h ft K. 24 WK VOETBAL RUSLAND 2018 Het langverwachte verbod op kunstgras. Inkrimping van de ere divisie. Een nieuw play-off-sys- teem. Herverdeling van televisie- geld. Het werd weer allemaal be sproken tijdens de Algemene Ver gadering Betaald Voetbal van gis teren, zoals die thema's inmiddels al jaren onderwerp zijn van ge sprek en discussie. Maar het was zoals Telstar-voor zitter Pieter de Waard het na af loop met gevoel voor ironie ver woordde: „We dronken een glas, we deden een plas en alles bleef zoals het was." De besluiteloosheid van de ere divisieclubs, verenigd in de Eredi visie NV, begint gênante vormen aan te nemen. Op geen enkel vlak slagen de achttien clubs erin con sensus te bereiken over de toe komst. Nooit komen de clubs ook maar in de buurt van een vijf zesde meerderheid zodra er iets concreets besloten moet worden. Sinds november vorig jaar werd gepoogd de mogelijke veranderin gen als een 'totaalpakket' vorm te geven, met een speciale werkgroep die op pad werd gestuurd om de belangen van de clubs te peilen en te dienen. Maar ook die strategie leidde nergens toe. Waar competi ties als de Belgische (competitie- opzet) en de Spaanse (herverde ling televisiegeld) wél daadkrach tige veranderingen wisten te be reiken, verzandde de eredivisie opnieuw in een sfeer van impasse. Eredivisie-directeur Jacco Swart stelde gisteren dat 'externe advi seurs' moeten gaan helpen om bij de volgende wintervergadering alsnog 'een stap vooruit' te zetten. Maar in de afgelopen twee jaar werd er zo weinig bereikt, dat er geen aanleiding is te denken dat de huidige impasse op korte termijn alsnog wordt doorbroken. Zelfs een relatief eenvoudig dos sier als kunstgras zit nog net zo vast als pakweg twee jaar geleden. In de kern zijn de clubs het eens, vrijwel iedereen onderkent dat het kunstgras schadelijk is voor de uit straling en het spelpeil, maar tot een werkelijke oplossing komen de clubs maar niet. Zodra er finan- We dronken een glas, we deden een plas en alles bleef zoals het was cieel ergens water bij de wijn moet worden gedaan, zetten veel clubs de hakken in het zand. In plaats van zaken open te be spreken, gestuurd door een sterke roerganger, heerst er binnen de eredivisie bovendien een cultuur van politiek en gefluister, van 'af schuiven en doorschuiven' ook. KNVB-directeur Eric Gudde heeft zich tot doel gesteld dat te veran deren, maar heeft statutair niet de macht daartoe. „Het is een Gordia anse knoop", zei Gudde eerder over de overvloed aan democratie in het Nederlandse voetbal. Opmerkelijk genoeg wisten de clubs uit de eerste divisie samen wél tot een voorstel te komen. Zij brengen vandaag bij de bondsver gadering in Zeist twee plannen in stemming. Zo willen zij de pro- motie-degradatieregeling aanpas sen met twee clubs die recht streeks degraderen en promove ren, in plaats van één rechtstreekse plek nu. Daarnaast willen zij strengere reglementen voor de be- loftenteams, die alleen nog met spelers onder 23 jaar in de eerste divisie mogen spelen. Kwiatkowski heeft trui terug vA Leurink: twee jaar SCHC Italië in vijf sets langs Oranje UITSLAGEN Een week voor het WK voetbal lijkt het enthousiasme in Nederland erg langzaam op gang te komen. Maar de meeste sportfanaten zeggen uiteindelijk echt wel te gaan kijken. „De passie van landen, het drama, dat blijft prachtig." Dat Pierre van Hooijdonk zin heeft in het WK, mag geen verras sing zijn. Voetbal is behalve zijn passie ook zijn werk. „Maar ook voor mij komt het wat later op gang dan normaal", zegt de analy ticus. „Nu ben ik er echt in aan het duiken en dan komt het vanzelf." Hoe