Politie verricht arrestaties 3 BEGRAFENIS VULKAAN VAN VUUR Een Armeens-Belgische bende die jarenlang proftennissers omkocht om uitslagen te beïnvloeden, blijkt vertakkingen te hebben naar Nederland. Matchfixing komt vaak voor in tennis SffM&w OMKOPING In een onderzoek naar matchfixing in het proftennis heeft de Belgische politie een grote slag geslagen. Agenten doorzochten 21 huizen en arresteerden dertien mensen voor verhoor. Een Armeens-Belgische criminele organisatie blijkt jaren lang tennissers te hebben omge kocht om uitslagen van wedstrij den te manipuleren. Daar sleepten ze grote gokwinsten mee binnen. De Armeniërs liepen tegen de lamp toen gokaanbieder Unibet be gin 2015 de Kansspelcommissie in België waarschuwde. De gokaan bieder zag verdachte wedpatronen en blokkeerde hun accounts. Het Belgische Federaal Parket kwam erachter dat het ging om Ar meniërs zonder vaste inkomsten. Ze zetten hoge bedragen in op par tijen van het Challenger- en Futu- reniveau. Deze lagere regionen van het proftennis zijn gevoelig voor omkoping: er staan meestal geen camera's op de baan en spelers kun nen amper van de sport rondko men. Sommige spelers financieren hun nieuwe tennisracket en vlieg tickets door af en toe een wedstrijd te verkopen. Het tennisschandaal blijkt een duidelijke link met Nederland te Nog altijd is het zo dat matchfixing niet bij iedereen een even hoge prioriteit heeft hebben. Gisteren heeft de Neder landse politie twee arrestaties ver richt, meldt het Federaal Parket. Een justitiewoordvoerder wilde gisteren niet zeggen waar zij van daan komen, 'omdat er nog opera ties bezig zijn'. In ons land komen dezelfde ver dachte gokpatronen voor als in Bel gië. Zo hebben Nederlandse Arme- nen ingezet op een verdachte dub- belwedstrijd in Casablanca in okto ber 2015. Meer van zulke gevallen zijn de afgelopen drie jaar gemeld bij de Nederlandse Kansspelautori teit, zeggen goed ingevoerde bron nen in de tenniswereld. Armenen zijn mogelijk ook be trokken bij het omkopen van wed strijden van Nederlandse tennis spelers. De Tennis Integrity Unit doet al jaren onderzoek naar Antal van der Duim en Boy Westerhof, die elk in juli 2014 op het Challen- gertoernooi in het Finse Tampere een wedstrijd speelden. Twee Ar meniërs, van wie één oud-prof- voetballer, bleken in de nacht voor de wedstrijden via gokterminals in het Spaanse Valencia steeds weer op hun verlies te hebben ingezet. De Nederlandse spelers waren kansrijk, maar verloren. Westerhof en Van der Duim, van wie de Tennis Integrity Unit ook nog een onderlinge wedstrijd uit augustus 2014 onderzoekt, ontken nen dat ze iets met matchfixing te maken hebben. Westerhof stond gisteren op de baan te trainen en wilde niet reageren op het Belgi sche onderzoek. Van der Duim was niet bereikbaar voor commentaar. De Nederlandse tennisbond was gisteren compleet verrast door de Belgische en Nederlandse aanhou dingen. „De KNLTB is niet op de hoogte van (nieuwe) verdenkingen richting onze spelers. We hebben geen aanleiding om te denken dat deze actie gericht is tegen Neder landse tennissers", zegt directeur dienstverlening Robert Jan Schu macher. Schumacher vindt dat Nederland kan leren van de Belgische aanpak tegen matchfixing, die hij daad krachtiger noemt. „Ik hoop dat deze internationale actie een prikkel is voor de Nederlandse instanties. Onze aanpak is iets verbeterd, maar nog altijd is het zo dat matchfixing niet bij iedereen een even hoge pri oriteit heeft." Volgens integriteitsofficier Eric Konings van Unibet is het van be lang dat de wet Kansspelen op Af stand in werking treedt, waarmee online gokken in ons land wordt gereguleerd. „In België is de kans- spelwet jaren in werking en werken wij samen met de toezichthouder aan het gezamenlijke belang van het bestrijden van criminaliteit en fraude." woensdag 6 juni 2018 GO Inwoners van San Juan Alotenango in Guatemala zijn massaal uitgelopen voor de be grafenis van slachtof fers van de vulkaanuit barsting, die het land al een aantal dagen in zijn greep houdt. De Vul kaan van Vuur, zoals hij wordt genoemd, heeft meer dan zestig levens geëist. De directeur van het Guatemalteeks In stituut voor Vulkanolo gie gaat ervan uit dat de energie van de zon dag uitgebarsten Vol- can de Fuego verder zal afnemen, maar het ge vaar voor de omwonen den is niet geweken. „Hij is in het algemeen toch nog actiever dan normaal. Er kunnen nog steeds zeer hete gas sen worden uitgesto ten", waarschuwde Eddy Sanchez. fotoap Nederlandse link in internationaal tennisschandaal Rik Spekenbrink Koen Voskuil Rotterdam/Brussel - Robert Jan Schumacher Vooral de onderste regionen van het proftennis zijn ge voelig voor omko ping. Na onthullin gen van onder meer de BBC en Buzzfeed deed een onafhan kelijke commissie onderzoek. Die sprak eerder dit jaar van een tsunami van corruptie en sub stantiële integriteits- problemen in de sport. Gokaanbieder Unibet zegt jaarlijks al zo'n zestig ver dachte partijen te rapporteren aan de instanties. Deze krant sprak in 2016 met veertien van de zestien Ne derlandse spelers in de mondiale top 1000. Van hen zei de helft benaderd te zijn door match- fixers. „Matchfixing komt 100 procent voor", aldus de 27- jarige tennisser Scott Griekspoor. Het eerste contact wordt vaak op Face- book gemaakt. „Drie keer kreeg ik een berichtje of ik wat wilde bijverdienen", aldus een anonieme speler. En soms spreekt iemand ze gewoon aan. „Ik ben in Engeland bena derd voor het fixen van een wedstrijd voor 2500 euro." Alle spelers zeiden het aanbod te heb ben afgeslagen. M Boy Wester hof (links) en Antal van der Duim. FOTO MARTIN Kijk op de site bij /video Raemon Sluiter over matchfixing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3