Afgaand tij voor Zeeuwse Staten Silhouet van Kats mag niet veranderen Volkstuin Info-avond over rapport zeedijk in Perkpolder 2 WONINGZOEKENDEN BRIEFJES Er ligt een briefje in de bus. 'Wat woont u mooi! Enne, als u uw huis wil verkopen.. Wij zoeken er een!' Het werkt, weet Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. Commentaar Kajsa Ollongren zegt nee. De minister van Binnenlandse Zaken moet afwijzend reageren op het idee om jonge ren van 16 en 17 te laten stemmen. De Grondwet staat het niet toe. Zo beantwoordt Ollongren vragen van D66 en GroenLinks. De aanleiding ligt in Friesland en Zeeland. Daar is nagedacht over hoe je jongeren kunt betrekken bij de verkie zingen voor Provinciale Staten. Een van de ideeën is een eigen leven gaan leiden. Door Fries enthousiasme lijkt het nu op een proef met de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Dat roept vragen op. Dus moet Ollongren er iets van vinden. De minister ziet geen duidelijke behoefte aan jonger stem men. Dat kan juist zijn. Maar het is nooit de enige maatstaf. De minister zou er zélf iets van kunnen vinden. Haar partij D66 is voor bestuurlijke vernieuwing. Het is een kleine stap naar be stuurlijke verjonging. Ollongren komt echter niet veel verder dan de verklaring dat het belangrijk is om de jeugd aan te haken. De minister zal met Friesland en Zeeland praten over middelen om het bestuur dichter bij de burger te brengen. Deze reactie op het denkwerk in Leeuwarden en Middelburg is schraal. Zeeland en Friesland willen de goede kant op. Het provinci aal bestuur speelt er nog steeds een belangrijke rol. Maar steeds meer kiezers haken af. In 2015 stemde nog 52 procent van de Zeeuwen. Het aanboren van de jeugd is een prima ma nier om dit afgaande tij te keren. Schrale reactie van Ollongren op enthousiast denkwerk over provinciale verkiezingen Statenleden Anton van Haperen en Ralph van Hertum hebben het da gelijks provinciebestuur gevraagd naar mogelijke plannen voor ver- blijfsrecreatie bij Kats. De aanlei ding was het bericht dat aanne- mings- en verhuurbedrijf Hoon- dert het terrein bij de Katse haven wil verkopen in ruil voor het uit breiden van de hoofdvestiging in 's- Heerenhoek. Het havengebied van negen hec tare zou dan een recreatieve be stemming krijgen. De gemeente heeft al lang de ambitie om de ha ven van Kats een recreatieve functie te geven, bevestigen Gedeputeerde Staten. De mogelijkheden zijn wel be perkt. Het past niet in het huidige bestemmingsplan en in de Ooster- scheldevisie is met gemeenten af- Met gemeenten is afgesproken dat weidsheid, duisternis en rust beschermd moeten worden gesproken dat weidsheid, duister nis en rust beschermd moeten wor den. Het silhouet van kernen mag niet ingrijpend veranderen. ALMANAK Na jaren smachten en fantaseren over zelfgekweekte groenten, be sloten ze weer een volkstuin te nemen. De vorige keer lag nog vers in het geheugen, al was het 26 jaar geleden. De uitbundige oogsten van de veel ervarener buren. Het hand jevol bonen van het eigen akker- tje. Dit keer zou het anders gaan. Gisteren hieven zij mistroostig het glas, uitkijkend over de bo nenstaken, waar helaas geen en kele boon maar wel veel onkruid te zien was. Een konijn, dat ver scholen gezeten had tussen de doorgeschoten sla, rende la chend weg. Info-avond over Havenoordseweg Panden dicht na vondst drugs Belgische filmhit op doek van fiZi MIDDELBURG Karei Leeftink krijgt ere-tegel 'Wat woont u mooi!' Zo begint het briefje dat Eric Poppe en Annelotte in de bus gooiden van huizen aan de Noordweg in Middelburg. Het stel wil graag vanuit Rijswijk terug naar Zeeland verhuizen, vandaar. „De rust, de ruimte", prijst Anne lotte, geboren in Biggekerke. Haar man Eric komt uit Arnemuiden. „Eric studeerde in Delft en bleef daar wonen. Na ons trouwen ben ik bij hem ingetrokken. Eigenlijk wil den we altijd al weer terug naar Zeeland, maar qua werk is het voor Eric lastig. Hij heeft lucht- en ruim tevaart gestudeerd; dat is een heel specifieke opleiding. Er zijn weinig banen voor hem in Zeeland." Toch heeft het stel de knoop doorgehakt. Annelotte: „Dan maar vanuit Zeeland op en neer reizen tot die baan er komt. Dat de huizen in Zeeland goedkoper zijn, is niet de voornaamste reden. Wat dan wel? Hier heb je veel appartemen ten, huizen en flatjes zonder tuin, je kunt je auto nergens kwijt en het is veel te druk." Op weg van haar werk - in de zorg - naar huis heeft ze even geteld: 21 verkeerslichten. Ook dat nog. „We willen gewoon terug naar Zeeland. Het liefst naar een vrijstaand huis met een