België omgaat met de favorie- tenrol, of Brazilië zich revancheert voor het echec van vier jaar gele den, of Lionel Messi fit is, hoe Kro atië voor de dag komt; Van Hooij donk is er allemaal wel benieuwd naar. Bij anderen begint het enthousi asme pas als de bal eenmaal rolt. „Poeh. Ik zal je eerlijk zeggen dat ik er nog geen seconde mee bezig ben geweest", zegt tenniscoach Raemon Sluiter. Als het straks eenmaal begonnen is, staat de te levisie in Rotterdam - of daarna in een Londens hotel, waar hij ver blijft tijdens Wimbledon - echt wel aan. „Vanaf de knock-outfase kijk ik bijna alles, denk ik, en be slissende poulewedstrijden ook." Het moet wel ergens over gaan, dat hoor je bij meer mensen uit de topsport. Nu Nederland niet mee doet, gaat het allemaal wat later le ven, maar het blijft een WK. „Eén van de grootste sportevenementen ter wereld", zegt oud-tennisser John van Lottum, als directeur partnerships betrokken bij de ere divisie. „De passie van landen die het tegen elkaar opnemen, het drama van een uitschakeling, het móeten winnen. Dat blijft prach tig. Zeker als je voor bepaalde lan den sympathie voelt, zoals ik met bijvoorbeeld Engeland en Zweden. Uiteindelijk zal ik net zo vaak voor de buis zitten als bij een toernooi mét Oranje." Oud-schaatser Erben Wenne- mars 'slaat de groepsfase even over'. Tenzij zoon Joep de televisie aanzet, zo is het ook. „Maar ik heb nog geen idee hoe al die teams in elkaar zit ten, het gevoel moet echt nog groeien." Let op de outfit van Nige ria, zo vult zijn vrouw Renate via de donderdag 7 juni 2018 Ook na twee jaar vergaderen geen eenheid eredivisie GO Twee jaar lang vergaderden de eredivisieclubs over de toe komst van de competitie, maar wéér liepen de besprekingen gisteren vast in de modder. Zelfs in het kunstgras-dossier werd, ondanks de massale roep om een verbod, geen enkele vooruitgang geboekt. Sjoerd Mossou Mikos Gouka Zeist Ook over kunstgras werd geen besluit genomen, fotoproshots - Pieter de Waard (Telstar) WIELRENNEN Michal Kwiatkowski heeft de leiderstrui in de Dauphiné terug. Zijn ploeg Sky won gisteren met overmacht de ploegentijdrit, met 38 seconden voor sprong op BMC. Kwiatkowski heeft in het klassement nu drie teamgenoten achter zich. „Als ik één rit wilde winnen, was het deze", zei de Pool. Lotto- Jumbo werd ne gende. HOCKEY International Lau- rien Leurink (23) verhuist van Laren naar SCHC. Ze heeft zich voor twee jaar verbonden aan de hoofdklasser uit Bilthoven. Leurink greep met Oranje in Rio net naast goud. VOLLEYBAL De Nederlandse vrouwen hebben in de Nations League enigszins verras send verloren van Italië: 2-3. De Itali- aansen hadden tot gisteren slechts de helft van de wed strijden gewonnen, maar bleken na een 2-1 achterstand in sets taai genoeg om de winst nog te pak ken. Voor Nederland was het de derde nederlaag in het toernooi. HONKBAL Europa Cup Groep A: Rimini (Ita) - Rouen Huskies (Fra) 12-5, Amsterdam (Ned) - Hei- denheim (Dui) 4-2. Groep B: Bologna (Ita) - Brno (Tsj) 4-1. VOLLEYBAL Rotterdam, Nations League (v): Servië - Dominicaanse Republiek 3-0, Nederland - Italië 2-3 (25-18, 23-25, 25-19,15-25, 8-15). WIELRENNEN Critérium du Dauphiné Derde etappe (ploegentijdrit): 1. Sky 35 km in 36.33 2. BMC +0.37 3. Lotto-Soudal +0.52 4. Mitchelton +0.56 5. Quick-Step +1.01 6. Trek +1.26 9. Lotto-Jumbo +1.32 Klassement: 1. Kwiatkowski (Pol/Sky) 9.28.21, 2. Moscon (Ita/Sky) +0.03,3. Castroviejo (Spa/Sky) +0.09,4. Thomas (GBr/Sky) +0.21, 5. Bookwalter (VS/BMC) +0.48, 42. Tolhoek (Ned/LJm) +2.47. 'Het komt Rik Spekenbrink Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24