19 van WK in 1974 zongen over 'Nazischweinen' 'f' Rep krijgt bijval van Wim Rijs- bergen (ook 66) en Willem van Ha- negem (74). De verdediger en de middenvelder zaten net als Rep op 7 juli 1974 in de kleedkamer in München pal naast het onderko men van de West-Duitse ploeg. Rijsbergen is furieus. „Dit zouden we eigenlijk moeten aanvechten", zegt Rijsbergen. „Want dit kan ge woon niet. Ik heb die Breitner altijd een aparte gevonden, maar dit is gewoon quatsch. Ik heb na de finale nog lange tijd met Franz Becken- bauer en Gerd Müller gevoetbald in Amerika. Ze zijn er nooit over be gonnen. En het shirt van Müller dat ik na afloop met hem ruilde, hangt in het Duitse voetbalmuseum. Nie mand die ooit heeft gevraagd of Oranje zich destijds heeft misdra gen." Modder Ook Van Hanegem verwijst de ci taten van Breitner naar het rijk der fabelen. 'De Kromme' vraagt zich af waarom er 44 jaar na dato met modder moet worden gegooid. „In al die jaren is er helemaal niemand met dit verhaal op de proppen ge komen", zegt Van Hanegem. „En nu roept die Breitner zomaar wat en is het opeens een zaak. Nee, de Duitsers waren niet bepaald mijn vrienden in die tijd. Integendeel zelfs. Maar dit is nooit gebeurd." Breitner zegt in Bild ook dat Nederlandse spelers zich vaker van hun slechtste kant lieten zien. 'Voor mij en mijn vijf ploeggeno ten van Bayern München was het niet nieuw. We hadden zoiets al eens meegemaakt bij Europacup wedstrijden tegen Nederlandse clubs.' West-Duitsland greep het ver meende wangedrag van Oranje volgens Breitner aan om Neder land in de finale 'bij de strot' te grijpen. 'We hebben de koppen bij elkaar gestoken en gezegd: we pakken ze. En dat gebeurde.' Van Hanegem schudt opnieuw met zijn hoofd. „Dus West-Duits land had die dag iets nodig ter motivatie om bij een WK-finale in eigen land scherp te zijn?" zegt hij. „Waar hebben we het over, joh? Breitner is volgens mij de ment aan het worden of in elk ge val behoorlijk in de war. Dit gaat echt nergens over." Volgens Rijsbergen zijn de aan tijgingen te grof om te negeren. „Ik vind het beneden alle peil dat Breitner dit over ons roept", zegt de oud-verdediger. „Zie je ons al vlak voor de wedstrijd lekker met z'n allen beledigende liedjes zin gen? Vlak voor een finale van het WK? Nee, natuurlijk niet." Dat beide ploegen lijnrecht te genover elkaar stonden, een kleine dertig jaar na de Tweede Wereldoorlog, was destijds na tuurlijk wel duidelijk. Maar vol gens de voormalige spelers van Oranje was er slechts sprake van een sportieve strijd. „We hebben verder normaal gedaan", zegt Rep. „Rijsbergen en 'De Kromme' heb ben helemaal gelijk, hoor. Die Breitner lult maar wat. Weet je wanneer we ze wel hebben opge naaid? Na de 0-1 door de straf schop van Johan Neeskens, toen gingen we de bal rondspelen. Dat pakte uiteindelijk niet goed uit en we verloren totaal onnodig met 1-2. Maar goed, het WK in Rus land staat voor de deur en dan ko men er altijd terugblikken. Maar dit verhaal is totale onzin. Sterker nog, het is de grootste onzin die ik in jaren heb gehoord." FIFA WM2018 Holland-Spieler sangen von „Nazischweinen" W DE WEDSTRIJD dagen tot WK Rusland 2018 WK-FLITS De kracht De achilleshiel De ideale elf Op wie moeten we letten? Het meesterbrein Het WK-elftal aller tijden Q CD 0 0 Klose G. Müller EU woensdag 6 juni 2018 GO Paul Breitner toen en nu. ■4 Breitner zet West-Duitsland vanaf de stip op 1-1 tijdens de WK-finale in 1974 