Vogelaars bieden expertise aan 7 CARILLON FESTIVAL 425jaar oud is de grootste klok in het stadhuis van Veere. Tijdens het Carillonfestival wordt dat gevierd, hoewel de klok niet vaker te horen is dan anders. Hij slaat maar eens per uur. Iet een diameter van 147 centimeter en een ge wicht van zo'n 3600 kilo is de groot ste klok van het Veerse stadhuis met recht een 'klok' te noemen. Hoe het gevaarte boven in de toren gekomen is, is nog steeds een raadsel. „Daar bestaan ver schillende theo- rieenover ,zegt Chris Koole, vrij williger bij Museum Veere. „Of hij is aan balken omhoog ge hesen of hij is met de bouw van de toren steeds verder mee naar boven geno men." De bronzen klok werd in 1593 ge maakt door de Me- chelse klokkengieter Peter II van Ghein. In de jaren erna zijn er zo'n 50 klokken omheen gehangen door familiele den van Van Ghein, waardoor de grote klok steeds meer verstopt raakte. Koole: „Maar na al die jaren klinkt hij nog steeds prachtig. En als we hem goed blijven onder houden, is dat over 425 jaar nog steeds zo." Fototentoonstelling Op het Carillonfestival is onder andere een fototentoonstelling waarop de jarige beiaard wel goed te zien is. Maar, zoals je misschien zou verwachten bij zo'n jubileum, klinkt de Van Gheinklok zaterdag niet vaker dan normaal. Dat komt doordat de oorspron kelijke speeltrommel in 1735 ver vangen werd door een nieuwe. „De klok heeft zo'n kenmerkende en diepe, toon, die klinkt niet op het nieuwe carillon", legt stads- beiaardier David van der Vlies uit. De grote klok is daarom alleen te horen bij het slaan van het hele uur en niet in de melodieën van het carillon. Een lied ontwikkelen waarin ook de grote klok meedoet staat niet op de planning. „Het zou wel een grappige uitdaging zijn, maar de klok is niet verbon den aan een toets op het klavier. Dus dat maakt het lastig." De kleine klokken van het caril lon zijn zaterdag wel uitgebreid te horen. Van der Vlies deelt zijn kla vier met een wel heel bijzondere gast, namelijk commissaris van de Koning Han Polman. Toen Polman een keer plaatsnam achter het Veerse klavier bleek dat hij be hoorlijk goed kan spelen. Daarom nodigde Koole hem uit voor het festival. Ook zanger Edwin Arkesteijn en panfluitiste Henske Bakker treden Als we goed voor hem blijven zorgen, klinkt hij over 425 jaar nog steeds mooi op, onder begeleiding van de klok ken. Lydia Zwart speelt op een mobiel carillon aan de voet van het stadhuis. „Met deze moderne invalshoe ken willen we het carillon als echt instrument laten horen en het wat naar beneden brengen", legt Van der Vlies uit. Er zijn zaterdag di verse nummers te horen. Zo klinkt muziek van Matthias van der Ge- ijn, familie van de oorspronkelijke klokkengieter. Maar er is ook ruimte voor modernere nummers zoals Toen ik je zag van Antonie Kamerling. Het publiek kan de klokken niet van dichtbij bekijken, maar bezoe kers kunnen (tegen betaling) wel een kijkje nemen op de speelzol- der van de trommel. Koole: „De beiaardiers in de toren zijn bene den via een scherm live te volgen." Middelburg heeft dat aanbod nu al gekregen, Veere en Vlissingen kun nen dat ook tegemoetzien. Maar in die gemeenten in nog geen nieuw college aangetreden en dus is daar ook nog niet bekend welke wet houder verantwoordelijk wordt voor natuur. Walcheren kent een grote vogel rijkdom, schrijft de Vogelwerk groep in een brief aan het college van B en W van Middelburg. Zij wil 'de kansen voor verbetering verzil veren'. Want, schrijven de voge laars, 'we zien met enige regelmaat gemeentelijke plannen uitgevoerd die de vogelstand beïnvloeden. Ook zien we inspanningen om de schade te beperken, helaas met wis selend succes'. Zonnepanelen Een voorbeeld is de zonneweide grenzend aan de Mortiere, zegt Ge- rard Troost van de Vogelwerkgroep Walcheren. Volgens hem is er bij de plaatsing van de zonnepanelen on voldoende rekening mee gehouden dat honderden wulpen daar hun slaapplaats hebben. „Als we hier over overlegd hadden, was het met Ik wil graag weten hoe de Vogelwerkgroep tegen onze plannen aan kijkt een paar verschuivingen waar schijnlijk mogelijk geweest om de bestaande functie voor vogels te be houden. Nu is eerst alles geëgali seerd en dus onbruikbaar gewor den." De Vogelwerkgroep Walcheren wil deze kennis en ervaring inzet ten bij de uitvoering van plannen door de gemeente, schrijft voorzit ter Wouter van Zandbrink. 'Graag zouden we hierover met u van ge dachten willen wisselen of en hoe we dit zouden kunnen vormgeven.' Beide handen Wethouder Chris Dekker van na tuur grijpt het aanbod met beide handen aan. „Ik ga graag het ge sprek aan om te bespreken hoe we hun deskundigheid kunnen be trekken bij onze plannen. Want wij hebben nog een aantal uitbrei dingslocaties in de planning voor zowel huizen als bedrijven. Ik wil graag weten hoe de Vogelwerk groep daar tegenaan kijkt." Een vo- geloverleg zou vergelijkbaar zijn met het bomenoverleg dat de ge meente anderhalfjaar geleden in voerde na felle kritiek van onder meer de Tuin van Zeeland op het kappen van bomen. Daarna is be sloten om elk halfjaar een bomen- overleg te houden waarin de ge meente en de stichting Tuin van Zeeland elkaar op de hoogte bren gen van ontwikkelingen en ge dachten kunnen uitwisselen. „Ik weet niet of we meteen een periodiek vogeloverleg moeten in voeren", zegt Dekker. „Ik weet niet of dat zinvol is. Maar we kunnen in een algemeen gesprek wel nut en noodzaak van een vogeloverleg ver kennen." donderdag 7 juni 2018 WA Veerse klok klinkt nog als een klok In de jaren 70 is de klok voor groot onderhoud van zijn plek gehesen, foto jonkheer leonard den beer poortugael lhet Veerse carillon. De klokken vani FOTO CHRIS KOOLE - Chris Koole, vrijwilliger museum Het Carillonfestival is op zater dag 9 juni van 12.00 tot 16.15 uur en vindt plaats in het Stadhuis en op de Markt in Veere. Vogels verdienen een betere be scherming bij (bouw)plannen van de gemeenten op Walche ren, vinden vogelaars. Zij bieden via de Vogelwerkgroep Walche ren hun kennis aan om de belan gen van vogels te beschermen en verbeteren. Maurits Sep Middelburg - Chris Dekker, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35