Stembus op slot voor 16-jarigen Veel bewoners van wijk Dauwendaele zijn te dik 3 v. wo-v-e-h./ D, diezelfde week nog." Nu wonen Roger en Dana aan de Veerseweg in Middelburg, in een fraaie, halfvrij- staande woning uit de jaren dertig. „Met een enorme tuin! Dat wisten we niet eens, toen we dat briefje in de bus deden. Je ziet alleen de voor kant. Wat er binnen is, is een ver rassing." Geen makelaarskosten De voordelen van de briefjesme thode, volgens Dana: „Je spaart ma kelaarskosten uit, en de verkopende partij ook. Er stond geen druk op, want er is geen concurrentie van andere kopers - het komt niet op de markt. Een ander huis aan de Na- dorstweg was diezelfde middag nog gekocht, zonder dat er een bouwkundig rapport was opge steld. Wij namen rustig de tijd, kwamen nog een keer met onze ou ders kijken, lieten een rapport op stellen. De bewoner heeft samen met ons een datum geprikt voor de overdracht en is zelf ook rustig iets anders gaan zoeken. Enige nadeel: zonder makelaar heb je een op een met de verkoper te maken, daar door komt er meer emotie bij kij ken. Gelukkig was hard onderhan delen niet nodig. De Vereniging Ei gen Huis heeft ons ook heel goed geholpen met adviezen over hoe dat proces van een huis kopen in zijn werk gaat zonder makelaar." Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis vindt de briefjesmethode prima. „Je kunt niet zonder notaris, maar wel zon der makelaar. Helaas is het zo dat je er in veel regio's niet onder uit komt. Daar krijg je de vrij onge wenste situatie dat aan één huis twee makelaars verdienen, de ver koop- en de aankoopmakelaar. In Zeeland is de woningmarkt meer ontspannen. Waarom zou je dan wachten op wat er op de markt ge zet is? Op onze website staan gratis downloads met tips waar je op moet letten als je gaat kopen en welke vragen je moet stellen. Een verkoper moet eerlijk antwoorden; kom je er later achter dat hij dat niet gedaan heeft, dan kun je er een zaak van maken. Zo zijn er meer zaken die je in de gaten moet houden." De La Porte somt er een paar op: „Een mon deling akkoord is fijn, maar niet voldoende. Wat je afspreekt, moet op papier staan. Ook wat je over neemt: is dat het huis, of ook een deel van de roerende zaken, zoals gordijnen of een op maat gemaakte kast? Ik ken een geval waarbij de verkoper nog even de hele tuin lee ghaalde, alle planten eruit met een graafmachine. Dat mag natuurlijk niet. Ook de ontbindende voor waarden moeten op schrift gezet worden." u Voor wie de nacht na de handtekening niet meer in slaap kan komen van de zorgen: „Je hebt altijd nog drie da gen bedenktijd na de onderteke ning. Je hoeft niet uit te leggen waarom je van het contract af wil en het kost niets. Je kunt er gewoon vanaf. Maar je moet het wél weer even schriftelijk doen!" Dat blijkt uit onderzoek van de HZ. Dauwendaele heeft extra aan dacht van de gemeente Middelburg in het kader van de Vitale Revolutie - een reeks gezondheidsprojec ten. Alyssa Dijkstra, student Sport- kunde, heeft de gezondheid van bewoners vanaf 21 jaar onderzocht. Uit de studie blijkt dat wijkbe woners op een aantal gebieden ma tig scoren in vergelijking met an dere wijken. Mensen bewegen te weinig en de verhouding tussen privé en werk is niet goed. Bewo ners moeten volgens de onderzoe kers gezonder eten en meer bewe gen. „We werken met de bewoners al aan de problemen in de wijk", zegt Gerard van der Wal, projectlei der De Vitale Revolutie. „Er lopen zo'n 40 projecten. Dit onderzoek geeft ons een goed beeld van hoe het nu met bewoners is. Door het onderzoek over een paar jaar op nieuw te doen, kunnen we zien of de projecten daadwerkelijk bijdra gen aan een betere gezondheid van en omgeving voor de wijkbewo ners." In overleggen tussen de provincies Zeeland en Friesland om jongeren meer te betrekken bij de politiek, was het een van de ideeën die op tafel zijn gekomen. Nadat de pro vincie Friesland daarmee naar bui ten was gekomen, leidde dat tot Kamervragen. De minister stelt dat het wette lijk niet mogelijk is een dergelijke proef te houden. Stemmen is voor behouden aan Nederlanders van achttien jaar en ouder die niet zijn uitgesloten van het kiesrecht. „De Grondwet staat niet toe het kies- Wij wisten zelf al zoiets volgens de Grondwet niet mag recht toe te kennen aan jongere personen, ook niet bij wijze van experiment." Ollongren ziet ook weinig aan leiding om te gaan morrelen aan die leeftijdsgrens. Op dit moment heb ik geen aanwijzingen dat het maatschappelijk debat wijst in de richting van een grote wens tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd naar 16 jaar." Wel is er volgens haar 'behoefte aan meer betrokkenheid van bur gers, onder wie jongeren, bij be- leids- en besluitvorming'. De mi nister ziet daar verschillende mo gelijkheden voor en wil daarover graag nader overleggen met Zee land en Friesland. De provincie Zeeland zegt in een reactie dat zij geen concrete plannen had voor een proef. „Dat is nooit aan de orde geweest. De gedeputeerde in Friesland heeft een keer iets geroepen in de pers en dat is toen vrij groot gemaakt. Wij wisten zelf al dat zoiets vol gens de Grondwet niet zou mo gen." woensdag 6 juni 2018 schoenen aan op huizenjacht Eric Poppe en zijn vrouw Anne- lotte gooien briefjes in de bus bij huizen die ze mooi vinden. FOTO PRIVÉCOLLECTIE Roger Arntz en Dana Scheers waren via een briefje binnen een week eigenaar van een huis in Middelburg, foto dirk--jan gjeltema Ccn/^fzLo(:! Bewoners van de Middelburgse wijk Dauwendaele bewegen in verhouding te weinig. Daardoor is een fors percentage te dik. Jeffrey Kutterink Middelburg Het is niet mogelijk te experi menteren met het verlagen van de stemgerechtigde leeftijd naar zestien jaar. Minister Kajsa Ollongren antwoordt dat op schriftelijke vragen van de Ka merleden Rob Jetten (D66) en Nevin Özütok (GroenLinks). Rolf Bosboom Middelburg -Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35