Bi 8 ÜESP PRIESTER JUBILEUM LEO PEETERS Leo Peeters (78) viert zondag zijn 50- jarig jubileum als priester. De geboren en getogen Kwadendammenaar doet dat in de kerk waar hij vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd: de Bonifaciuskerk. isschop Ernst van Breda kwam 50 jaar geleden speciaal voor Ide priesterwijding van Leo Peeters naar Zuid- Beveland. „Dat was een heel bij zondere gebeurtenis", aldus Pee ters. „Want dat was nog nooit voorgekomen. Ik zat in een klas van vier en wij wilden de wijding graag in onze eigen kerk laten plaatsvinden. Bisschop Ernst vond dat toen goed. Het bijzondere daarvan is, volgens mij, een hoop mensen ontgaan." Peeters was een late leerling, zegt hij zelf. „Ik heb namelijk eerst nog op de oude ambachtsschool in Goes gezeten. Daar leerde ik voor timmerman/metselaar." Voor de jonge Peeters was dat destijds een logische keuze: „Want mijn vader was aannemer. Ik heb daarna nog een paar jaar op de steiger gestaan. Maar ook toen was ik al behoorlijk kerkelijk georiënteerd, hoor. Ik was bijvoorbeeld een aantal jaren koster in de kerk. Toen ik nog op de ambachtsschool zat combi neerde ik dat met het kosterschap in het weekend. Uiteindelijk ben ik toch de religieuze kant opge gaan." Die switch betekende het ver trek van Peeters uit 'zijn' Kwaden damme. Geboren en getogen in café 's Lands Welvaren. „Dat was het café van mijn opa en oma van moeders kant, van Pier de Baar en Antje Verbeek. Mijn ouders heb ben dat overgenomen en in 1939 ben ik daar geboren. Ik heb er tot mijn zeventiende gewoond. Mijn oudere zus is later nog in het café gegaan. Nu is het inmiddels zoveel veranderd dat het me niet meer zo veel zegt." Eenmaal buiten Zeeland volg den er drukke jaren voor de Zeeuwse priester. „Ik ben begon nen in Dongen, later naar Breda gegaan, in Roosendaal gewerkt en daarna onder meer nog in Nieuw- veen. Verder ben ik deken geweest van het Dekenaat Alphen aan den Rijn, wat later het Groene Hart werd. In 2005 ben ik daarmee ge stopt en in 2007 ben ik met emeri taat gegaan. Vanaf dat moment heb ik in de omgeving van Alphen aan den Rijn heel veel assistenties verleend. Vandaar dat ik daar nu nog steeds woon." Peeters bewaart vooral veel goede herinneringen aan zijn tijd in Roosendaal. „Daar ben ik 14 jaar werkzaam geweest in het zieken huis. Dat waren mooie jaren. Ik ben daar begonnen in 1977. Als pastor had je daar een heel duide lijke plek. En voor zover ik die niet had, heb ik die wel veroverd. Wat dat betreft ben ik toch een echte Zeeuw: ik worstel moedig en kom boven! Ik ga niet voor je uit de weg. Ik heb ook ellebogen. Dat is niet voorbehouden aan een direc teur. Ik ben altijd nogal strijdvaar dig geweest." In het Zeeuws Tijdens het jaar van het religieus erfgoed (2008) werd Peeters ge vraagd om in Ellewoutsdijk dien sten in het Zeeuws te doen. „Naar aanleiding daarvan kwam het idee om ook een gewone parochie- dienst in het Zeeuws te doen. Zo ben ik weer in de parochie van de H. Bonifacius in Kwadendamme terechtgekomen." Zijn 40-jarig priesterschap vierde Peeters ook al in Kwaden damme. „Het leek me leuk om dat jubileum te vieren op de plek waar ik ooit begonnen ben. Tijdens mijn drukke werkzaamheden kwam ik er ook wel, hoor. Ik heb bijvoorbeeld nog twee zussen wo nen in Goes. En alles wat Peeters heet in Kwadendamme is familie van me. Datzelfde geldt eigenlijk voor 's-Heerenhoek." Nu het 50-jarig jubileum in zicht kwam, kreeg Peeters de vraag of hij het weer in Kwaden damme kwam vieren. „Dat wil ik natuurlijk graag." Want net als 50 jaar geleden met de priesterwij ding, vindt Peeters het fijn om weer naar zijn geboortedorp af te Ik ben nooit zo gesteld geweest op die hoogkerkelijke toestanden reizen. „Zo breng je het dichter bij de mensen. Ik ben nooit zo gesteld geweest op al die hoogkerkelijke toestanden. Daar heb ik een beetje een hekel aan. Ik voel me meer thuis onder de mensen. Daarom is het thema zondag ook 'Dankbaar omzien en stilletjes vooruitzien'. Dat stilletjes is ook een beetje Zeeuws, hè. De ondertoon is: 'zon der jullie was ik niet zover geko men'. Want je kunt alleen maar sa men iets betekenen." De eigenlijke jubileumdatum is zaterdag 9 juni, maar Peeters viert het dus zondag 10 juni. „De dienst is om 11.00 uur en wordt verzorgd door de koren van de Bonifacius kerk. De kerk die overigens ook nog door mijn grootvader is ge bouwd. En ik draag exact dezelfde naam als hij: Leopoldus Peeters." PZC ONLINE woensdag 6 juni 2018 WA Van kroeg naar kansel Willem Adriaansens Kwadendamme Leo Peeters: „Uiteindelijk ben ik toch de religieuze kant opgegaan." foto peter franken - Leo Peeters, priester Leo Peeters (vooraan, rechts) in 1968 voor de pastorie van Kwaden damme als kersvers priester. Links naast hem staat bisschop Ernst. FOTO H.BONIFACIUS PAROCHIE KWADENDAMME WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het; niet alle reacties worden geplaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelre gels. Een overzicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we anonieme reacties, of reacties onder overdui delijk valse naam, weige ren. Ook letten we erop dat mensen beleefd blijven, niet schelden of discrimi neren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en beargumen teerd zijn. Over het alge meen geldt: probeer iets toe te voegen aan wat an deren hebben gezegd. FACEBOOK Het was bedoeld als grap, maar schoot bij veel men sen verkeerd. Bakkerij Jo- rink uit Raalte zette vorige week een bak met ijsklont jes in de vitrine met de tekst: 'Nieuw: ijs glutenvrij, lactosevrij en zonder sui ker'. Op de Facebook-pa- gina van de PZC regende het reacties. Ilona Neele zegt: „Wie dit als beledi gend ervaart, heeft be hoefte aan therapie! Dit is humor." Everdina Hooger- huis: „Ik ben zo'n glutenvrij lactosevrij geval -:) en ik lig echt in n deuk!" Daniëlle Niekolaas:,, Ik hou best van een grapje. Maar helaas word je vaak met een allergie niet eens seri eus genomen als je een softijsje zonder koek en een lepeltje vraagt." MEEST GELEZEN 1. Ongeval met grasmaaier eist leven in Serooskerke. 2. Grappig bedoelde ijs- klontjesgrap schiet in ver keerde keelgat. 3. Vogelverschrikker strijkt neer op Zeeuwse daken. 4. Fors meer meldingen van gaslekkages na ver vangen meter. 5. Let op: Westerschelde- tunnel is komende nacht volledig dicht. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fj facebook.com/depzc Is) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40