Ramp dreigt voor Palestijnse jeugd in Gazastrook door constante dreiging 14 Van de kinderen in de Gazastrook kampt 95 procent met gevoelens van depressie, angst en agressie. Dat blijkt uit onderzoek van Save the Children. de Palestijnse gebieden. Haar orga nisatie sprak 150 kinderen en hun verzorgers over de situatie in Gaza. Ze noemt de uitkomsten schok kend. „Totale instorting dreigt. 95 procent van de kinderen kampt met gevoelens van depressie, met hyper activiteit en agressie en wil vaak lie ver alleen zijn." Protestgolf Moorehead benadrukt dat de inter views werden afgenomen vóór de recente protestgolf, waarbij in zes weken tijd meer dan 110 mensen werden gedood door Israëlische mi litairen. Onder hen waren veertien kinderen. „We kunnen helaas aan nemen dat de situatie sindsdien nog verder is verslechterd." De door de islamitische Hamas- beweging bestuurde kuststrook wordt sinds 2007 volledig afgeslo ten door Israël en Egypte. Meer dan de helft van de Gazanen is afhanke lijk van voedselhulp van de Ver enigde Naties. Ruim 40 procent van Ik ben continu bang dat ik word geraakt door een bom of granaat de bevolking is werkloos, onder jongeren is dat percentage nog ho ger. In de tien jaar sinds de blok kade vocht Harnas drie oorlogen met Israël uit, met grote verwoes tingen en veel doden aan Pales tijnse zijde tot gevolg. Save the Children biedt psycho sociale hulp aan kinderen in con flictgebieden. De organisatie waar schuwt dat de jonge Gazaanse be volking iedere hoop dreigt te verlie zen. Uit het onderzoek blijkt dat 63 procent van de kinderen nachtmer ries heeft en 68 procent kampt met slaapproblemen. Onveiligheid De stress bij kinderen wordt vooral veroorzaakt door de dreiging van conflict, de angst voor bommen en het voortdurende gevoel van onvei ligheid door de instabiele situatie. „Ik heb vreselijke nachtmerries", zegt de 15-jarige Samar*, een van de door Save the Children geïnter viewde kinderen. „Ik ben continu bang dat ik word geraakt door een bom of een granaat." Ondertussen gaan de protesten langs de grens met Israël door. Vrij wel dagelijks zijn er wederzijdse beschietingen. Een politieke oplos sing lijkt ver weg. Moorehead roept op tot meer investeringen en hulp aan Gaza om een ramp af te wen den. „De situatie was nog nooit zo slecht. We moeten helpen. Dat zijn we verplicht aan de kinderen." *De naam van Samar is gefingeerd omwille van haar privacy en veiligheid. De zon schijnt fel op het zandstrand bij Deir al- Balah, een stadje aan de Middellandse Zee in de Gazastrook. Er staat een briesje en het zeewater kleurt mooi blauw. Het lijkt het ideale vakantie plaatje, maar dat is het niet. De stank is ondraaglijk en het water is te ver vuild om in te zwemmen. Dagelijks is er gemiddeld slechts acht uur elektriciteit in de langs alle kanten afgesloten kuststrook waar ruim twee miljoen mensen wonen. Door stroomgebrek en achterstallig onderhoud werken de waterzuive ringsinstallaties nauwelijks. Het ri oolwater wordt nabij Deir al-Balah ongezuiverd in zee gepompt. Boven het stinkende reservoir zwermen duizenden vliegen en muggen. Langs de 40 kilometer lange Gazaanse kust lijn zijn twee plekken waar je zonder kans op ziektes kunt zwemmen, en dan alleen als de stroming gunstig is. „Het elektriciteitstekort is de be langrijkste oorzaak dat Gazaanse kin deren zich slecht voelen. Vervuild drinkwater staat op twee", zegt Jen- nifer Moorehead, de directeur van hulporganisatie Save the Children in donderdag 7 juni 2018 Leven in een nachtmerrie Samar (15) sprak met Save the Children. foto SAVE THE CHILDREN -Samar* (15) Jan Franke Tel Aviv Een Palestijns kind wacht met familie bij de grens met Egypte, fotophotonews Jonge kinderen op straat in de Gaza strook. FOTO GETTY IMAGES T Voor het oog hebben kinderen in de Gazastrook de grootste lol, maar ondertussen leven ze onder voortdurende stress en angst. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14