tuin, maar eigenlijk maakt het niet uit, als er maar een tuin bij is en als het huis maar op een rustige plek staat. We hebben al heel wat huizen be zichtigd via een makelaar, alleen: die zijn in Middelburg heel snel weg. Pas nog, drie bezichtigingen die gepland stonden die al verkocht waren nog vóór we gingen kijken!" Vorige week besloot het stel het over een andere boeg te gooien. „Het was een spontane actie. We hebben bij alle huizen in de Noord straat een briefje in de bus gegooid. Dat we graag in contact met ze wil len komen, als ze hun huis willen verkopen. Alleen huizen met een Nee/Nee sticker hebben we overge slagen. Maar die kunnen ons ook bellen, hoor!", lacht Annelotte. Met de stoute schoenen aan op huizenjacht: het werkt, weten Ro- ger Arntz en Dana Scheers. Dana komt uit Vrouwenpolder. Ze leerde We hebben bij alle huizen aan de Noordweg een briefje in de bus gegooid haar vriend kennen tijdens hun studententijd in Tilburg. Na vijf jaar in Brabant besloot het stel in Zeeland te gaan wonen. „Ik kon mijn baan in Bergen op Zoom hou den, Roger kon in Terneuzen aan de slag. Vorig jaar zijn we tijdens de openhuizenroute huizen gaan be kijken die op Funda stonden. We hadden ook briefjes in onze tas ge stopt, om in de bus te doen bij hui zen die ons aanspraken: 'Wij heb ben interesse in uw huis. Mocht u verkoop overwegen, denk dan eens aan ons'. In heel Middelburg twin tig briefjes. We kregen drie reacties. Eén van die drie is het geworden, PERKPOLDER Het lange wach ten zit er bijna op. De voorlopige re sultaten van het onderzoek naar de zeedijk in Perkpolder worden dins dag 12 juni kenbaar gemaakt. Dat gebeurt op een openbare bijeen komst in hotel Van Leuven in Kloosterzande, vanaf 19.30 uur. Dat meldt Rijkswaterstaat-voor- lichter Edwin de Feijter. Samen met onderzoeksbureau Deltares en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) heeft Rijkswaterstaat de laatste maanden veel tijd aan de zeedijk besteed. In het najaar van vorig jaar kwam naar buiten dat er vragen rezen over de in 2015 aangelegde dijk in het kader van Plan Perkpolder. Uit metingen bleek dat er hoge zuurtegraden in de dijk zitten. In theorie kunnen die schadelijk zijn voor de volksge zondheid, het milieu en de stevig heid van de dijk. Rijkswaterstaat verwachtte aan vankelijk januari dit jaar de voorlo pige resultaten wereldkundig te kunnen maken. Omdat het 'moei lijke materie is', schoof dat steeds op. Nu zijn de voorlopige uitkom sten dan toch bekend. Op de informatieavond zullen Deltares en het RIVM afzonderlijk een presentatie geven. Ook is er ge legenheid tot het stellen van vra gen. Na de presentatie staan per soonlijke gesprekken gepland. Alle geïnteresseerden zijn welkom. woensdag 6 juni 2018 II De gemeente Noord-Beveland moet haar inwoners vroegtijdig betrekken bij eventuele plannen voor de ontwikkeling van het ha vengebied van Kats. Dat ant woordt het dagelijks provincie bestuur op vragen van de PvdA. Overigens kent de provincie nog geen nieuwe plannen. Ernst Jan Rozendaal Kats Tip? redactie@pzc.nl WAARDE De belangrijkste toe gangsweg van Waarde, de Havenoordseweg, gaat op de schop. Het Reimerswaalse college van B en W besloot in no vember de verkeersvei ligheid op de weg te ver beteren door hobbels en slingers aan te leggen. Het definitieve plan is nu af en wordt maandag om 20.00 uur gepresenteerd in het gemeentehuis in Kruiningen. THOLEN Wat burgemeester Ger van de Velde VAN tHO- LEN al van plan was, wordt nu ook echt door gezet: twee panden wor den gesloten na de vondst van drugs. Een bedrijfspand aan de Ambachtsweg 13c wordt voor een jaar gesloten nadat er 44 kilogram co caïne en 30 kilogram heroïne was gevonden. Aan de Kettingdijk 10 moet een schuur zes maanden dicht na vondst van een hennepkwekerij. ZIERIKZEE Filmtheater fiZi in Zierik- zee vertoont komende zondag 10 juni de docu mentaire 'So Help Me God'. Deze film is in Bel gië een ware filmhit. De makers volgden drie jaar lang de Brusselse onderzoeksrechter Anne Gruwez (61). Zij heeft een rat als huisdier, rijdt in een oude eend en gaat, gehuld in panterlegging, op pad om daders uit te horen. De film begint om 20.00 uur. Drie jaar was Karei Leeftink stadsdichter van Middelburg, van 2015 tot en met 2017. Vrijdag wordt hij voor zijn werk geëerd met een speciale tegel op het Koorkerkplein. De tegel wordt om 15.00 uur onthuld door wet houder Cees Lodder (LPM, cultuur) en Leef tink zelf. Met stoute Ondine van der Vleuten Vlissingen -Eric Poppe en Annelotte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56