Anousha had als kind al een plan 8 Speciaal voor Zeeland schreef de Kameroens-Russische Anousha Nzume de novelle M&A4FR, over de vriendschap die ze als puber sloot met de Zeeuwse Marleen Vaders uit Oud-Vossemeer. HARTSVRIENDINNEN NOVELLE Het boek 'Hallo Witte mensen' van Anousha Nzume veroorzaakte vorig jaar opschudding. Daarin schrijft ze dat de kleur van je huid bepalend is in de Nederlandse sa menleving. Nzume werkt nu aan een tweede boek over kleur, klasse en kansenongelijkheid - in het on derwijs dit keer. Speciaal voor Zee land schreef ze bovendien een no velle: M&A4FR (Marleen en Anousha, friends forever). Het boekje beschrijft de ontmoeting van de toen 14-jarige Anousha uit Amsterdam en de evenoude Mar leen uit Oud-Vossemeer. Twee op het oog heel verschillende meisjes met een heel verschillende achter grond, die elkaar vinden in ge deelde dromen, puberproblemen, de liefde voor Prince en een aange boren rechtvaardigheidsgevoel. Anno 2018 zijn de pubers van toen veertigers: Marleen heeft met kapsalon Haarzaak in Vlissingen haar meisjesdroom vervuld, Anousha de hare als actrice, produ- cente, schrijfster en presentatrice. Nog steeds zijn Marleen en Anousha Best Friends Forever, zo als ze destijds in een boom krasten: M&A4FR. De komende tijd maakt Anousha met de novelle een Lite raire Tocht langs Zeeuwse scholen uit het basis- en voortgezet onder wijs. Daar gaat ze de discussie aan over vooroordelen, racisme en dis criminatie. De Literaire Tocht is onderdeel van Four Freedoms door het jaar heen: activiteiten rond thema's als vrijheid, ver draagzaamheid en respect. Dit jaar staat de afschaffing van de slavernij centraal, nu 155 jaar geleden. Vandaag, donderdag 7 juni, geeft Anousha Nzume een lezing in De Drukkerij in Middelburg en wordt zij geïnterviewd. Aanvang 16 uur. Toen ik langs het vakantiehuisje naast ons liep, zag ik haar: een meisje van mijn eigen leeftijd. Hé, dacht ik, dat is interes sant. Ik vond dat ze er heel leuk uit zag. Een vriendelijk gezicht ook: dat vooral. Zoals elk jaar hadden mijn ouders tijdens de zomer vakantie een huisje gehuurd van Sporthuis Centrum, met een bevriend stel waarvan de kinderen al uit huis waren. Ik was enig kind. Alleen uitgaan mocht niet, dat wist ik al. Tevo ren had ik al gevraagd: 'Als ik nou met een buurmeisje kan? Mag het dan?' Dat mocht. Met Anousha was het gelijk raak. We mochten elkaar direct. 'Dat wordt mijn vriendin', dacht ik. Wij zouden samen gaan stappen. Vooral om lol te hebben, om te dansen, maar dat er jongens waren, was natuurlijk ook wel leuk." „Na die week werden we penvriendinnen. We belden ook wel eens met elkaar, maar brieven schrijven was spannender. Het was ontzettend leuk om naar de voordeur te lopen en te zien dat er post was. Ja! Daar lag er weer een! Wat schrijf je elkaar als je puber bent? Ja, wat niet! Over school, vriendjes, vriendinnen, je ouders, je dro men, je verdrietjes, je onzekerheden, over typi sche puberproblemen. En niet te vergeten: wat je van de nieuwste single van Prince vond. Ik schreef op Snoopie-briefpapier, zij meestal op proefwerkpapier van haar school, met er boven: naam... klas.... datum... Weet je wel?" „Ik vond haar interessant en in spirerend. Anousha had als kind al een plan: acteren, presente ren, iets in showbizz. Ze woonde in Amsterdam - Am sterdam, groter kon een stad niet zijn voor mijn gevoel! De eerste keer dat ik daar logeerde, geweldig. Mijn moeder zei nog, pas op hè, in Amsterdam! Ik was natuur lijk niets gewend. Op de fiets van Buiten- veldert naar het centrum van Amsterdam, ik kwam ogen te kort en kwam prompt met mijn voorwiel in de tramrails vast te zitten. Fiets ge vallen, wiel krom." Betere wereld „Hoe zij zich inzet voor een betere wereld, daar ben ik zo trots op. Hoe zij daar keihard voor knokt. Hoe zij dat allemaal combineert, met een gezin, drie kinderen, boeken schrijven, al die an dere dingen, ik snap het niet hoor. Dat er nu een boekje is over onze vriendschap... Heel bijzonder. Maarreh...het is niet helemaal hoe het gebeurd is, hoor! Een meisje uit Oud-Vossemeer dat op haar Als ik haar op televisie zie nu, denk ik: tuurlijk. Echt Anousha veertiende tot 2 uur uit mag gaan... Dat geloof je toch niet echt, hè? Twaalf uur, en niet langer!" „We schrijven elkaar geen brieven meer - we appen. Dat is wel jammer. Soms veel, soms minder, maar we zijn altijd op de hoogte gebleven van wat er in eikaars leven speelt. Vorig jaar hebben we elkaar twee keer gezien. Toen heb ik geregeld dat ze hier in Vlissingen geïnterviewd werd op het Four Freedoms Podium, over Hallo Witte Mensen. Ons contact is veranderd, dat wel. We zijn nu volwassen. En ik heb geen kinderen. Onze le vens zijn heel anders. Als ik haar op televisie zie nu, denk ik: tuurlijk. Echt Anousha. Had ik wel verwacht, dat ze dit zou bereiken." donderdag 7 juni 2018 PC Ondine van der Vleuten Middelburg A Marleen en Anousha met het boekje over hun vriendschap. -Marleen Vaders Marleen en Anousha als pubers, samen op vakantie. Twee op het oog heel verschillende meisjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36