mmmm r GroenLinks: maak van Zeeland Regenboogprovincie mt. mmm 3 Wat te doen bij landjepik'? L w.v ~'p <2*^ \<X&S*SWMk*m 'J van inwoners die een grondstrook bij hun tuin hebben getrokken, maar er zijn ook enkele gevallen be kend waarbij een ondernemer zich een gedeelte van een bedrijventer rein heeft toegeëigend. Gemiddeld heeft een oneigenlijke grondeige naar 36 vierkante meter in zijn be zit, met uitschieters naar beneden (minder dan 5 vierkante meter) en naar boven (meer dan 150 vierkante meter). De buurvrouw van Stoutjesdijk komt naar buiten. „Ik weet wel dat een strook van een meter of ander half van de gemeente is", zegt Li- sette Versluis. „Maar de bewoners gebruiken het al zo lang als tuin dat ik het niet netjes zou vinden als de gemeente nu opeens geld wil voor die grond. Ik woon sinds 1991 in deze straat en toen was de situatie al zo. Sterker nog: ik ben een paar huizen verder geboren en opge groeid, en ik kan me niet anders herinneren dan de huidige toe stand. Volgend jaar moet ik vijftig worden, dus reken maar uit." Niet alleen in Colijnsplaat maken bewoners dankbaar gebruik van ge- Ik zou het niet netjes vinden als de gemeente nu opeens geld wil voor die grond meentegrond, op het hele eiland is sprake van landjepik. Uit kaarten van het kadaster en de luchtfoto's van onderzoeksbureau Eiffel blijkt dat vooral bewoners van de vakan tieparken aan het Veerse Meer zich grond toe-eigenen. De Schotsman spant de kroon met 109 adressen die samen 8.344 vierkante meter grond gebruiken. Verkoop/Verhuur Om een einde te maken aan het on eigenlijke grondbezit, adviseert het onderzoeksbureau om over te gaan tot verkoop en/of verhuur van de ingepikte grond. Concrete maatre gelen zijn er voorlopig nog niet; col lege en raad moeten eerst beslissen hoe zij deze kwestie gaan aanpak ken. „Voor ons als gemeente, maar ook voor de inwoners is het goed om helderheid te krijgen over de ei gendomssituatie van al die stukjes grond", licht wethouder Van der Maas toe. „Dat maakt onderhoud, herinrichting of woningverkoop in de toekomst makkelijker. Daar naast vind ik het belangrijk dat er duidelijke regels komen. Nu betaalt de één netjes voor het gebruik van een lapje grond terwijl een ander het gewoon bij zijn tuin trekt. Dat kan natuurlijk niet." Een 'meevaller' voor de landpik- kers: als zij de ontvreemde grond- De Schotsman spant de kroon met 109 adressen die samen 8344vierkante meter grond gebruiken strook van de gemeente kopen, zijn ze relatief goedkoop uit. Noord-Be veland hanteert met 29,24 euro per vierkante meter een relatief lage grondprijs ten opzichte van andere Zeeuwse gemeentes. In Goes kost diezelfde vierkante meter grond 50 euro, in Middelburg 94 euro en de gemeente Veere vraagt 129 euro. Zeeland moet zich aansluiten bij Drenthe, Flevoland, Gelderland, Groningen, Noord-Holland en Lim burg. Die hebben zich uitgeroepen tot Regenboogprovincie. Daarmee geven ze het signaal af dat ze zich sterk maken voor de veiligheid, weerbaarheid en sociale acceptatie van lesbiennes, homoseksuelen, bi- seksuelen en transgenders (LHBT). GroenLinks gaat morgen bij de Statenvergadering voorstellen dat ook Zeeland zich voortaan Regen boogprovincie noemt. Daar hoort bij dat de provincie moet gaan sa menwerken met onder meer het LHBT Netwerk Zeeland en dat het Anti Discriminatie Bureau Zeeland de discriminatie van LHBT'ers in kaart brengt. Als reactie op de motie van GroenLinks komt de Christenunie ook met een motie tegen discrimi natie, maar daarin komt het woord Regenboogprovincie niet voor. De partij vraagt het dagelijks provincie bestuur op te treden tegen alle vor men van discriminatie en daarbij alle relevante partijen in de regio te betrekken. „De motie van GroenLinks is re- Ik