tegen Ne derland. Onder anderen Wil lem van Hanegem (links) en Wim Rijsbergen (midden) zien het gebeuren. Het artikel gisteren in Bild, waarin Breitner keihard uit haalt naar de Oranje-spelers. FOTO'S VI IMAGES 7 juli 1974 Finale WK, in München: Nederland - West-Duitsland 1-2 2. Neeskens (pen.) 1-0,25. Breitner (pen.) 1-1,43. Müller 1-2 Opstellingen: Nederland: Jongbloed, Suurbier, Haan, Rijsbergen (68. De Jong), Krol, Neeskens, Jansen, Van Hanegem, Rep, Cruijff, Rensenbrink (46. R. van de Kerkhof). West-Duitsland: Maier, Vogts, Beckenbauer, Schwarzenbeck, Breitner, Bonhof, Hoeness, Overath, Grabowski, Müller, Hölzenbein. Wereldvoetbalbond FIFA heeft een Zwitsers bedrijf aangeklaagd voor het on rechtmatig online doorverko pen van kaartjes voor het WK voetbal. De klacht tegen Via- gogo is neergelegd bij het openbaar ministerie in Ge- nève nadat de bond klachten kreeg van particulieren en consumentenorganisaties. De FIFA rept van ondoorzich tig en bedrieglijk handelen van Viagogo. „We doen dit om de fans te beschermen tegen illegale ticketverkoop voor het WK in Rusland." Over acht dagen begint het WK in Rusland. Het sterk bezette toernooi kent niet één, maar meerdere favorieten. Deze krant ontleedt in de aanloop naar de openingswedstrijd dagelijks een van de grootste kanshebbers. Vandaag deel 1: Duitsland. Samenstelling Wietse Dijkstra Geen land is in de breedte zo sterk als Duitsland. Bonds coach Joachim Löw heeft de QuaI der Wahl, zoals ze dat in Duitsland noemen. Letterlijk: de kwelling van de keuze, maar vrij vertaald betekent het dat hij vooral luxeproble men heeft. De selectie voor dit WK bestaat grotendeels uit winnaars. Negen spelers werden vier jaar geleden we reldkampioen, elf anderen wonnen vorig jaar de Confe- derations Cup. Neuer Boateng Kimmich Khedira Hummels Hector Kroos Müller Özil Werner Reus Duitsland plaatste zich heel soepel voor het WK, maar sindsdien hapert de motor. In wisselende samenstellingen bleef de ploeg in de laatste vijf oefen duels zonder zege. Geen ramp, maar het geeft aan dat de favoriet nog zoe kende is. De proble men liggen vooral achterin, waar Jeröme Boateng nog niet volledig hersteld is van zijn liesblessure en doel man Manuel Neuer amper ritme heeft. Let vooral op Joshua Kimmich. De nog altijd maar 23-jarige verdediger van Bayern Mün chen is uitgegroeid tot één van de meest con stante spelers van Die Mannschaft. De opvol ger van Philipp Lahm miste als enige Duitser geen minuut in de kwalificatie, waarin hij maar liefst negen assists leverde. Kimmich is van oorsprong een middenvelder, maar als rechts back is hij uitgegroeid tot potentiële wereld topper. 'Laat de wereld zien dat je beter bent dan Messi'. Het waren de woorden die Mario Götze van zijn coach kreeg ingefluis terd voor hij als invaller de WK-finale besliste. Löw had zijn zaakjes vier jaar gele den tot het laatste moment uitstekend voor elkaar. In Brazilië bleef de flexibele strateeg net zo lang sleutelen aan zijn ploeg f tot hij zijn ideale formatie had gevonden. Voorop bij Löw staat de teamgeest. Neuer gjj 2010-2014 Q Lahm Breitner 2006-2010-2014 EJ D 1974-1982 Beckenbauer Boateng 1966-1970-1974 2010-2014 T. Müller Matthaus Schweinsteiger 2010-2014 1982-1986-1990-1994-'98 2006-2010-2014 2002-2006-2010-2014 1970-1974 Walter 1954-1958 Onder de namen de WK's waaraan de speler meedeed. Matthaus is recordhouder met 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19