II Overlast door werk aan Tractaatweg Oostburg pakt uit voor nieuw centrum Atelierdagen in Sasse 7 INVESTERING BIERVLIETERS De kaasjes gaan naar België, Frankrijken Duitsland. Ook daar zijn ze dol op de ambachtelijke boerenkaas uit Biervliet. zv heen. „En het scheelt een hoop bukken. Als ik de vaatjes wilde vullen, moest ik elke keer voorover buigen om de wrongel uit de bak te halen. En dat zo'n 250 keer per dag. Ik heb nu nog geen rugklach ten, maar ik wilde wel voorkomen dat ik die krijg", vertelt Marlies. In de nieuwe kaasmakerij komt de wrongel (gestremde melk) in handzame blokken uit de draina- gebak en kunnen ze rechtstreeks in de vaatjes worden gestopt. Het be tekent wel dat echtgenoot Ad een paar uur per dag moet meehelpen. „De productiesnelheid is veel ho ger geworden. We kunnen nu en- kele honderden kaasjes per dag maken. Als je die niet snel genoeg in de persvormen doet, wordt de wrongel te stug en te koud." Na het persen krijgen de kazen een pekelbad waardoor ze steviger en langer houdbaar worden. Elke kaas krijgt dan ook een eigen stem pel. Hierop staat dat het om Gega randeerde Traditionele Specialiteit (GTS) gaat. Daarna gaan de kaasjes naar het pakhuis om te drogen. „Ie dere dag wordt elk kaasje een keer omgekeerd en elke kant smeren we drie keer in met paraffine voor het korstje", legt Ad uit. Kenmerk van hun kaas is dat er verse weidemelk van de eigen koeien voor wordt gebruikt. Hoe wel steeds meer boeren overscha kelen op thermische, verwarmde melk, houden Ad en Marlies vast aan rauwe melk. „Alleen dan mag het Goudse boerenkaas heten." Open dag Op een open dag zaterdag 9 juni staat de nieuwe kaasmakerij cen traal. Tussen 10 en 16 uur zijn er rondleidingen, kan er worden ge proefd en zijn er spelletjes en een springkussen. Kaasboerderij De Vos is te vinden aan de Helenaweg 4 in Biervliet en op devoskaas.nl. Kaastobbe Vijftien jaar geleden ver vingen ze de eerste houten kaastobbe al door een roestvrijsta len met dubbele wand. En nu, sinds eind april, is deze opnieuw ingeruild voor een grotere, met zes draaiende messen. Omdat de nieuwe tobbe niet meer in de oude ruimte past, staat ze in de voorma lige hooiopslag in de schuur. De investering maakt het moge lijk dat de kaasboerderij twee keer zoveel kaas kan maken als voor- Ik heb nu nog geen rugklachten, maar ik wilde wel voorkomen dat ik die kreeg Sinds enkele weken be schikt kaasboerderij De Vos over een nieuwe kaasmakerij, waarmee nóg meer kaasjes kunnen worden gemaakt. Ad en Marlies de Vos streken 23 jaar geleden neer in Zeeuws- Vlaanderen vanuit Lekkerkerk. Ze vonden er de ruimte voor hun melkkoeien. Twee jaar later begon nen ze ook met kaasmaken. In Biervliet en omgeving vond de 'Biervlieter' al gauw gretig aftrek. Vooral de 'baby kaasjes' van 1 kilo ble ken populair: een leuk presentje, kerstcadeau of re latiegeschenk. Behalve particu lieren zijn in middels diverse winkels en res taurants trouwe afnemers. Het werk is zo vergevorderd dat betonnen liggers in de nieuwe via ducten kunnen worden geplaatst. Als eerste is deze week het viaduct bij Axelse Sassing aan de beurt. Aannemer Boskalis gaat daar woensdag overdag aan de slag. Hinder is er alleen van 19.00 uur tot donderdag 05.00 uur. Verkeer op de Buthdijk van en naar Axel moet dan meerdere keren zo'n tien minuten wachten. De Molenstraat bij Westdorpe is van 13 juni 19.00 uur tot 14 juni 17.00 uur afgesloten. Verkeer op de Langeweg van en naar Hulst krijgt van 27 juni 19.00 uur tot 28 juni 05.00 uur én van 28 juni 19.00 uur tot 29 juni 05.00 uur te maken met wat vertraging. Het werk aan de Tractaatweg gaat vlot. Uiterlijk begin 2019 moet het werk af zijn. De verwachting is dat de weg eind dit jaar ver klaar is, aldus opdrachtgever Tractaatweg BV van de provincie. OOSTBURG Oostburg heeft wat te vieren. Het centrum van de Eenhoornstad is compleet herin gericht. Van vrijdag tot en met zondag is het er feest. De trekker wordt ongetwijfeld alle dagen een groot reuzenrad. Gratis nog wel, zodat iedereen on geremd het vernieuwde centrum in zich op kan nemen. Het heringerichte Ledelplein wordt één kinderparadijs. Vrijdag staat er van 17.00 tot 22.00 uur een 46,5 meter lang springkasteel, de Mega Wipeout. Zaterdag is er kin- derspeelstad van 10.00 tot 19.00 uur en zondag zijn er van 13.30 tot 16.00 uur circusworkshops. Live muziek komt van S@m Acoustic, Stefan Company en Ronny Ruysdael (vrijdagavond), Jacco Ricardo en Duo Suitz (zater dagavond) en duo 2Nonch@lant (zondagmiddag). Oldtimer Weekend Groede le vert ook een bijdrage, met zater dagmiddag ringrijden met oldti mer trekkers en zondag een show van oldtimer trekkers. 'Oostburg draait door' is het feestweekend gedoopt. Niet al leen vanwege het echte reuzen rad, zaterdagmiddag draait ook een reuzenrad van fortuin met, belooft de organisatie, 'leuke prij zen en waardebonnen'. SAS VAN GENT Voor de tweede maal houden kunstenaars in Sas van Gent open atelierdagen in De Leutfabriek aan het Vlaanderen- plein. Zaterdag en zondag kunnen belangstellenden binnen lopen, de toegang is vrij. Naast de ateliers van meerdere kunstenaars (exposities, korte films, oude videogames, fanfare uniformen, video's) is er ook een expositie met werk uit het Kinder atelier. In een Free Art Corner kun nen kinderen spontaan hun creati viteit uiten. Het atelier is zaterdag open tus sen 12.00 en 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. woensdag 6 juni 2018 Met de nieuwe tobbe schiet het op Kaas voor de genieter Pascalle Cappetti Met de nieuwe installatie wordt STRAETE de productie van kaasboerderij De fors vergroot, fotocamileschel- - Marlies de Vos, kaasmaker Verkeer op wegen van en naar de Tractaatweg (Terneuzen- Zelzate) moet de komende tijd rekening houden met enige overlast vanwege de verbre ding van de Tractaatweg. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52