VAN REDDER TOT JUDAS II 7 Eric Wiebes is van zijn voetstuk gevallen. De minister van Economische Zaken en Klimaat heeft het in Groningen verprutst nu hij wacht met de versterking van 1600 huizen. „Het vertrouwen is weg." De beloftes aan Groningen II et klonk zo mooi: met I veel bombarie kon- I digde minister Eric Wiebes op 29 maart I aan dat de gaskraan in I Groningen dichtgaat. I Een keerpunt, noemde hij het zelf „Ik heb voor de Groningers gevochten", voegde hij er onbeschei den aan toe. Eindelijk een bewinds persoon die opkomt voor de belangen van de noorderlingen. Eindelijk ge rechtigheid, klonk het in Groningen. Maar dik twee maanden later is Wiebes zijn heldenstatus kwijt. „Hij heeft geen oog meer voor onze gevoe lens", zegt Hans Warink, raadslid in de gemeente Loppersum. Het grote pijnpunt is de versterking van 1588 huizen, waarvan uit onderzoek blijkt dat ze onveilig zijn. De operatie om die woningen te versterken, is door de mi nister tijdelijk gestaakt. Wiebes wil éérst wachten op onder zoek naar de kans op aardbevingen nu de gaskraan dichtgaat. De resultaten van dat onderzoek verwacht hij 1 juli. „Ik ga niet onnodig huizen slopen", is zijn boodschap. In Den Haag is de hoop dat de versterkingsoperatie goedkoper uitpakt nu in 2030 geen gas meer uit de Groninger bodem komt. „Onbegrijpelijk", vindt Warink. „Deze woningeigenaren weten al dat hun huis onveilig is en versterkt moet worden. Dan kun je niet zeggen: wacht maar even, met alle risico's van dien." Is uitstel echt zo erg? „Ja", zegt Jelle van der Knoop van de Groninger Bodem Beweging. „Vergeet niet dat deze mensen al vijfjaar door de over heid zijn tegengewerkt. En stel dat uit het nieuwe onderzoek komt dat Wie- Vergeet niet dat deze mensen al vijfjaar door de overheid zijn tegengewerkt bes een nieuwe, zwakkere verstevi gingsnorm mag hanteren: voordat die norm is bepaald én elk huis opnieuw is doorberekend, ben je zo anderhalf jaarverder." Van der Knoop kan wel raden waarom Wiebes de versterkingsope ratie vertraagt. Het gaat niet om klein bier, rekent hij uit. „De versterking van een woning kost zo een paar ton. In het geval van 1600 huizen heb je het dus over honderden miljoenen euro's. Ik denk dat Wiebes het sluiten van de gaskraan voor elkaar heeft gekregen door in het kabinet te beloven dat er minder geld naar versterking gaat." Ook Susan Top van het Groninger Gasberaad denkt aan een financieel motief. „Wij vermoeden dat de NAM, nu het kabinet de winning verlaagt, aansprakelijkheid betwist en niet wil betalen." Wiebes verkwanselt het broze ver trouwen van Groningers, zegt Top. „Mensen stellen hun vakantie uit. De nieuwe vloerbedekking komt er nog maar even niet, want straks blijkt het zonde van het geld. Intussen woon je daar gewoon, hè." Liefde Wiebes zegt zelf dat hij nog altijd het beste voor heeft met de Groningers. Sterker nog: afgelopen vrijdag sprak hij tijdens een conferentie in Den Haag vol passie over de provincie. „Groningen is de afgelopen zes maan den mijn nieuwe liefde geworden", zei hij. „Sinds kort weet ik wel dat liefde ook energie kost", reageerde hij. Volgens een woordvoerder van Wiebes hebben de emoties in Gronin gen zich de afgelopen jaren opgesta peld. „Twee burgemeesters klagen nu over de tijdelijke stop in de verster kingsoperatie", aldus de woordvoer der. „Zij zetten de toon. Wiebes is nog steeds dezelfde minister als twee maanden geleden, maar de beeldvor ming is compleet veranderd." Morgen moet Wiebes zich in de Tweede Kamer verantwoorden over de ontstane onrust. Dat Hans Alders vorige week opstapte als Nationaal Coördinator Groningen baart opposi tiepartijen extra zorgen. „Wiebes maakte met grootse gebaren naam in Groningen, maar dat krediet heeft hij in de kortst mogelijke tijd bijna hele maal verspeeld", aldus PvdA-Kamer- lid Henk Nijboer. Pijnlijk Ook Nijboer 'vreest met grote vreze' dat geld het motiefis om de 1588 huis houdens in onzekerheid te laten. Vol gens CDA-Kamerlid Agnes Mulder is dat onzin. „Nergens in het regeerak koord staat dat het niet te veel mag kosten. Dat er verwarring is, is pijnlijk. Die onduidelijkheid moet de minister tijdens het debat wegnemen." Mulder twijfelt niet aan de intenties van de VVD-minister: „Wiebes wil juist dat mensen op een goede manier blijven wonen. De vraag die daarbij hoort is of je alles nog wel zó zwaar moet laten versterken. Je wilt voorko men dat mensen onnodig hun huis uit moeten." Raadslid Warink uit Lop- persom gelooft niet in die woorden. Hij noemt Wiebes een judas. „Het ver trouwen is weg. Als ik in de Tweede Kamer zat, zou ik een motie van wan trouwen tegen hem indienen. Onze nachtmerrie moet stoppen." woensdag 6 juni 2018 ERIC WIEBES Laurens Kok Peter Winterman Den Haag/Groningen -Jelle van der Knoop, Groninger Bodem Beweging Ondersteuning voor een beschadigd huis in aardbevingsgebied Loppersum. fotoanp Minister Wiebes heeft een aantal beloftes gedaan aan de Groningers. De gaswinning in Gronin gen gaat omlaag van maxi maal 21,6 miljard kuub in 2018 naar 12 miljard kuub in 2022. Uiterlijk in 2030 moet de gaskraan helemaal dicht. Voor 1 juli dit jaar zijn alle oude schademeldingen als gevolg van de aardbevingen in het gebied afgehandeld. Ruim 6000 huishoudens moeten dan een aanbod voor schadevergoeding van de NAM hebben gekregen. De NAM zal niets te zeg gen hebben over de ver sterkingsoperatie in Gronin gen. Die operatie gaat door, maar de invulling hangt af van nieuw onderzoek naar de gevolgen van het dicht draaien van de gaskraan. De provincie krijgt een 'toekomstfonds'. Dat fonds is onder meer bedoeld om Groningen te laten profite ren van de overstap van aardgas naar duurzame energie. Volgens ingewijden stopt het Rijk enkele hon derden miljoenen euro's in dit fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7