Reimerswaal wil meer tijd voor woonvisie 7 TERMINALE HULP AAN HUIS ClaraThuis helpt terminaal zieke mensen en hun naasten. Niet alleen inde laatste fase, maar juist ook daarvoor. Vraag een willekeurige in woner van de Bevelan- den of hij het Clarahofje kent en de kans is groot dat er een positief antwoord komt. Het hospice - inmiddels al weer heel wat jaren gevestigd in Goes - is haast een begrip. Dat kan nog niet worden gezegd van ClaraThuis, de vrijwilligersor ganisatie die juist aan huis onder steuning levert in de laatste le vensfase. „Bijna niemand kent ons", zegt coördinator Ruth Elen- baas. „En dat terwijl ik zeker weet dat we voor veel mensen iets zou den kunnen betekenen." ClaraThuis is een jaar geleden op gericht. Vrijwillige terminale hulp aan huis was toen zeker niet nieuw in de regio. Het viel op het laatst on der welzijnsorganisatie SMWO, maar die kon er niet de aandacht aan geven die het verdiende. Stich ting Het Clarahofje, die verant woordelijk is voor het plaatsen van vrijwilligers in het genoemde hos pice, nam het over. „We zijn vanaf nul begonnen", legt Elenbaas uit. „Met een nieuwe naam, een nieuw logo en nieuwe vrijwilligers." Zinvol Eén van hen is Yvonne Oyevaar, een voormalig verloskundige, die zich aan het oriënteren was op vrij willigerswerk. „Ik zocht een zin volle besteding. Iets waarmee je echt iets voor een ander kunt bete kenen. Dat heb ik bij ClaraThuis ze ker gevonden." Ervaring in de zorg is overigens niet noodzakelijk. Zo Drie uur na het eerste telefoontje, was er een vrijwilliger aanwezig zit in het team van vrijwilligers ook iemand uit de wereld van de auto matisering. „Als ik kennis heb ge maakt met de zieke cliënt en zijn of haar naasten kijk ik welke vrijwilli ger het best bij hen pas", vertelt Elenbaas. ClaraThuis mag dan op vrijwilli gers draaien, de organisatie wil zo professioneel mogelijk zijn. Zo is ze 24 uur per dag bereikbaar en kan ze snel handelen. Elenbaas kreeg een keer een telefoontje van de kinde ren van een terminal zieke vrouw. Ze woonden allemaal buiten Zee land en konden niet langer blijven. „Om half 1 werd ik opgebeld, ander half uur later zat ik er voor een in takegesprek en om half vier was er een vrijwilliger aanwezig." De redenen om ClaraThuis in te schakelen verschillen enorm. Soms is de zieke al erg zorgbehoevend en is er dringend ondersteuning no dig. Maar soms heeft iemand sim pelweg behoefte aan een praatje. 'Want als je terminaal ziek bent, zijn zelfs je beste vrienden een keer uitgepraat', heeft iemand een keer tegen Elenbaas gezegd. „Bij deze persoon is een van onze vrijwilli gers af en toe een kop koffie gaan drinken. Het mooie aan zo'n situa tie is dat er al een band is opge bouwd op het moment dat iemand ClaraThuis heeft in het eerste jaar al1000uur hulpverleend echt slecht komt te liggen. Ook voor mantelzorgers is het fijn als de hulp op tijd start, want overbelasting ontstaat vaak eerder in het proces." De twaalf vrijwilligers hebben in het eerste jaar al zo'n duizend uur hulp verleend in 28 gezinnen. Oye vaar heeft het als zeer zinvol erva ren. „Het is mooi om iets voor men sen te kunnen betekenen in een moeilijke periode. Toch is het niet alleen maar zwaar, hoor. Er wordt ook vaak genoeg gelachen." ClaraThuis is er voor inwoners van Noord- en Zuid-Beveland. Het kost niets. Telefoon: 06- 23496684. Meer informatie op www.clarathuis.nl. De afgelopen maanden heeft de ge meente uitgebreid onderzoek ge daan naar de woningmarkt. Daaruit blijkt dat er vooral behoefte is aan huizen waar mensen tot op hoge leeftijd zelfstandig kunnen blijven wonen. Naar goedkopere wonin gen, tot anderhalve ton, is juist minder vraag. Die huizen dreigen te verkrotten en onverkoopbaar te worden. Levensloopbestendig In navolging van andere gemeen ten, zou Reimerswaal subsidies of leningen kunnen verstrekken om particuliere eigenaren te verleiden om hun huis levensloopbestendig en energiezuinig te maken. Geen van de zes partijen is echter en thousiast om daar budget voor vrij te maken, bleek tijdens een eerste vergadering om tot een woonvisie te komen. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal liet al snel weten hoe zijn partij er in staat. „Wij zijn het totaal niet eens met plannen om de bestaande woningvoorraad aan te pakken." Ook de SGP is 'zeer terughou dend' als het gaat om het geven van financiële steun aan particulieren. Huidige plannen van projectontwikkelaars sluiten niet aan de woningmarkt van 2030 Olaf Buteijn van het CDA ziet al leen heil in leningen en niet in sub sidies. Hij vreest dat de rekening daarvoor snel oploopt. De gemeente kan de toekomstige woningvoorraad ook beïnvloeden door eisen te stellen aan nieuw bouwprojecten. De huidige plan nen van projectontwikkelaars slui ten niet aan bij de woningmarkt van 2030. Zowel qua woningtype als wat betreft locatie is er sprake van een 'mismatch', blijkt uit een analyse. Keuzes per dorp Zo zijn voor de dorpen Kruiningen en Oostdijk te veel woningen ge pland, terwijl in Yerseke, Krabben- dijke en Waarde juist te weinig hui zen worden gebouwd om aan de vraag te kunnen voldoen. In geen van de dorpen hoeft tot 2030 een nieuwe uitbreidingswijken te wor den gebouwd. Op Rilland na, zijn in alle dorpen voldoende apparte menten gebouwd. Ook deze keuzes per dorp gaan veel raadsleden nog een beetje te ver. „Hier hebben we nog veel vraagtekens bij", zei SGP-raadslid Artwin Otte, die de plannen 'te stellig' noemde. Fractiegenoot Maarten Both vreest dat de ge meente te hard van stapel loopt. „De raad heeft op heel veel punten geen duidelijke uitspraak gedaan, maar straks is de pap al wel gestort." Wethouder Jaap Sinke conclu deerde dat er meer tijd nodig is. „We moeten de gemeenteraad te gemoet komen en ons niet te veel laten opjagen." woensdag 6 juni 2018 BE 'Soms is een praatje al voldoende' Rob Paardekam - Ruth Elenbaas, ClaraThuis Als alle inwoners van Reimers waal in 2030 in een huis moeten kunnen wonen die bij hun wen sen aansluit, moet de gemeente nu ingrijpen. 'Niets doen is geen optie', waarschuwen ambtena ren. De gemeenteraad is echter nog niet zo ver om nu al harde keuzes voor een woonvisie te maken, bleek gisteravond. Joeri Wisse Kruiningen Coördinator Ruth Elenbaas en vrijwilliger Yvonne Oyevaar kijken terug op een geslaagd eerste jaar van ClaraThuis. foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58