'Randstad moet opgaan in een grote metropool' 155,- 10 Exclusieve Lezersreizen Er ging een rilling door haar lijf, toen na weken van voorbereiding de eer ste patiëntjes en hun ouders de gan gen vulden: „Ineens kwam het hier tot leven. Dat gaf gelijk een enorme kick. Je ziet dan, waar je het voor doet." Virgil van Dijk Terwijl Maxima wordt rondgeleid, arriveert ook de spelersbus van Oranje. De voetballers, net terug van hun oefen-interland tegen Italië, hebben vorig jaar uit eigen zak gedo neerd om van het binnenterrein van het Prinses Maxima Centrum een sport- en speltuin te maken. „Sport en plezier zijn hier gewoon hart stikke belangrijk", verklaart Virgil van Dijk. En hij gaat op de foto met Dick, al elf jaar leukemiepatiënt. Koen Loonen neemt een ingelijst Oranje-shirt in ontvangst, voorzien van alle handtekeningen van de spe lers. Zijn moeder kijkt trots toe. „Koen zit op de sportacademie. Sport is alles voor hem. Hij is drie maanden schoon geweest, maar de kanker is te rug. Nu gaat het erom, dat de ziekte zo lang mogelijk stabiel blijft. Daar doen ze hier alles aan. En Koen doet er alles aan in goede conditie te blij ven. Hij is zó positief, ongelooflijk." In het Maxima Centrum kunnen 900 kinderen worden behandeld en 13.000 uit heel Nederland onder con trole worden gehouden. Er werken bijna tooo mensen, van wie 400 als onderzoeker. Het initiatief werd tien jaar geleden genomen door de Ver eniging Ouders, Kinderen en Kanker (VOKK) en de kinderoncologen van de vereniging SKION. Vragend steekt Yara haar armpjes omhoog. Maxima laat zich voor het meisje uit Bussum een beetje door de knieën zakken. Nu is er niets wat een fijne knuffel nog in de weg hoeft te staan. Ze lachen er beiden om het hardst om, de koningin en het kan kerpatiëntje. Yara was 6 maanden oud, toen ze ziek werd. Nu is ze bijna 7. Van de chemo is ze af, vertelt haar moeder Leonie van der Meulen. „Ze slikt al leen nog pillen. We hadden hier niet hoeven zijn, maar voor geen goud hadden we dit willen missen." Een half uur eerder heeft de konin gin het naar haar vernoemde Prinses Maxima Centrum voor kinderonco- logie in Utrecht officieel geopend. Het staat naast het Wilhelmina Kin derziekenhuis (WKZ) op de Uithof en is daarmee via een loopbrug ver bonden. Wereldwijd is het een uniek kankercentrum, met de allergrootste ambitie. Nu nog overlijdt één op de vier kinderen met kanker. Dat moe ten er nul gaan worden. Kampioen Om dat voor elkaar te krijgen, brengt het Prinses Maxima de beste medi sche zorg in het land en wetenschap pelijke onderzoekskennis bij elkaar onder één dak. „Als je kampioen wilt worden, heb je de beste spelers no dig", verklaarde Rob Pieters van de raad van bestuur al eens. Koningin Maxima arriveert klok slag twee uur. Vrolijk zwaaiend wan delt zij naar binnen. In de centrale hal kan er niemand meer bij: uit alle 87 kamers die het centrum telt, zijn patiëntjes bij elkaar gebracht. Som migen in hun bed, anderen in de rol stoel, een enkeling vastgeklonken aan een loopinfuus. Zangeres Maan is er ook, samen met het koor van W Prinses Maxima Centrum bundelt alle kennis in strijd tegen kinderkanker Kinderen voor Kinderen. Ouders, broertjes zusjes, verpleegkundig per soneel, allemaal doen ze mee. Zin gen, klappen, de armen in de lucht, ook Maxima laat zich niet onbetuigd. „Ik ben hier nog nooit een on vriendelijk mens tegengekomen", zegt apothekers-assistente Manon. All Inclusive naar Sauerland; Supertoll 195,00 p.p. 205,00 p.p. 155,00 p.p. Vanaf .