Als 8-jarige wist Jasper het al: ik word verloskundige Extra Navo-troepen voor Oost-Europa 10 Eis: opname na bedreigen Rutte In de hoek van de spreekkamer in Hengelo staat de onderzoeksbank met daarnaast het echoapparaat. Verderop een speelkeuken voor de peuters en kleuters die meekomen naar het spreekuur. Aanstaande ouders kijken vaak vreemd op als ze Jasper de Jong aantreffen bij een kennismaking in de verloskunde- praktijk. „Ze verwachten een vrouw. Ze moeten soms echt scha kelen. Het is ook wel eens gebeurd dat ik werd opgeroepen voor een bevalling en de aanstaande vader heel verrast reageerde toen ik aan belde. De man dacht dat ik iets aan de deur wilde verkopen." Een enkele keer willen mensen per se een vrouw aan het bed, ver telt De Jong. „Maar als ik dan dienst heb en langskom, blijkt dat het allemaal wel meevalt. Zodra ze mij aan het werk zien, veranderen ze van mening. En ja, dan gaat bij vrouwen die normaal een hoofd doek dragen als er een man in de buurt is, de hoofddoek gewoon af. Achteraf krijg ik vaak positieve re acties. 'Ik heb het als heel prettig ervaren', zeggen ze dan." De aanstaande vader dacht dat ik iets aan de deur kwam verkopen De Jong heeft er net een 24 uurs- dienst opzitten. „Van slapen komt meestal weinig. Meestal krijg je 's nachts telefoontjes, soms wel tien. Mensen bellen dat de weeën be ginnen of dat hun pasgeboren baby veel huilt. Tot een week na de bevalling zijn wij het aanspreek punt. Het komt ook voor dat je de hele nacht in touw bent en dat je drie bevallingen achter elkaar doet. Ja, dat is best pittig." Hij straalt rust uit. „Dat moet ook wel", zegt hij. „De verloskun dige moet mensen het vertrouwen geven dat het goed gaat. Dat gaat het meestal ook. Helaas zijn er si tuaties dat het anders loopt dan je hoopt. Dat je bijvoorbeeld slecht nieuws moet brengen. Een van de vijf zwangere vrouwen maakt een miskraam mee. Dat gaat ook bij mij door merg en been. Het bege leiden van de vrouwen na een miskraam vormt een groot deel van ons werk. Ook tijdens de be valling kan het anders lopen dan verwacht. Het kan gebeuren dat een baby niet indaalt of dat er veel bloedverlies is. Als vrouwen thuis bevallen, regel ik dat er een zie kenauto komt en dat de gynaeco loog op de hoogte is. En uiteraard ga ik dan mee naar het ziekenhuis om de vrouw bij te staan." Zijn jongensdroom is uitgeko men. „Ik heb de vriendenboekjes nog waarin ik als 8-jarige schreef dat ik verloskundige wilde wor den", zegt hij met een grijns. „In die tijd was het programma De Be valling op tv. Ik vond dat prachtig. Ik zag verloskundigen en dacht: dat wil ik ook." Alleen al qua landstrijdkrachten gaat het om 18.000 tot 30.000 man. Secretaris-generaal Jens Stol ten- berg verwacht dat de Navo-minis- ters van Defensie het door Amerika geïnitieerde 'Nato readiness initia- tive' (letterlijk: gereedheidsinitia tief) vandaag goedkeuren. Van be gin af aan was het de bedoeling de troepen die min of meer semiper- manent langs de oostelijke Navo- grens zitten, in geval van nood snel te hulp te kunnen snellen. Wat het Navo-hoofdkwartier be treft horen daar nog twee andere besluiten bij: een snellere besluit vormingsstructuur en een grotere mobiliteit van vooral de landstrijd krachten en hun materieel. De Navo en ook de EU willen in ge val van nood havencapaciteit tot hun beschikking hebben, de moge lijkheid om zwaar materieel per spoor te kunnen vervoeren en de zekerheid dat wegen, bruggen en viaducten berekend zijn op het ge wicht van tanks. Ook mogen mi lieuwetten geen belemmering zijn voor munitietransporten. Elk Navo-land krijgt een 'mobili teitscentrum', dat in eigen land eventuele obstakels snel kan oprui men en meteen ook als contactpunt dient voor de Navo. Het hele net werk wordt aangestuurd vanuit een nieuw centrum dat hoogstwaar schijnlijk in de Duitse stad Ulm wordt gevestigd. De commandostructuur, fors af gebouwd na de val van de Muur, wordt opnieuw uitgebreid, met to taal zo'n 1250 man. De Navo besloot twee jaar gele den extra troepen naar haar gren zen