zie liever een Regenboog Plus, een Zeeland United tegen discriminatie delijk smal", verklaart Jan Henk Verburg (CU). „Waarom zouden we het anti-discriminatiebeleid alleen linken aan LHBT? Er zijn ook men sen die gediscrimineerd worden vanwege hun geslacht of vanwege hun geloof of vanwege hun poli tieke overtuiging. Eén van de pijlers van de Christenunie is dat iedereen meetelt. Van een Regenboogpro vincie word ik niet warm. Ik zie lie ver een Regenboog Plus, een Zee land United tegen discriminatie." Met haar motie lijkt de CU de wind uit de zeilen van GroenLinks te willen nemen. Door met een bre dere motie te komen wordt open lijke steun aan LHBT'ers voorko men. Verburg zegt dat hij specifieke aandacht 'op zich prima' vindt, maar erkent ook dat daar in zijn ach terban verschillend over wordt ge dacht. „Wij vinden het voorstel van GroenLinks te eenzijdig. Wij vin den niet dat vanuit een bepaald standpunt een bepaalde groep naar boven moet worden geduwd." Verburg en Temmink hebben overlegd, maar dat zal niet resulte ren in het terugtrekken van de GroenLinks-motie. „Het gaat ons Met de motie lijkt CU de wind uit de zeilen van GroenLinks te willen nemen natuurlijk om het uitroepen van de Regenboogprovincie", zegt Gerwi Temmink (GL). „Ik denk dat de mo ties elkaar niet bijten. Ik handhaaf die van ons. Dat betekent dat par tijen letterlijk en figuurlijk ook kleur moeten bekennen over steun aan LHBT'ers." donderdag 7 juni 2018 r .'.■SIÖV Daniëlle Stoutjesdijk in haar voortuin, die zich - net als de andere tuinen aan de Colijnsplaatseweg - deels op gemeentelijke grond be vindt. FOTOMARCELLEDAVIDSE - Lisette Versluis, oneigenlijke grondgebruiker uit Colijnsplaat Stel, je wordt beschuldigd van 'landjepik'. Moetje de grond teruggeven aan de gemeente, of heb je door al die jaren gebruik gewoon recht op de grond? Ronald Pieterse van Justion Advocaten uit Middelburg is specialist op dit gebied en staat naast particulieren en bedrijven, ook vaak overheden bij. „Het komt iets minder vaak voor dan vroeger, maar over heden verliezen nog steeds grond door verjaring", weet hij. „Voor de rechter is de toe stand ter plaatse doorslagge vend. Op het oog moet het lij ken alsof je bezitter bent, bij voorbeeld doordat de grond bij de tuin hoort, die je hebt af gesloten met een hek." Bij in bezitneming moet de situatie al minimaal twintig jaar zo zijn. De jaren dat vorige eigenaren de grond bezaten, mogen worden meegeteld. 'Landpik- kers' die in een nieuwbouw huis van vijf jaar oud wonen, zijn volgens Pieterse dus vrij wel kansloos. Wie zich wil be roepen op verjaring, moet goed beslagen ten ijs komen en met bewijzen komen. „Als er afspraken gemaakt zijn, bij voorbeeld over huur van de grond, sluit dat verjaring in principe uit. De tip is om te zorgen dat alles goed is gedo cumenteerd en geregistreerd." Pieterse waarschuwt dat je grond niet zonder meer kunt toe-eigenen door er iets op te bouwen. Als de gemeente aanbiedt om de grond te ver kopen, is dat het overwegen waard. „Vaak vertegenwoor digt de grond een beperkte waarde. De kosten voor het aangaan van juridisch dispuut kunnen snel oplopen en zelfs als je door verjaring eigenaar bent geworden, betekent dat niet dat je de grond gratis krijgt." „Als je iets koopt, con troleer dan altijd of de kadas- tergrenzen kloppen met de werkelijke situatie." Zeeland moet de zevende Re genboogprovincie van Neder land worden. Dat voorstel brengt GroenLinks morgen in stemming in Provinciale Staten. De ChristenUnie vindt een motie over discriminatie op basis van seksuele geaardheid te smal en komt met een alternatief voor stel. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Jan Henk Verburg, CU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31