ï/Warrea Blijven de Nederlandse steden te veel los van elkaar opereren, dan verliezen ze de concurrentieslag op tal van terreinen: economisch, qua duurzaamheid, werkgelegen heid, bereikbaarheid en leefbaar heid. Dat zei vastgoedadviseur Jeroen Lokerse van Cushman Wake- field bij de opening van de vast- goedbeurs Provada. Hij overhan digde het advies om te komen tot een Nieuw-Amsterdam aan de Utrechtse burgemeester Jan van Zanen, die tevens voorzitter is van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Lokerse voorziet een nieuwe stad van zeven miljoen mensen, die ook Eindhoven behelst van wege de High Tech Campus. Hij vindt dat de steden nu een beetje samenwerken en een beetje con curreren. Dat is volgens hem on voldoende om mee te doen op het wereldtoneel. „In de toekomst gaat het minder over landen en historische stadsgrenzen, maar meer over economische regio's." Zaken als duurzaamheden, mo biliteit, wonen en werken stoppen volgens hem niet bij de stadsgren zen. „De trots uitstralen die we hadden toen we de Deltawerken bouwden, is de gedachte. Zó creë ren we banen, zó stijgt onze wel vaart. Anders raken we achterop." Van Zanen kan zich vinden in de ambities van Lokerse, maar is kritisch over de gekozen naam en de wens voor één Randstadbe- stuur. „Het openbaar bestuur kan sneller en beter. De oproep tot Nieuw-Amsterdam leidt af van de echte discussie. Goede en snelle beslissingen komen tot stand door betrokkenheid en goede samen werking, niet door nieuwe naam geving of structuren." De Nieuw-Amsterdam-ge- dachte krijgt in Utrecht de han den niet op elkaar. Vele Utrechters zeggen nog liever te willen emi greren dan onder Amsterdam te gaan vallen. Lokerse: „Het gaat me niet om de naam. We willen het debat op gang brengen. Maar Am sterdam is in het buitenland wel onze belangrijkste merknaam." i 4 of 5 dagen Duitsland Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 6 juni 2018 PC 'Ineens kwam het tot leven' leder kind genezen van kanker. Met een geringere ambitie neemt het Prinses Maxima Centrum in Utrecht geen genoegen. Gisteren opende koningin Maxima het cen trum dat haar naam draagt. Maarten Venderbosch Utrecht Blije gezichten als de koningin het naar haar ver noemde Prinses Maxima Centrum in Utrecht opent. FOTO ANP II Hotel Am Fang (4*) Gelegen aan de zonnige zuidkant van de bergen in Bad Laasphe. Panoramarestaurant, bruine kroeg, binnenzwembad, sauna, zonneterras, wellness center. Prijzen 4- en 5-daags 4-daags: 5-daags: 235,00 p.p. juni en oktober 245,00 p.p. juli t/m september en schoolvakanties 195,00 p.p. november en december Highlights Prachtige panoramakamers (toeslag 15,00 p.k.p.n.) Historisch stadje Bad Laasphe Sculptuurwandelpad Natuurpark Rothaargebergte Bezoek Willingen en Winterberg Kasteel Bad Berleburg Bezoek stadje Marbrug Inbegrepen: 3 of 4 x overnachting 3 of 4 x uitgebreid ontbijtbuffet 3 of 4 x 3-gangen dinerbuffet Dagelijks koffie of thee met gebak tussen 16u en 17u Gratis consumpties tussen 15u en 24u Gebruik binnenzwembad, fitness en sauna Stadswandeling met gids door Bad Laasphe (ma en do) Busdagtocht op dinsdag Herborn en op zaterdag Marburg* 10% korting op een massage Gratis 'uitstap' boekje Bij vertrek een fles wijn Gebruik van WiFi Gratis parkeren *alleen bij 5-daags Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 20,00 p.n. Toeristenbelasting: 3,00 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,50 per boeking. GeLdig t/m december 2018 Meer informatie en boeken: Ga voor All Inclusive naar Sauerland; Supertoll naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1819 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V V hotelarrangementen Utrecht, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag moeten sa mengaan in één grote Rand stadmetropool. Dan kan de regio concurreren met steden als Parijs, Londen en Berlijn. Ard Schouten Amsterdam Randstad metropool Nieuw-Amsterdam Amsterdam Utrecht Den Haag Rotterdam Eindhoven Vertrek: t/m december 2018 3 of 4 nachten in het luxe 4* Hotel AM Fang All Inclusive verblijf!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10