23 Over werk, geld en consumentenzaken Andere munt De United is een munt die in een besloten kring van leden kan worden besteed. Goed voor plaatselijke ondernemers en het milieu. Zo wil Heidi Leenaarts, oprichter van United Economy, werken aan een eerlijke en gezonde economie. „Geld regeert de wereld. Omdat rente op leningen wordt geheven is geld een manier ge worden om meer geld te verdienen. Dat principe willen we met United Economy doorbreken. De bedrijven die bij ons zijn aangesloten verdie nen gewoon geld met hun produc ten. Ze werken allemaal duurzaam, met zorg voor het milieu. Ons doel is bouwen aan een eerlijke economie en de rol van geld in de wereld veran deren. Met onze munt, de United, willen we in de praktijk laten zien dat het anders kan." „Valt mee. Uniteds hebben dezelfde waarde als de euro. Dat is handig voor de administratie, boekhouding en belasting. Rente bestaat niet en speculeren kan ook niet met Uniteds. Het wordt alleen gebruikt als betaal middel tussen consumenten, kleine en middelgrote bedrijven." „Voor consumenten is het fijn dat ze de lokale economie stimuleren door met onze munt te betalen. Dat is ook goed voor de plaatselijke werkgele genheid. Binnen ons netwerk loopt nu ook een proef met mensen die een deel van hun salaris in Uniteds krij gen betaald en het bij onze partners kunnen uitgeven. Daarnaast werken we samen met lokale initiatieven die een eigen munt hebben waarmee consumen ten kunnen betalen. Bijvoorbeeld de Utrechtse Euro, de Brabantse Parel in Breda, de Pepermunt in Zwolle en de Groninger Gulden in Groningen. Zij zijn, net als wij, aangesloten bij Circuit Nederland." Uniteds hebben dezelfde waarde als de euro, wel zo handig „Bedrijven binnen het Circuit wer ken duurzaam. Door het besloten cir cuit weten consumenten dat hun geld blijft rondgaan binnen bedrijven die bewust omgaan met natuur en milieu. Als je euro's besteedt bij een biologische bakker, weet je niet waar het geld daarna terechtkomt." „Particulieren kunnen 'vriend' wor den en vervolgens Uniteds kopen met euro's. Je kan Uniteds natuurlijk ook verdienen, door een product of dienst te leveren." „Daar zijn we hard mee bezig. Nu is het nog vooral handel tussen bedrij ven onderling, maar het is natuurlijk pas echt interessant voor consumen ten als veel winkels en horecabedrij ven meedoen. Wij werken al samen met zo'n zeventig bedrijven, zoals Odin supermarkten, een bakker keten, enkele horecazaken en Green- Choice. Lokale munten hebben een groter netwerk in detailhandel en horeca. Door daarmee samen te wer ken kunnen we de hele keten van producent tot consument bedienen." „Ja, ik doe veel met Uniteds. Ik vind het fijn, maar ook handig om er erva ring mee op te doen voor mijn werk. Ik krijg een deel van mijn inkomen bij United Economy betaald in Uni- WIE? teds. Die besteed ik bij mijn accoun tant, bakkerij, Odin supermarkt, in de horeca en ik koop er koffie en printpapier mee." „Nee. Het enige risico dat je loopt is dat sommige bedrijven Uniteds over houden en andere bedrijven er te weinig hebben. Daarom bemiddelen we actiefin die situaties. Deze men sen en bedrijven ruilen Uniteds voor euro's met elkaar. Een deelnemend bedrijf kan ook failliet gaan. Als veel bedrijven failliet zouden gaan, heeft de hele keten er last van. De waarde van de munt gaat dan omlaag. Dat voorkomen we met een garantiefonds. De euro's in dat fonds zijn gereserveerd voor eventu eel ongedekte Uniteds." „Er is een betaalpas, maar die gebrui ken we weinig omdat winkels daar een apart kastje, een soort pinauto maat, voor moeten neerzetten. Daarom gebruikt bijna iedereen de betaalapp waarmee je de verschul digde Uniteds ter plekke overschrijft op de rekening van de verkoper." „Ik verwacht dat er meer diversiteit komt in geld. De euro en dollar blij ven gewoon, maar daarnaast komt nieuw geld dat via apps makkelijk uitwisselbaar is en waarmee je een doel kan helpen dat voor jou belang rijk is." woensdag 6 juni 2018 GO Geld&Goed Arwen Kleyngeld Wat is er mis met de euro? Lastig toch, een andere munt om mee te betalen? Wat heb je eraan, als consument? —Heidi Leenaarts Met de euro kun je ook bij lokale winkels kopen. Wat is het verschil? Hoe kom ik aan Uniteds? Zijn er wel genoeg zaken waar je ermee terechtkunt? Betaalt u er zelf ook mee? Heidi Leenaarts verdient een deel van haar inkomen in Uniteds. Die geeft ze onder meer uit bij de bakker. FOTO MARCO OKHUIZEN Heidi Leenaarts (50) werkte tien jaar lang bij ING. Nu is ze bestuurslid en alge meen directeur bij United Economy, dat ze in 2016 oprichtte. Daarnaast werkt ze in de zorg. United Economy is een coöperatie die nu zeventig leden telt, hoofdzakelijk in midden-Nederland. Zij nemen gezamen lijk de beslissingen. Alle leden hadden in 2017 een gezamen lijke omzet van 280.000 Uniteds. Kun je geld verliezen? Heb je een pinpas voor Uniteds? Betaalt heel Nederland straks met Uniteds?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23