Heisa op vliegbasis: commandant opgevolgd door haar echtgenoot Heeft Poetin misschien toch een punt? 4-jarige overlijdt tijdens uitje van bso: personeel vervolgd 5 )4.06.2018 [HD] ONDER DE LOEP II „Zo zien wij dat niet. U noemt nu een reeks landen die zouden geloven dat het een Russische raket was en die Rusland beschuldigen van die vrese lijke tragedie. Het spijt me u te moe ten teleurstellen. Vrij recent hebben Maleisische autoriteiten verklaard dat zij niet de medeplichtigheid van Rus land zien: zij hebben geen bewijs dat Rusland betrokken is. Heeft u dat echt niet gezien? Het zou pas echt eer lijk zijn als Russische onderzoekers toegang zouden krijgen tot het onder zoek." En inderdaad: afgelopen vrijdag kwam er ineens een verrassend citaat van een Maleisische minister van Transport die zei 'dat er geen door slaggevend bewijs is dat Rusland ver antwoordelijk is'. In politiek Den Haag wees men er gehaast op dat de minister pas net was aangetreden. Premier Mark Rutte deed voorkomen dat de bewindspersoon gewoon een uitglijder had gemaakt. „Ik heb begre pen dat er een nieuwe verklaring on derweg is", zei hij kortaf. Die is er echter nog niet. Zolang gebruikt Poe tin de uitspraak als een breekijzer in het front van het JIT. Wel opvallend: waar Rusland eerder zei dat er 'geen enkele raket gedetec teerd' werd op het moment dat de MH17 neerging, suggereert Poetin nu vooral dat ook anderen het gedaan zouden kunnen hebben. Zoals het Oekraïense leger, met Russische wa pens. Ook de theorie dat een ander vlieg tuig de MHt7 geraakt zou hebben, brengt hij niet meer ter sprake. Al kan hij die stelling nog altijd opperen. Ie dere uitlating van de president over MH17 zal nauwlettend gevolgd wor den, weet hij, dus laat Poetin voorals nog geen enkele verdedigingsmoge lijkheid varen. INTERVIEW ONDER DE LOEP I „Als u even geduld zou willen hebben en mij laat uitpraten, zal ik u mijn visie geven op dit onderwerp. Russische ex perts hebben geen toegang ge kregen tot het onderzoek. Onze informatie is niet in overweging genomen, niemand in de com missie is geïnteresseerd om ons aan te horen. Wij krijgen nog steeds geen antwoorden op vragen over de activiteiten van het Oekraïense leger in de regio op dat moment en op die plek. De Russische president scheert met zijn opmerkingen - op z'n minst - langs de randen van de waarheid. Het Joint Investiga- tion Team (JIT) heeft namelijk wel degelijk informatie van de Russen gebruikt voor het on derzoek. Al was de lezing van de Russen dat er op radarbeelden geen raket te zien was geweest. Het JIT volgt die conclusie niet, wat Poetin de ruimte biedt om erop te hameren dat hun infor matie niet serieus wordt geno men. Dat Poetin wijst naar het Oe kraïense leger, of dat het lucht ruim niet gesloten was, is een oude Sovjet-truc waarop de president vaker te betrappen is: een 'whataboutism'. Daarbij gaat hij kritische vragen of verwijten uit de weg door te stellen dat anderen ook niet brandschoon zijn of zelf schuldig. Hij begint dan ook tegenvragen te stellen, die beginnen met: 'Gelooft u nou echt dat...?of: 'Vindt u het ook niet grappig dat. Zo wijst Poetin erop dat Oe kraïne eerder ook zou hebben gelogen over het neerhalen van een Russisch vliegtuig boven de Zwarte Zee in 2001. „In een eer ste reactie ontkende Oekraïne ronduit. Maar later moesten ze toegeven. Waarom zouden we Oekraïense autoriteiten gelo ven? Dus in reactie op uw vraag over de Krim, leg ik de bal bij u." Poetin wil zo wijzen op mo gelijke tweespalt tussen de be trokken landen in de regio. De luchtmacht moest op zoek naar een nieuwe commandant omdat Boekholt-O'Sullivan is bevorderd tot generaal. Eind deze maand ver trekt ze naar het Defensie Cyber Commando. Volgens een woord voerder van de luchtmacht heeft de luchtmachttop intern zorgvul dig gezocht naar een geschikte op volger en is de keuze op haar echt genoot gevallen. Harold Boekholt, geeft nu als kolonel nog leiding aan de Afdeling Strategie en Ad vies van het Commando Lucht strijdkrachten. De opvallende benoeming is zonder meer uniek. Niet eerder bleef een belangrijke leidingge vende positie bij de krijgsmacht binnen een en dezelfde familie. Maar juist dat heeft volgens Erik Jurriëns van de Defensiebond op de werkvloer gezorgd voor 'veel gefronste wenkbrauwen onder de fensiemedewerkers'. Hij vindt het moeilijk om te ge loven dat Boekholt de perfecte kandidaat is voor deze specifieke functie. „Er zijn zoveel stoelen waar deze kandidaat op plaats kan nemen, waarom dan precies deze?", vraagt hij zich af. „Je wordt aangenomen als vliegbasiscom mandant, dat kan dus elke plek in Nederland zijn. Waarom kies je er dan voor om iemand op de stoel van zijn echtgenoot plaats te laten nemen. Dat je de schijn van belan genverstrengeling wekt, is dan le vensgroot." woensdag 6 juni 2018 GO Vraag van presentator: Toch weten we waar de raket van daan kwam. Wat hebben Neder land, Australië en Maleisië eraan als ze Rusland de schuld geven als het geen Russische raket was die toe behoorde aan het Russische leger? Antwoord Poetin: Analyse: Vraag van presentator: „Maar nu weten ze welk type raket het was: een Buk. Van een Russische brigade in Koersk. Dit is een gegeven, maar u ontkent het nog. Zou het niet beter zijn om toe te geven dat de raket inderdaad uit Rusland kwam? Zou het niet beter zijn officieel te er kennen dat Rusland rebellen steunde in het oosten van Oe kraïne met wapens?" Antwoord Poetin: Analyse: Een bijzondere wissel van luchtmachtcommandanten op vliegbasis Eindhoven heeft op de werkvloer tot 'heel wat ge fronste wenkbrauwen' geleid. De huidige baas, kolonel Elanor Boekholt-O'Sullivan, wordt na melijk opgevolgd door haar eigen man, Harold Boekholt. Jelle Krekels Raymond Boere Eindhoven Het Openbaar Ministerie ver volgt een buitenschoolse op vang (bso) en een speelhal in Grootebroek voor de dood van een 4-jarig jongetje. Maurycy Biernacki viel 2,5 jaar geleden tijdens een bso-uitje van een speeltoestel en overleed enkele dagen later. Een leidster van bso Smallsteps en twee medewerkers van par tycentrum Happy Days worden vervolgd op verdenking van dood door schuld. Naast de drie personen worden ook de buiten schoolse opvang en het party centrum in de Noord-Hollandse plaats vervolgd. Het opblaas bare toestel waar de jongen vanaf viel, met zijn hoofdje op het beton, bleek niet in orde. Het was niet gekeurd, stond ver keerd en had geen valdempende ondergrond. Vanuit de bso was er te weinig toezicht. De val was het dieptepunt in een reeks ongelukken in indoor- speeltuinen die ertoe leidde dat het toezicht is aangescherpt. In 90 procent van de onderzochte speelparadijzen troffen inspec teurs van de Nederlandse Voed sel en Warenautoriteit in 2016 gebreken aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5