Fiks tekort aan beveiligers EUWS 11 Voor PO in Actie is dit slechts het begin: acties niet van de baan Na ruim een jaar vol stakingen gaan basisschoolleraren er na de zomervakantie eindelijk op vooruit. In de nieuwe cao krijgen ze een loonsverhoging van 3100 euro bruto per jaar, plus eenmalige extraatjes. Toch gaan de acties door. Alle docenten in het basisonder wijs krijgen in het nieuwe school jaar een loonsverhoging van ge middeld 8,5 procent, wat neerkomt op ongeveer 3100 euro bruto per jaar. Dat staat in de nieuwe cao voor het primair onderwijs die werkge vers en werknemers gisteren met elkaar hebben gesloten. Hoeveel leraren erop vooruit gaan, is afhankelijk van hoelang ze in het onderwijs werken. Nieuwe lingen krijgen minder dan oude rotten. Minister Arie Slob voor Ba sis- en Voortgezet Onderwijs is blij met de deal. „Hiermee is na het werkdrukakkoord de weg vrij om ook de salarissen te verbeteren." Alle leraren op basisscholen ko men in een hogere salarisschaal te recht en krijgen 2,5 procent extra salaris. Daardoor wordt de salaris- kloof met hun collega's in het voortgezet onderwijs een eind ge dicht. Ook krijgen alle medewer kers in oktober eenmalig 750 euro en krijgen alle leraren daar bovenop nog eens een eenmalige uitkering van 42 procent van hun nieuwe maandsalaris. PO in Actie, de actiegroep van le raren die zich omvormde tot vak bond om aan te kunnen schuiven bij de cao-onderhandelingen, vindt dit het best haalbare resultaat met het geld dat beschikbaar was. „We hebben ervoor gezorgd dat al het extra geld direct in de salarissen van leraren terechtkomt. En de docen ten die het langst in het onderwijs werken, gaan er het meest op voor uit." Toch is dat nog altijd niet genoeg, stelt hij. „De acties gaan door." Het verschil tussen het salaris van een basisschoolleraar en een docent op een middelbare school was in som mige gevallen meer dan 20 procent. „Vergis je niet: daar blijft nu 10 tot 15 procent van over", benadrukt Roovers. „Daar moet nog wat aan gebeuren. Deze cao is pas het begin van een toverstokje en daar moet nog een stukje bovenop. Dat kun nen wij er niet bij toveren, dat moet de politiek doen." Ook de PO Raad, de koepel van basisschoolbesturen, vindt dat er nog eens 600 miljoen euro bij moet. „Uit onafhankelijk onderzoek is nu pijnlijk duidelijk geworden dat er geen verschil zit tussen de com plexiteit van het werk dat leraren op basisscholen doen en wat hun collega's op middelbare scholen doen", zegt voorzitter Rinda den Besten. Zij wil nog niet zeggen of zij ook doorgaat met de acties. „PO in Actie is daar heel snel mee, maar wij willen eerst een definitief ak koord. Als op 1 juli alle handteke ningen eronder staan, gaan we be palen hoe we verder gaan." Leraren begonnen in maart 2017 met actievoeren voor een hoger sa laris en lagere werkdruk. Het kabi net stelde uiteindelijk 430 miljoen beschikbaar om de werkdruk te verlagen en 270 miljoen voor een salarisverhoging. Dat bedrag is nu verhoogd met nog eens 70 miljoen euro, geld dat het ministerie eerder uittrok om ervoor te zorgen dat le raren in een hogere schaal terecht zouden komen. De PO Raad onderhandelde vier maanden met de zes betrokken vakbonden; een record. Over de vo rige onderwijs-cao werd 14 maan den onderhandeld. De nieuwe cao loopt tot 1 maart volgend jaar. Het akkoord moet de komende weken nog worden voorgelegd aan de ach terbannen. lang en de werkdruk is enorm. Eerdere inspectieonderzoeken wezen bovendien uit dat DKDB'ers klaagden over vrouw onvriendelijk gedrag en onderling wantrouwen. Er werden tientallen rechtsza ken tegen de leiding aangespan nen vanwege de problemen. Bo vendien werd een medewerker vlak voor de verkiezingen aange houden omdat hij informatie had gelekt over de beveiliging van Geert Wilders. Hij schepte te breedsprakig op tegen een vrien din over zijn werk en gaf daarbij gevoelige informatie weg. Dat blijkt uit een brief van minis ter Ferd Grapperhaus (Justitie) aan de Tweede Kamer. Partijen had den gevraagd om opheldering over de druk op de dienst, nadat in maart Redouan B., de broer van kroongetuige Nabil B., werd ver moord. De minister wil op die zaak niet ingaan, maar licht wel toe dat er momenteel - ondanks wervings campagnes - 79 vacatures zijn bij de dienst, op een totale formatie van 392 voltijdsbanen. „In 2017 is de werving van nieuw personeel voor de DKDB sterk geïntensi veerd. Dit blijkt nog onvoldoende om de organisatie op sterkte te krijgen", schrijft Grapperhaus. Momenteel worden noodver banden gelegd om het werk ge daan te krijgen. Er worden mensen geleend bij andere politiediensten en de Koninklijke Marechaussee. Grapperhaus hoopt op langere ter mijn gaten te dichten door parti culiere beveiligers via een verkorte opleiding te laten instromen. Ook door betere arbeidsvoorwaarden wordt geprobeerd 'de overstap naar de DKDB aantrekkelijker te maken'. Dat zal nog niet meevallen. De DKDB kampt al jaren met perso neelstekort én een weinig aantrek kelijk imago. De werkdagen zijn de Jong Intra vakanties donderdag 7 juni 2018 GO Hanneke Keultjes Den Haag Naast de loonsverhoging van 3100 euro bruto, krijgen leerkrachten in oktober een malig een extraatje van 750 euro. Tobias den Hartog Den Haag De Dienst Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (DKDB), die onder anderen Geert Wilders beveiligt, is nog 'niet op sterkte'. De speciale dienst van de politie die ook beschermde getuigen en bedreigde journalisten moet beveiligen, heeft nog steeds een fiks personeelstekort. De dienst die ook Geert Wilders bevei ligt, is niet op sterkte. FOTO ANP vanaf 579' vanaf 589 vanaf 669' Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen www.dejongintra.nl/riviercruises Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur SCiR Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Randmeren en Friesland vanuit Arnhem 7-daagse riviercruise vertrek: 26/7 reiscode: crcr434 Vier Hollandse provincies vanuit Arnhem 7-daagse riviercruise vertrek: 14/6 en 23/8 reiscode: crcr445 Rijncruise vanuit Rotterdam 8-daagse riviercruise vertrek: 18/10 reiscode: crcr448

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11