Gekleurc 'Rechter, durft u er uw jaarsalaris om te verwedden?' Leo Hannewijk stopt bij Film by the Sea 2 JANVANDAMME Column O rang oetan, riepen we. En maakten slingerbewegin gen met onze armen. Onze kreten galmden tegen de gevels van de Molenstraat. Kale kaaskop pen! Zo, die konden we in onze zak steken. Ik moest aan die vrolijke woor denstrijd denken, toen ik in 'Porgy in de polder' aan het lezen was: het boek van Tjeu Strous over Frank Koulen, de eerste neger in Terneu- zen, die zo werd genoemd lang voor dat woord een negatieve bij klank kreeg. Hij was de oprichter van het nog steeds beroemde jazz café Porgy en Bess. Opeens een andere kleur in je witte gemeenschap, dat kwam in die naoorlogse jaren vaker voor. Ook in Groede. Ik had helemaal geen benul van verschillen. Maar op het katholieke lagere schooltje zaten vier kinderen Pattinama, ze waren echt bruin. Boeti was de oudste zoon. Mimi en Anneke wa ren twee meisjes met glanzend zwarte paardenstaarten. Adrie was nummer vier. De Benjamin van het stel, Anthoni of Toni, kwam er later nog bij. werden vrienden. Ik kwam bij hem thuis, in het uit betonplaten opgetrokken woninkje naast graanhandel Risseeuw. Indonesië, veel meer wist ik niet. Het kan best zijn dat de meeste kinderen van het gezin in Nederland wer den geboren. Voor mijn gevoel wa ren ze er van het één op het andere moment. Als ik na school met Adrie meeging, riepen we bosne ger en bleekscheet naar elkaar en maakten geluiden waarvan we dachten dat je ze in het oerwoud hoorde. met een berg aardappels op tafel. Hij was ze aan het schrappen, een bezigheid die ik niet kende. Mijn moeder schilde de piepers altijd, we hadden er immers een schuur vol van. Vader Pattinama legde uit dat hij wist wat honger was en dat je geen voedsel mocht verspillen. Na de lagere school verloor ik Adrie uit het oog. Jammer, nooit meer van hem gehoord. Zijn ou ders liggen begraven op het katho lieke kerkhof. Ze hebben mooie portretfoto's op hun zerken. We riepen bosneger en bleekscheet naar elkaar DESTELLING Vandaag: Mijn huis is niet te koop Eens Oneens Toos Henk GEEN MISSTANDEN MET CAMERA S IN onderzochte sauna's Wegen gesloten voor onderhoud Studenten geven Scalda 7,2 Brexit kan positief zijn voor chemie GENT Vaar gratis mee in het havengebied Grootjans probeerde gisteren twij fel te zaaien over de verdenking die justitie heeft tegen zijn cliënt J. van S. uit Vlissingen. Die zou in januari 2016 de PLUS supermarkt in Vrou wenpolder hebben proberen te overvallen. Met een neppistool, die wel echt leek, stond hij voor de kassa, aldus justitie. De dader ging er vandoor toen de caissière monter 'Lazer op' zei en de kassa dicht liet. Op de beveiligingsbeelden is de verdachte niet te herkennen. Zelf zegt hij dat hij gewoon thuis was. Op beelden van de Emté in Vlis singen is de verdachte echter wel herkend. Daar zou hij sigaretten hebben gepikt, al ontkent Van S. dat. En de kleding van de dief bij de Emté lijkt identiek aan die van de overvaller, enkele uren erna. Het balletjespistool dat verdachte wel degelijk in bezit had zou volgens justitie weer precies lijken op die van de overvaller. Bovendien was de verdachte in die tijd zwaar ver slaafd aan cocaïne, zeiden zijn vader en vriendin. Grootjans plaatst kanttekeningen bij de herkenning op de beelden. Die waren door de eigenaar van de supermarkt op Facebook gezet. „Een kennis vraagt de vader van mijn cliënt of dat zijn zoon is. Dat is veel te gestuurd vragen om herken- Dat is veel te gestuurd vragen om herkenning ning. Dan kun je bijna niet meer zeggen van niet." Tunnelvisie, ook bij de politie, aldus Grootjans. De rechtbank in Middelburg was het in oktober 2016 niet eens met de advocaat en legde 30 