M Veers college ingekrompen PvdA: Is er hoop voor De Piek? 7 FOTO-EXPOSITIE THEATER Een muziektheater voorstelling, die deze week drie keer wordt gespeeld in het Vlissingse Arsenaaltheater, was de aanleiding voor (foto-) tentoonstellingen in Vlissingen en Oost-Souburg. In het Molukse centrum Mae Uku was de afgelopen drie dagen een tentoonstelling te zien met foto's van, veelal nog in Oost-Souburg woon achtige dan wel daar gewoond hebbende, oud-militairen van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL). In Museum Schel- dewerf, de voormalige Oude Ver- bandkamer, is een tentoonstelling te zien over 'Molukse werknemers op de Schelde'. Beide bescheiden, maar bijzondere tentoonstellingen zijn speciaal op touw gezet ter on dersteuning van de muziekthea tervoorstelling in het Arsenaal theater. Westerling Westerling - een broederstrijd is een voorstelling van DeltaDua, een ge zelschap dat muziektheater maakt dat 'de historische band tussen de Molukken, Indonesië en Neder land voelbaar maakt'. De Molukse oud-militair Mozes diende onder kapitein Raymond Westerling, die als leider van de 'speciale troepen' tijdens twee 'politionele acties' rust en orde moest brengen in het voormalig Nederlands-Indië. Als soldaat volgde Mozes loyaal orders op, zelfs als die tegen familieleden waren gericht. Maar jaren later - toen Westerling zelf allang op de mestvaalt van de geschiedenis was gedumpt - komt de twijfel. Trots verandert in twijfel en het duurt lang voor zwaar schuldbesef uit mondt in het accepteren van de mens die hij was en het ontdekken van wie hij werkelijk is. DeltaDua wil ouderen en jongeren laten na denken over de vaak ver wegge stopte emoties, die een verdwij nende generatie tekende. Zoals re gisseur Anis de Jong zegt: „Het ging in mijn omgeving vaak over de onafhankelijksheidsstrijd van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS), maar praten over de politi onele acties was er niet bij." Prachtige herinneringen aan vele Molukse oud- collega's. Ze waren bijna nooit chagrijnig De twee tentoonstellingen brengen het verleden dichterbij. De expositie in Mae Uku haalde de, vaak liefst weggestopte, KNIL- historie naar boven. De vanmor gen om 11.00 uur te openen expo sitie in de Scheldewerf zal meer vreugde en leuke herinneringen bovenbrengen. Niet alleen bij de Molukse oud-medewerkers, maar ook bij hun Nederlandse collega's van destijds. Bij vrijwilliger Jan Coppoolse (70) trekt een grote glimlach over zijn gezicht als hij zijn werkzame leven voorbij ziet trekken als hij foto's en namen on der ogen krijgt van voormalige collega's als Willem Risakotta, Pe ter Titihuru en Eddy Metiary. Bezoekers van de muziekthea tervoorstelling zijn (gratis) wel kom tijdens extra openingsuren van Museum Scheldewerf: van avond van 16.00 tot 18.00 uur en vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. Op beide avonden geeft historicus Ron Habiboe een lezing over de geschiedkundige achtergrond, voorafgaand aan de theatervoor stelling. De voorstelling begint beide keren om 20.30 uur. Morgen, donderdag, is een mid dagvoorstelling, speciaal gericht op scholieren en studenten vanaf een jaar of vijftien. Om de voorstellingen heen zijn er vele Molukse culturele festivi teiten. Burgemeester Rob van der Zwaag is tijdelijk in zijn eentje het college van B en W van Veere. Na het af treden van wethouder René Mole naar, die per 1 juni zijn ontslag in diende, en het eerdere gedwongen vertrek van wethouder Jaap Melse beschikt Veere niet langer over het wettelijk verplichte aantal wet houders. De Gemeentewet schrijft voor dat als meer dan de helft van de wethouders is afgetreden 'de bur gemeester in de plaats van het col lege treedt'. Van der Zwaag beslist daarmee in zijn eentje over de ko mende collegevoorstellen. Wet houder Chris Maas blijft in functie totdat de raad nieuwe wethouders benoemt, maar handelt alleen sa men met de burgemeester lopende zaken af. „Dat betekent in de prak tijk dat er geen politiek gevoelige besluiten meer kunnen worden genomen", meldt het Veerse col lege, zijnde de burgemeester, in een persbericht. De situatie blijft zo totdat de ge meenteraad 'minstens twee VLISSINGEN De Vlissingse PvdA- fractie wil weten of het college on langs overleg of contact heeft gehad met Cultuurwerf over 'de drei gende sluiting van De Piek'. BenW willen vóór 1 juli uitsluit sel van de stichting of ze haar pop activiteiten nog minstens een jaar voortzet. Intussen laat het college behoefte aan optredens en daar voor benodigde facilitering onder zoeken. Ook kijkt het gemeentebe stuur al naar andere mogelijke or ganisatoren van concerten, omdat Cultuurwerf eerder liet weten wei nig te zien in activiteiten 'zonder toekomstperspectief. JVï 15301 nieuwe wethouders' heeft benoemd. Met die benoeming treedt de zittende wethouder af. In theorie kan Maas terugkomen als wethouder, maar die kans is op dit Rob van der Zwaag is het college totdat er 'minstens twee wethouders' zijn benoemd moment niet groot. Zijn partij PvdA/Groen- Links is samen met het CDA door de nipt grootste partij SGP/ChristenUnie aan de kant gescho ven. Formateur Geurt van de Haar probeert nu een coalitie te smeden tus sen SGP/ChristenUnie, WD en DTV. Hoe ver het met een coalitie akkoord staat, wil de formateur niet kwijt. Ook over de termijn die hij nog denkt nodig te hebben, zegt Van de Haar niets. „U zult moeten wachten tot wij met een mededeling naar buiten treden." woensdag 6 juni 2018 Molukse historie verbeeld en verwoord René Hoonhorst Het affiche voor de muziektheatervoorstelling Westerling - een broederstrijd en enkele foto's uit de expositie, foto's lex de meester - Jan Coppoolse, vrijwilliger Scheldewerf www.arsenaaltheater.nl Het bestuurscollege van Veere bestaat alleen nog uit een bur gemeester. Wethouders maken voorlopig geen deel uit van het college. René Hoonhorst Domburg N V. KONINKLIJKE SCHEEPSWERF EP MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE' MACHINEFABRIEK - VLISSIPir-FM LEGITIMATIEKAART Houder geboren Handtekening van de Houder door de Directie van de N.V. KON. MIJ „DE SCHELDE'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39