 juni 2018 Hoek Guido van der Heijden Roeland van der Kley. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Heeft u ook een foto waar een verhaal achter zit dat u ons wilt vertellen? Mail dan naar chef- nieuws@pzc.nl of bel 08801- 30203. Mathilde Willink in 1976, een jaar voor haar dood. foto max koot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39