De plassende stoeltjes zijn weer terug Staatsbosbeheer wil geld voor delen route Zeeuws loopevenement Zeeland mag geen proef nemen met stemrecht voor 16-jarigen Leo Peeters viert 50 jaar priesterschap in Kwadendamme TenneT begint alvast met werkeiland voor hoogspanningsmast bij Krabbend ij ke zeeland 4 MIDDELBURG Kees Wijkervan de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (rechts) is blij dat ze weer terug is: de fontein met de plassende stoeltjes op de Markt in Middelburg. Na een reparatie die driekwart jaar duurde, is het kunstwerk Fontein, van Emilia en Ilya Kabakov, gisteren herplaatst. „Het is mooi om te zien dat er meteen weer partijen schate rende mensen op zitten en om heen staan", constateert Wijker. Na achttien jaar was het mecha nisme kapot. „Het bleef langdurig lekken. Het is geen standaard me chanisme, dus er kwam ook handwerk aan te pas om het te re pareren. Het doet het nu weer zo als in het begin. De fontein heeft nu weer de allure van Manneke Pis, maar dan in Middelburg." Emma uit het Duitse Trier en haar vader Stefan waren een van de eersten die het kunstwerk weer konden gebruiken. Minister ziet geen wettelijke mogelijkheden Inwijding was destijds ook in de Zuid-Bevelandse Bonifaciuskerk Aanleiding voor de onderhandelin gen die ongeveer vier jaar hebben geduurd, zijn de kosten die Staats bosbeheer in rekening wil brengen voor handhaving van het gebied waar evenementen zoals de mara thon doorheen gaan. Organisator Lein Lievense wil niet opdraaien voor de kosten. Beide partijen voer den vele gesprekken, maar die leid den niet tot een oplossing waarbij de oude route gehandhaafd kon blijven. Staatsbosbeheer was bereid om te sponsoren, maar wilde dan ook zeggenschap hebben. Lievense zag dat niet zitten. „Als sponsors gaan zeggen wat wel en niet mag, voelt dat niet goed." Meer strand De organisatie zag geen andere mo gelijkheid dan de route te wijzigen. „Na zo lang onderhandelen moet je op een gegeven moment een beslis sing nemen", zegt Lievense. „We kwamen er niet goed uit met Staatsbosbeheer, dus hebben we een alternatief gezocht." De lopers en wandelaars gaan nu in het weekeinde van 6 en 7 oktober niet meer door het stuk bij Wes tenschouwen, maar lopen recht streeks naar Burghsluis. Op Wal cheren mijden ze het traject door de Manteling. De lopers en wande laars maken iets meer meters over het strand. Voor de mountainbi- kers, die van Zoutelande naar Burgh-Haamstede fietsen, veran dert er niet veel. Lievense: „Het nieuwe stuk door Burghsluis is mooi vanwege het jachthaventje en alle deelnemers pikken straks een stukje Ooster- schelde mee. De laatste jaren kre gen we klachtjes van wandelaars die het nogal druk vonden in het bos van Westenschouwen. Dat is straks voorbij. De nieuwe route houden we vier of vijfjaar aan. We kunnen even vooruit." Als sponsors gaan zeggen wat wel en niet mag, voelt dat niet goed Hardloper Erwin Harmes, die vo rig jaar derde werd in de Kustmara thon, vindt het jammer dat de orga nisatie genoodzaakt is om de route aan te passen. „Het heeft zo z'n charmes om door de bossen te lo pen", zegt de Middelburger. „Aan de andere kant krijgen we er vast weer een mooi stuk parkoers voor terug. Ik ben heel erg be nieuwd", aldus Harmes. Huub van Noorden, winnaar van 2013, zegt: „Wedstrijdtechnisch wordt het anders. Ik vond de Man teling altijd lekker om op adem te komen, even geen open stuk meer. Het wordt iets zwaarder door het extra stukje strand. In de Kustma rathon is de finishtijd niet het aller belangrijkste, maar het is wel jam mer dat je door het nieuwe parkoers niet meer echt kunt vergelijken met eerdere edities." It woensdag 6 juni 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO LEX DE MEESTER ZEELAND 3 ZEELAND8 Kustmarathon niet door het bos De Kustmarathon voert dit jaar niet meer door stukken bos op Walcheren en Westenschouwen. De route wordt aangepast na vele gesprekken tussen de orga nisatie en Staatsbosbeheer. Eldridge Pentury Vlissingen -Lein Lievense, organisator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33