met Rusland te sturen als ant woord op de Russische bezetting van de Krim en pogingen tot desta bilisatie in Oost-Oekraïne. De 'ver sterkte voorwaartse aanwezigheid' is een signaal aan Rusland om geen gekke dingen te doen. Van het ini tiatief, menen bronnen in Brussel, kan meteen een kalmerende wer king uitgaan naar de leider van Na- vo's belangrijkste bondgenoot, Amerika. De man die vorig jaar premier Mark Rutte via Twitter met de dood bedreigde, moet ver plicht een jaar worden opge nomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat eiste de offi cier van justitie gisteren bij de rechtbank in Dordrecht. De 48-jarige Carlo den H. moest zich verantwoorden voor drie delicten. In 2017 vroeg hij via Twitter om een huurmoorde naar met kogels voor Rutte. „Zijn adres heb ik voor je, ik maak er een hoop mensen blij mee", voegde hij er aan toe. Ook zou hij vorig jaar telefo nisch twee medewerkers van de Rotterdamse woningstich ting Pameijer met de dood hebben bedreigd, net als twee Rotterdamse gemeentemede werkers. De verdachte gaf toe de feiten te hebben gepleegd. Volgens zijn advocaat was Den H. niet van plan zijn dreigementen waar te maken. Sinds zijn vrouw enige jaren geleden overleed, kampt de verdachte met ernstige psychische pro blemen. Volgens de raadsman verklaart die achtergrond ook zijn gedrag. We gaan niet onderhandelen over 24-uursopvang Vertraging non-stop flitstrein naar Londen Pas eind 2019 wordt het mo gelijk om met de flitstrein Eu rostar vanaf Amsterdam of Rotterdam naar Londen te reizen zonder tussenstop in Brussel. Eerst moet er een verdrag voor snelle grenscon troles worden gesloten tussen Nederland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië. Dat meldt staatssecretaris Harbers (Justitie). Hij hield een slag om de arm: de brexit kan nog leiden tot extra bagagecontro les op Frans grondgebied. Duitser opgelicht Oudkerk solliciteert Trein grijpt wielrenner ■jssSff donderdag 7 juni 2018 GO Jasper de Jong straalt rust uit. Dat moet ook wel." FOTOCHRISTIAN VAN DER MEIJ Zijn vriendjes droomden van een carrière als voetballer of pi loot. Jasper de Jong (26) niet. Hij wilde baby's ter wereld bren gen. Nu is hij een van de veertig mannelijke verloskun-digen in ons land. Anne Velthausz Hengelo -Jasper de Jong, verloskundige De Navo gaat haar gevechtsca paciteit langs de grens met Rus land opvoeren. Tegen 2020 moeten 30 bataljons landstrijd krachten, 30 gevechtsschepen en 30 squadrons vliegtuigen snel ter plaatse kunnen zijn om troepen in Polen, Estland, Let land en Litouwen te versterken. Frans Boogaard Brussel DORDRECHT De locoburgemeester van Amsterdam, Rutger Groot Wassink, wil niet praten met krakers van de actiegroep We Are Here. AMSTERDAM Een lokaal eettentje in Singapore speelt in op de komende ontmoeting tussen Donald Trump en Kim Jong-un. Op het menu een 'Trump Kim-Chi' gerecht dat de goede verstand houding tussen beiden moet symboliseren, aldus een mede werker van Harmony Nasi Lemak. foto getty images BAD DOBERAN Een goedgelovige Duitser is voor zeker 10.000 euro het schip in ge gaan. Hij kreeg via e-mail uit Australië te horen dat er een erfenis van 13 miljoen euro op hem wachtte van een ver familielid. Om dat te kunnen innen, moest de 70-jarige eerst een bedrag van vijf cij fers overmaken. Na dit gedaan te hebben, vernam hij niets meer. AMSTERDAM Oud-PvdA-politi- cus Rob Oudkerk wil burgemeester van Amsterdam worden. Zijn solli citatiebrief staat te lezen in Het Pa rool. Hij is voor stander van een transparante pro cedure. SASSENHEIM Een 76-jarige wiel renner is gisteren overleden nadat hij bij het oversteken van een spoor wegovergang in Sassenheim werd gegrepen door een trein. Volgens de politie gaat het om een noodlottig ongeval. Er wordt onderzoek gedaan naar de toedracht. Door het ongeval reden er tijdelijk geen treinen tus sen Hillegom en Leiden. 'ONLY $21 NETTy ETEN VOOR VREDE HAB.MONV4-' LEMAK Kimchi is oor Amazins! Thev use U.S Dry HARMONY ere* asaint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10