maanden, waarvan 12 voorwaardelijk op. Om dat het al zo lang geleden eiste de aanklager er nog 28, waarvan 12 voorwaardelijk. Dat gebeurde tijdens de Amuse, het jaarlijkse voorproefje van het Zeeuwse filmfestival in de Vlis- singse bioscoop CineCity. „Ik ben er trots op dat Film by the Sea een toonaangevend festival op het ge bied van film en literatuur is ge worden met een landelijke bekend heid", aldus Hannewijk, die in 1999 met CineCity-eigenaar Ad West- strate Film by the Sea oprichtte. „Het is nu tijd om plaats te maken voor verjonging en vernieuwing." Adriaan van Dis, dit jaar ook voor het laatst voorzitter van de vakjury, maakte gisteravond bekend wie sa men met hem plaatsnemen in de jury. Dat zijn Hanna Bervoets, An- toinette Beumer, Noraly Beyer, Alex Boogers, Mike van Diem, Ma rieke Lucas Rijneveld en Sacha Po lak. De twintigste editie van Film by het Sea is van vrijdag 7 tot en met zondag 16 september. De poster van het festival, ontworpen door Aat Veldhoen, werd al onthuld. 2/3 dagen 4*-hotel Rotterdam incl. entree Thermen Holiday woensdag 6 juni 2018 Adrie was van mijn leeftijd. We Bij hem thuis trof ik zijn vader Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil geen slimme meter meter (meer) 1022 reacties Paul Kusters MOOI.' IK ZOO ER TOCH NIET AAN MOETEN DENKEN ÖAT WE 20 feOOR IEDEREEN EEKEKEN WOR&EN. VLISSINGEN Waterschap Scheldestro- men pakt de komende weken een flink aantal (doorgaande en druk be reden) wegen aan. Dat betekent dat wegen vaak worden afgesloten voor het verkeer vanwege de veiligheid. Het gaat om wegen en fietspaden in de hele provincie. De meeste werkzaamheden zijn voor de bouwvakva kantie klaar, verwacht het waterschap. Een over zicht staat op: schelde- stromen.nl. VLISSINGEN Studenten van Scalda ge ven hun mbo-opleiding het rapportcijfer 7,2. Dat blijkt uit een tweejaarlijks tevredenheidsonderzoek van de Jongerenorganisa tie Beroepsonderwijs (JOB). Daarmee scoort Scalda iets hoger dan het landelijk gemiddelde van 7,1. De opleidingen tot koopvaardij-officier (8,0) en schilder (8,0) krijgen het hoogste cijfer. ICT en mediabeheer scoort het slechtst met een 5,4. MIDDELBURG De Zeeuwse export is kwetsbaarder voor de Brexit dan die van de rest van Nederland. Toch kan een Brexit ook positief uitpakken voor de chemi sche industrie. De con currentiepositie van Zeeuwse bedrijven op de Europese markt kan na melijk sterker worden ten opzichte van Britse be drijven. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur in antwoord op vra gen van de PVV. Ook dit jaar is het tij dens de Gentse Feesten mogelijk om een rond vaart te maken in het havengebied van Gent. Van zaterdag 14 tot en met zondag 22 juli vaart het havenjacht 'Jacob van Artevelde' van het havenbedrijf North Sea Port drie maal per dag het havengebied in. De rondvaarten zijn gratis. Een opmerkelijke vraag van de Middelburgse strafpleiter Joost Grootjans bij het gerechtshof in Den Bosch gisteren. „Om ie mand te veroordelen, moet u overtuigd zijn. Een andere rech ter zei me laatst: zo overtuigd dat u uw jaarsalaris erom durft te verwedden. Durft u dat?" Pieter van Klinken Den Bosch - Joost Grootjans, advocaat van Vlissinger Het hof doet uitspraak op 19 juni. De komende editie van Film by the Sea wordt de laatste onder leiding van festivaldirecteur Leo Hannewijk. Hij kondigde gister avond zijn vertrek aan. Rolf Bosboom Vlissingen A Leo Hannewijk. ZEELAND 5 hoteldeal.nl/K06061 Best Western Plus Rotterdam Airport Hotel I of 2 overnachtingen o.b.v. logies 1 x dagentree Thermen Holiday t.w.v. 33,50 p.p. V lxTREATMENTS® product Op Zoover beoordeeld met een 8,1 V Op ca. 15 min. van de Thermen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2